Paul Pierce se v Bostonu dostal mezi legendy, jeho číslo 34 na soupisce končí.

Paul Pierce se v Bostonu dostal mezi legendy, jeho číslo 34 na soupisce končí. | foto: AP

Boston tleskal Piercovi. Ale „nový“ Cleveland mu zkazil oslavy

• 31
Velký den pro Boston Celtics má několik kaněk. Loučení s číslem 34, které v basketbalové NBA nosil Paul Pierce, začalo porážkou slavného klubu 99:121 od rivalů Cleveland Cavaliers. A navíc se Bostonu vzdálilo čelo Východní konference, kde se stále jistěji cítí Toronto Raptors. Kanadský klub si poradil na palubovce Charlotte Hornets 123:103.

LeBron James může být spokojený. A také byl, koše svých nových parťáků bujaře oslavoval. Omlazenému Clevelandu to po příchodech Jordana Clarksona, Larryho Nance Jr., Rodneyho Hooda a George Hilla pálilo. V Bostonu jasně vyhrál, když od druhé čtvrtiny vedl a vybudoval si vedení až o 29 bodů.

Sám James k výhře pomohl 24 body, 10 asistencemi a osmi doskoky. Že mu při třetímu úspěchu za sebou nevyšel útok na třetí triple-double v řadě? Nejspíš u něj převažuje radost, že mohl už po 28 minutách na hřišti odpočívat. Že nemusel riskovat zhoršení zranění nohy z první čtvrtiny.

Clarkson se po Jamesově boku uvedl 17 body, Hood přidal 15 bodů, stejně bodů stihl i J. R. Smith.

Hill jako jediný z noviců zamířil do základní pětky a pomohl 12 body, Cedi Osman rovněž zapsal 12 bodů. Nance, který u Cavs navazuje na svého otce, v premiéře stihl pět bodů.

„Vím, že tihle kluci jsou nadšení z takové příležitosti. Jako na lídrovi je na mně, abych zajistil, že ti čtyři do našeho systému zapadnou,“ řekl James.

Celtics nestačilo 21 bodů a devět doskoků Terryho Roziera. Kyrie Irving proti bývalému celku zaznamenal 18 bodů, Marcus Morris pomohl 17 body. Boston prohrál druhý domácí zápas za sebou.

Sestřih ze zápasu Boston - Cleveland:

Držitelem nejdelší série výher je Utah, který po výsledku 115:96 na palubovce Portlandu slaví podeváté v řadě; stále se nehodlá vzdát šance na postup do play-off. Nejdelší šňůru výher Jazz od roku 2010 pomohl zařídit hvězdný nováček Donovan Mitchell 27 body, Joe Ingles ho doplnil 24 body, Derrick Favors se postaral o 15 bodů a 11 doskoků, ve svém debutu v novém dresu dal 15 bodů křídelník Jae Crowder.

Utah získal kontrolu nad utkáním ve třetí čtvrtině, kterou ovládl poměrem 38:19 a definitivně zlomil odpor Portlandu. Blazers, kteří doma prohráli po devíti výhrách v řadě, nepomohlo ani 39 bodů Damiana Lillarda a 22 bodů c. J. McColluma.

Už pošesté v řadě padli newyorští Knicks a jejich hra se po zranění hlavní hvězdy Kristapse Porzingise rozpadá. Na hřišti Indiany se drželi poločas, pak jim soupeř utekl až do dvacetibodového náskoku a závěrečný nápor vedl pouze k snížení na rozdíl sedmi bodů.

Pacers, kteří zvítězili 121:113, vedl s 30 body, devíti asistencemi, osmi doskoky a šesti zisky Victor Oladipo. Bojan Bogdanovič přidal 20 bodů, Thaddeus Young 18 bodů a 11 doskoků a Lance Stephenson 15 bodů.

Hostům nepomohlo 17 bodů a 11 doskoků Enese Kantera, 17 bodů Tima Hardawaye Jr. a 16 bodů a 13 doskoků Michaela Beasleyho. Emmanuel Mudiay v novém dresu přidal 14 bodů a 10 asistencí, Kyle O’Quinn má na kontě 14 bodů a devět doskoků a Courtney Lee se dostal na 14 bodů.

