Stephen Curry (30) z Golden State střílí přes Aarona Holidaye (3) z Indiany.

Stephen Curry (30) z Golden State střílí přes Aarona Holidaye (3) z Indiany. | foto: AP

Curry dováděl střelbu k dokonalosti, „noví Curryové“ povstali s NY i v LA

• 15
Golden State Warriors teď putují od vítězství k vítězství, jejich pondělní úspěch v hale Indiana Pacers 132:100 byl už jedenáctým v řadě za sebou. Úřadujícího šampiona basketbalové NBA táhl Stephen Curry, když nastřílel 23 bodů za úvodní poločas.

S Indianou bez tahouna Victora Oladipa (minulou středu si zranil stehno, v pondělí podstoupil operaci a čeká ho dlouhá rehabilitace - viz box níže) nemělo Golden State potíže. Obhájce titulu nastřílel v první čtvrtce 40 bodů a získal vedení o 20 bodů, které už nepustil; o poločasu vedl 69:48.

Stephen Curry byl dlouho stoprocentní - proměnil prvních osm střel včetně šesti tříbodových. Nakonec zaznamenal 26 bodů, když proti nejlepší ligové obraně ze 13 pokusů minul jen třikrát. Půli uzavřel trojkou z velké dálky. V zápase překonal hranici 200 trojek v rámci tohoto ročníku, povedlo se mu to už posedmé v řadě - jako prvnímu v dějinách soutěže.

Proti Pacers odehrál jen 27 minut a do závěrečné čtvrtiny už ani nemusel zasáhnout. Ukázalo se však, že pobyt na lavičce je pro Curryho možná nebezpečnější. Při oslavě smeče Klaye Thompsona uklouzl po vlastních kalhotách...

29.ledna 2019 v 01:49, příspěvek archivován: 29.ledna 2019 v 08:56

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Nedávný navrátilec DeMarcus Cousins si vylepšil sezonní maximum na 22 bodů a přidal šest doskoků. Kevin Durant nastřílel „jen“ 16 bodů - skončila tím jeho dvaadvacetizápasová série s 20 a více body - a sedmkrát asistoval. Klay Thompson rovněž zapsal 16 bodů. Náhradník Kevon Looney zaznamenal 15 bodů a pět doskoků. Draymond Green odpočíval.

Warriors si pomohli nevídanými 39 asistencemi, vyhráli desátý venkovní zápas za sebou.

Stephen Curry proti Indianě:

Operovaný Oladipo

Victor Oladipo je po operaci přetržené šlachy čtyřhlavého stehenního svalu, kvůli které musel předčasně ukončit sezonu. Křídelník z Indiany se zranil ve středečním šlágru s Torontem. Klubové vedení očekává Oladipovo úplné uzdravení, ale předpokládanou dobu rekonvalescence neoznámilo.

Šestadvacetiletý hráč stihl v této sezoně odehrát jen 36 zápasů a nastřílel průměrně 18,8 bodu na utkání. Jen v minulém ročníku, kdy po příchodu do Indiany získal ocenění pro hráče s největším zlepšením, byl na tom lépe (23,1). S bilancí 5,6 doskoku a 5,2 asistence si vytvořil v tomto ročníku nová osobní maxima.

Myles Turner byl nejlepším střelcem Pacers se 16 body, doskočil šest míčů. Bojan Bogdanovič zařídil 15 bodů a Darren Collison 13 bodů plus osm asistencí.

Nováček Aaron Holiday má na kontě 12 bodů, Thaddeus Young zvládl 11 bodů, sedm doskoků a čtyři asistence.

Po Oladipově zranění ztratila Indiana i druhý zápas, porážka o 32 bodů je pro ni nejtěžší v sezoně.

Charlotte, velký soupeř Washingtonu o pozici v play off, doma ovládlo koncovku proti New Yorku. Řídil ji mladík s pověstí „nového Stepha Curryho“ - Malik Monk. Čtyřmi trojkami v poslední čtvrtině se podílel na úseku 17:1, který posunul Hornets k vítězství 101:92.

