Stephen Curry z Golden State se raduje ze své trefy, v popředí zklamaný Justin...

Stephen Curry z Golden State se raduje ze své trefy, v popředí zklamaný Justin Jackson ze Sacramenta. | foto: Cary Edmondson-USA TODAY SportsReuters

Curry byl motorem nového rekordu NBA. Harden přišel o prestižní sérii

• 25
Stephen Curry byl hlavním, nikoliv však jediným strůjcem nového maxima NBA. Golden State porazili v kalifornském derby Sacramento 127:123 a v utkání padlo rekordních 41 trojek. James Harden přišel o sérii čtyřicetibodových zápisů - ovšem chybělo mu jen málo, nastřílel 38 bodů. Jeho Houston padl v Portlandu 101:110. Basketbalisté Toronta uspěli v souboji dvou nejlepších celků NBA, přehráli Milwaukee 123:116.

Golden State ovládlo střelecké hody v Sacramentu 127:123, hrdinou zápasu se stal lídr aktuálních šampionů Stephen Curry, když nastřílel 42 bodů. Pomohl si 10 trojkami z 20 pokusů. Kevin Durant ho doplnil 29 body (tři trojky), devíti asistencemi a pěti doskoky, Klay Thompson 20 body (tři trojky) a Draymond Green 12 body, sedmi doskoky a sedmi asistencemi.

Celkově se hráči Warriors prosadili zpoza tříbodového oblouku v 21 případech, poražení Kings se na rekordní bilanci podíleli 20 trefami, což je jejich nový klubový rekord. Stačilo jim 36 pokusů.

V jejich dresu řádili hlavně Buddy Hield (32 bodů, osobní rekord osm trojek ze 13 pokusů) a náhradník Justin Jackson (životní maximum 28 bodů, pět trojek ze sedmi pokusů).

Bogdan Bogdanovič se postaral o 17 bodů (tři trojky), sedm asistencí, šest doskoků a tři zisky, Willie Cauley-Stein o 14 bodů, 13 doskoků a šest asistencí a Nemanja Bjelica o 12 bodů a devět doskoků.

Podobně jako dva dny starý zápas Golden State - Houston se i tentokrát na palubovce odehrávala reklama na basketbal. Warriors se hned v úvodu utrhli na 16 bodů, ale ve druhé čtvrtině odpověděli Kings 40 body a v té třetí šli sami zásluhou Hielda (17 bodů za tuto periodu) do devítibodového trháku.

Obrat však nedokonali - hlavně proto, že se Curry v poslední čtvrtině sám postaral o 20 bodů. Jacksonových 13 bylo málo.

Momenty ze zápasu Sacramento - Golden State:

Základní pětice Toronta sledovaný souboj rozhodla, když se postarala o 118 ze 123 bodů svého týmu. Rozhodlo se v závěru, Raptors na nápor Milwaukee odpověděli úsekem 15:2 a pět minut před koncem šli do dvanáctibodového vedení.

Domácím nepomohl k prodloužení série pěti výher famózní výkon Janise Adetokunba, k dispozici mělo i pět dalších dvouciferných střelců. Raptors teď mají po výhře 123:116 bilanci 29-12, Bucks celé NBA vévodí s 27 výhrami a 11 porážkami.

Kanadský celek se mohl spolehnout na Kawhiho Leonarda, autora 30 bodů, šesti doskoků, šesti asistencí a pěti zisků, ale stále větší úlohu sehrává také Pascal Siakam. Kamerunský podkošový hráč si znovu vylepšil střelecké maximum, když zaznamenal 30 bodů, blýskl se i třemi trojkami.

Pascal Siakam proti Milwaukee:

Toto duo pak doplnili Serge Ibaka (25 bodů, devět doskoků a pět asistencí), Fred VanVleet (stále zraněného Kyla Lowryho zastoupil 21 body, když proměnil pět z osmi tříbodových pokusů, zaznamenal i osm asistencí a pět doskoků) a Danny Green (12 bodů a devět doskoků).

