Nymburk - Bilbao: Petr Benda se probíjí španělskou obranou - Petr Benda se probíjí španělskou obranou. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nymburští basketbalisté dřeli, na favorizované Bilbao přesto nestačili

• 8
Basketbalisté Nymburka podlehli ve své třetím vystoupení v Evropském poháru na domácí půdě v Pardubicích španělskému celku Iurbentia Bilbao 79:92. Tuzemský šampion odehrál slušné utkání, o výhru jej připravili hosté až skvělým vstupem do poslední čtvrtiny.

Nymburští hráči připravili pardubickému publiku další výbornou basketbalovou podívanou. Po většinu zápasu drželi s favorizovanými Španěly krok a i když ani jednou v utkání nevedli, byli Bilbau důstojným soupeřem.

Začátek utkání tomu ale nenaznačoval. Hosté během první minuty získali vedení 5:0 a potvrzovali svoji vysokou herní kvalitu. Prosazovali se ve hře 1 na 1, skvěle stříleli trojky.

Střelbou z dálky odpovídal nejlepší střelec domácích Jagodnik, Benda se blýskl efektní smečí. Po první části byli ale hosté o devět bodů pozadu.

Domácí kouč Muli Katzurin ve druhé čtvrtině často měnil sestavu a domácí se dostali do tlaku. Bilbao bylo zaskočené, po další krásné smeči, tentokráte od Křemena se Nymburk dotáhl na rozdíl jediného koše, po trojce Sokolovského těsně před koncem poločasu bylo dokonce vyrovnáno.

Ale v této ani v následující části domácí vedení nezískali. Hned několikrát snížil Nymburk ztrátu na rozdíl jednoho bodu, další krok k převážení skóre ale ani jednou nezvládl udělat.

Rozhodnutí poté padlo v úvodu posledního dějství. Španělé navýšili skóre minisérií 11:0 na 81:63 a s vybojovaným náskokem už do konce zápasu v pohodě disponovali.

Domácím hráčům nelze upřít bojovnost, rvali se o každý míč, pikantní byl například moment z poslední části, kdy domácí po čtyřech neúspěšných trojkových pokusech získali čtyři útočné doskoky během jedné akce.

Větší zkušenost ale byla na straně hostí, kteří si zaslouženě odvážejí z Pardubic vítězství.

ČEZ Basketball Nymburk - Iurbentia Bilbao 79:92 (22:31, 44:46, 63:70)
Nejvíce bodů:
Jagodnik 21, Sokolovský 15, Gray a Schilb po 12 - Blums 25, Recker 14, Lewis 13. Rozhodčí: Sahin (Turecko), Lopes (Portugalsko), Šulga (Ukrajina). Fauly: 21:18. Trestné hody: 16/12 - 28/21. Trojky: 13:13. Diváci: 6217.

Podgorica - Vršac 70:59