Victor Oladipo proti New Yorku:

Prohrávali 0:10, ale pak ukázali, kdo je lepší. Hráči Toronta nakonec neměli v hale Charlotte problém zvítězit 123:103. V zápase vedli dokonce až o 36 bodů.

DeMar DeRozan vysázel 25 bodů a přidal osm asistencí - a stačilo mu na to 29 bodů. C. J. Miles se mu přiblížil 24 body, když trefil šest trojek na devět pokusů. Jonas Valančiunas si došel pro 21 bodů a devět doskoků, Kyle Lowry zvládl 12 bodů a sedm asistencí.

Domácí rychle pochopili, že nevyhrají, Kemba Walker strávil na hřišti jen 30 minut a zapsal 23 bodů a devět asistencí. Dwight Howard mu sekundoval s 17 body a 13 doskoky. Na 13 bodů se dostal Jeremy Lamb.

Oklahoma City kontrolovalo zápas s Memphisem k výhře 110:92, ač postrádá zraněné Russella Westbrooka, Carmela Anthonyho a samozřejmě i Andrého Robersona.

Paul George zastoupil tři absentující členy základní pětky, když zapsal 33 bodů a přidal osm asistencí. Álex Abrines zaznamenal 16 bodů, Raymond Felton, Jerami Grant a Patrick Patterson přidali po 14 bodech. Grizzlies vedl Marc Gasol s 18 body, JaMychal Green ho doplnil 14 body a 12 doskoky.

Druhou porážku v řadě si připsal Detroit, kteří překvapivě nestačili na Atlantu 115:118. Pistons po příchodu Blakea Griffina vyhráli pět utkání za sebou, ale teď po nezdaru s LA Clippers nestačili ani na nejhorší tým soutěže Hawks. Svěřenci trenéra Stana Van Gundyho sice po většinu zápasu prohrávali, ovšem do koncovky šli s tříbodovým náskokem.

Domácí pak odpověděli šňůrou osmi bodů, z nichž se o šest postaral pivot Dewayne Dedmon, a v závěru byl jistý na šestkách rozehrávač Dennis Schröder. Ten byl nejlepším střelcem vítězů s 23 body, Dedmon přidal 20 bodů a 13 doskoků a Ersan Ilyasova 19 bodů.

Hostům nestačilo 25 bodů a 15 doskoků Andreho Drummonda, Blake Griffin se dostal na 23 bodů, sedm doskoků a šest asistencí. Reggie Bullock stihl 20 bodů, James Ennis III. přidal 14 bodů.

Karl-Anthony Towns nastřílel 29 bodů a přidal osm doskoků, Jimmy Butler má na kontě 18 bodů, Andrew Wiggins zvládl 16 bodů a osm doskoků, Taj Gibson přidal 15 bodů a Jeff Teague 12 bodů a 10 asistencí. Jejich Minnesota doma udolala Sacramento 111:106 i přes nepřesvědčivý výkon. Timberwolves předvedli 17 ztrát a dovolili svému soupeři 22 bodů po útočném doskoku, ale nakonec i tak zvítězili doma potřinácté v řadě.

O své výhře museli rozhodovat až v úplném závěru, když ještě šest minut před koncem ztráceli 93:94. Kings vedl s 23 body nováček De’Aaron Fox, Buddy Hield přidal 16 bodů a další nováček Bogdan Bogdanovič 13 bodů a osm asistencí. Kosta Koufos se dostal na 12 bodů a 10 doskoků.

De’Aaron Fox proti Minnesotě:

Osmou výhru v řadě a dvanáctou z posledních třinácti duelů má na kontě Houston, který si v texaském derby poradil s Dallasem 104:97. Rockets měli zápas od začátku pod kontrolou. Sice nedokázali soupeře setřást, ale jejich výhra v ohrožení nebyla.

Táhl je s 27 body James Harden, o dva body méně přidal jeho parťák na rozehrávce Chris Paul, který zapsal i devět asistencí a osm doskoků. Clint Capela má double-double za 16 bodů a 11 doskoků.

Mavericks, kteří hráli poprvé v sezoně bez Dirka Nowitzkého (trápí ho kotník), držel v zápase 20 body mladý rozehrávač Yogi Ferrell. Dwight Powell zvládl 18 bodů a 12 doskoků, nováček Dennis Smith Jr. 16 bodů a 11 asistencí.