„Když chcete vyhrát, musíte hrát dobře v obraně. Tak je to každý zápas v NBA,“ poznamenal Leonard. „Povedl se nám závěr první půle, ve kterém jsme předvedli sérii 7:0 a dostali se na dostřel. Ve třetí čtvrtině jsme pokračovali v proměňování střel a dobré obraně, pak už jsme měli utkání pod kontrolou,“ zhodnotil duel rozehrávač VanVleet.

Janis Adetokunbo táhl Milwaukee 43 body (zůstal jediný bod od osobního rekordu, coby nepříliš dobrý střelec z dálky zaujal trojkami 3/5), 18 doskoky a čtyřmi asistencemi, Malcolm Brogdon mu sekundoval 15 body a pěti asistencemi. Khris Middleton a Eric Bledsoe zajistili po 14 bodech.

Janis Adetokunbo proti Torontu:

James Harden při svém herkulovském tažení NBA tentokrát neuspěl. Houston padl v Portlandu 101:110, zklamání zažívá po šesti výhrách za sebou. A vousatý kanonýr zaznamenal „pouhých“ 38 bodů. Metu 35 bodů pokořil podesáté v řadě, ještě prestižnější čtyřicítku však v šestém utkání za sebou nezapsal - chybělo malinko, čtyři sekundy před koncem najížděl na koš, ale přáno mu nebylo.

Hardenova série

Pět zápasů se 40 a více body za sebou byla nejlepším počinem v dosavadní kariéře Jamese Hardena. Od ročníku 1972/73 předvedli delší - devítizápasové - šňůry jen dva hráči: Michael Jordan (sezona 1986/87) a Kobe Bryant (2002/03).

Rockets utkání ztratili ve druhé čtvrtce, tu prohráli 16:29 a do zápasu se už nevrátili. Přiblížili se nanejvýš na pět bodů. Hardenovi první půle nesedla (devět bodů, teprve podruhé v sezoně nenastřílel do poločasu dvouciferný počet bodů), a tak i 29 bodů v té druhé bylo po všech stránkách málo. Do závěrečných statistik zapsal i sedm asistencí a pět doskoků, ale taky sedm ztrát.

Hardenovi nejvíce pomohli Austin Rivers s 21 body (14 bodů za první čtvrtinu) a Clint Capela se 13 body a 21 doskoky. Gerald Green připojil 13 bodů.

James Harden proti Portlandu:

Portland uspěl hlavně zásluhou Jusufa Nurkiče, autora 25 bodů a 15 doskoků, C. J. McColluma a jeho 24 bodů a Damiana Lillarda, jenž se postaral o 17 bodů, 12 asistencí a pět doskoků. Evan Turner připojil 14 bodů, jeho hlavním úkolem však bylo bránit Hardena.

Denver doma přestřílel Charlotte 123:110, doma ve vysoké nadmořské výšce uspěl už v desátém utkání za sebou. Lví podíl na tom měl Nikola Jokič. Srbský pivot se postaral o 39 bodů, cože je jeho sezonní rekord, 12 doskoky, šesti asistencemi a třemi zisky.

Jeho náhradník Paul Millsap dodal 18 bodů. Gary Harris, další z hráčů, kteří se nedávno vrátili z marodky, má na kontě 17 bodů. Juancho Hernangómez neskóroval a nevyšlo mu setkání se starším bratrem Willym, který v dresu poražených zapsal 10 bodů.

Nikola Jokič proti Charlotte:

Kemba Walker byl nejlepším střelcem Hornets s 20 body, konžský pivot Bismack Biyombo se posunul do základní pětky a využil toho k nejlepšímu výkonu v ročníku - 16 bodům a 10 doskokům. Malik Monk a Marvin Williams má na kontě rovněž 16 bodů. Nováček Devonte’ Graham zaujal 10 body a osmi asistencemi.

Philadelphia byla doma proti Dallasu favoritem a využila toho k výhře 106:100. V průběhu druhého poločasu však vedla už o 19 bodů, aby si hosty po ztrátě koncentrace nechala přiblížit na 97:101.

„Takže už zase, pokusili jsem se to udělat zajímavější,“ glosoval Joel Embiid, který dominoval pod koši s 25 body a 12 doskoky. Ben Simmons připojil šestý triple double v sezoně za 20 bodů, 14 doskoků a 11 asistencí. Nemocného Jimmyho Butlera pomohl v Sixers zastoupit také J. J. Redick s 20 body. Jonah Bolden připojil 11 bodů a devět doskoků.

Ben Simmons proti Dallasu:

Mavericks se den po zápase v Bostonu museli obejít bez trojice veteránů Dirk Nowitzki, Devin Harris a J. J. Barea. Wesley Matthews nastřílel 18 bodů, Ryan Broekhoff dostal šanci k 15 bodům, Luka Dončič 14 bodů (ale trefil jen čtyři ze 16 střel) a doskočil osm míčů a druhý z nováčků Jalen Brunson zaujal 13 body, 11 doskoky a osmi asistencemi. Brunson halu ve Filadelfii dobře zná, odehrál tu zápasy za univerzitu Villanova.

New Orleans dominovalo v Clevelandu 133:98, ale opustit 14. místo na Západě se mu stále nedaří, Cavaliers po devátém nezdaru v řadě - šestém domácím - „drží“ poslední pozici v celé NBA. Prohra o 35 bodů je jejich nejtěžší v této sezoně.

Jrue Holiday a Julius Randle táhli Pelicans 22 body, Randle je doplnil o 12 doskoků a osm asistencí. Anthony Davis zajistil 20 bodů, 10 doskoků a čtyři zisky. Darius Miller zvládl 14 bodů a Elfrid Payton 13 bodů.

Julius Randle proti Clevelandu:

Jordan Clarkson byl nejlepším clevelandským střelcem s 23 body, nováček  Collin Sexton přidal 15 bodů, ač část zápasu vynechal pro zranění. Jalen Jones rovněž zapsal 15 bodů, Cedi Osman 13 bodů, pět asistencí a tři zisky a Tristan Thompson 10 bodů a 11 doskoků.

San Antonio využilo slabších časů Memphisu a doma ho zdolalo 108:88.  Derrick White se ve Spurs ujal role nejlepšího střelce a zaznamenal 19 bodů, když minul jediný z devíti pokusů. LaMarcus Aldridge se postaral o 18 bodů a sedm asistencí, Patty Mills o 15 bodů a DeMar DeRozan o 12 bodů a devět doskoků.

Derrick White proti Memphisu:

U Grizzlies, kteří ztratili pátý zápas za sebou, mají obě opory zdravotní potíže. Mike Conley překonává bolest ramene, zapsal 21 bodů, Marc Gasol má zraněné stehno, zvládl šest bodů, 11 doskoků a šest asistencí. Na jeho souboj s bratrem nedošlo, Pau Gasol se do hry nedostal.

Jaren Jackson Jr. i Dillon Brooks se zasloužili o 15 bodů, nováček Jackson k nim přidal sedm doskoků a čtyři zisky. Justin Holiday si v premiéře po trejdu z Chicaga připsal dva body.

Utah otočil zápas v Detroitu na 110:105, ač ve druhé čtvrtině ztrácel už 18 bodů. Obrat souvisí se střeleckým probuzením Donovana Mitchella, který po poločasové pauze vysázel 24 ze svých 26 bodů. Ricky Rubio sekundoval s 18 body.

Joe Ingles zvládl 16 bodů, Derrick Favors 13 bodů, Rudy Gobert pak zajistil jen devět bodů a 11 doskoků, když měl problémy s fauly.

Donovan Mitchell proti Detroitu:

Pistons nespasilo ani 34 bodů, 10 doskoků a pět asistencí z rukou Blakea Griffina. Reggie Bullock zapsal 19 bodů, ale 14 z nich měl na kontě už po první čtvrtce. Andre Drummond zapsal 15 bodů a 18 doskoků, právě odehrál svůj 500. zápas v kariéře. Nováček Bruce Brown zapsal 12 bodů a sedm asistencí, Reggie Jackson rovněž zajistil 12 bodů.