Celkově se dvacetiletý Monk dostal na 14 bodů. pomohl Jeremymu Lambovi a Tonymu Parkerovi, kteří shodně zaznamenali 15 bodů, Lamb má na kontě i devět doskoků. Tradiční tahoun Kemba Walker zvládl 14 bodů. Willy Hernangómez pomohl 11 body a 11 doskoky, nováček Miles Bridges 11 body a osmi doskoky.

Malik Monk proti New Yorku:

Knicks prohráli desáté utkání za sebou, úkolem jejich trenéra Davida Fizdalea nyní bude dát co největší prostor hráčům kolem dvacítky a pracovat na zajištění vysoké pozice v letošním draftu.

Devatenáctiletý Kevin Knox byl nejlepším střelcem utkání s 19 body, Tim Hardaway Jr. ho doplnil 17 body a 10 doskoky. Do dvouciferných bodů se dostal také nováček Mitchell Robinson, k 10 bodům připojil tři bloky.

Zářil i druhý dvacetiletý mladík, který nese nelehké břímě v podobě nálepky „nového Curry“ - Trae Young. Atlantě pomohl k vítězství 123:118 na palubovce LA Clippers. Velebený nováček nastřílel 26 bodů včetně klíčové trojky 54 sekund před koncem, kterou hosté zlomili odpor soupeře, přidal k nim i osm asistencí.

John Collins pomohl k výhře 22 body a šesti doskoky, Alex Len 19 body a devíti doskoky a další pivot Dewayne Dedmon má double double za 13 bodů a 10 doskoků. Na 13 bodů se dostal i Jeremy Lin. Hawks vedli po většinu zápasu, nejvíce o 16 bodů. Nad méně slavným celkem z Los Angeles zvítězili po bezmála třech letech.

Za poražené Clippers dal Tobias Harris 30 bodů a byl tak nejlepším střelcem celého dne, navíc doskočil osm míčů a sedmkrát asistoval.

Lou Williams pomohl 21 body a devíti asistencemi, v utkání však minul prvních 11 střel - celkově proměnil jen čtyři ze 17 pokusů. Montrezl Harrell 18 body. Patrick Beverley navázal na předchozí univerzální výkony a zapsal 10 bodů, 10 doskoků, šest asistencí a tři zisky.

Trae Young proti LA Clippers:

V zápase Boston - Brooklyn se proti sobě postavily dva celky bez svých střeleckých opor. Celtics si bez Kyrieho Irvinga (potíže s kyčlí) poradili lépe, s pomocí jedenadvacetibodového dua Jaylen Brown (i šest doskoků) a Marcus Smart (také sedm asistencí a pět zisků) došli pro domácí triumf 112:104. Jejich tým si ve čtvrté části pomohl úsekem 11:0, po kterém šel do trháku 102:90.

Aron Baynes k šesté výhře za sedm posledních zápasů pomohl 16 body, šesti doskoky a třemi bloky, Marcus Morris 15 body a osmi doskoky a Al Horford 14 body, 11 doskoky a pěti asistencemi a navíc se hned šesti bloky podílel na vyrovnaném klubovém rekordu 16 bloků. Terry Rozier tentokrát Irvinga zastoupil 14 body, sedmi doskoky a sedmi asistencemi.

Hned dva hráči vítězného celku si ze zápasu odnesli rozražené obočí - Smart a Gordon Hayward, který musel na šití.

Nets - hrajícím bez Carise LeVerta, Spencera Dinwiddieho nebo Allena Crabbea - skončila šestizápasová vítězná šňůra, D’Angelo Russell je táhl 25 body, v lednu nastřílel už 48 bodů, čímž překonal klubové maximum. Shabazz Napier si rychle zvykl na větší úlohu a přidal 20 bodů. Rondae Hollis-Jefferson zařídil 14 bodů a devět doskoků, DeMarre Carroll 12 bodů.

29.ledna 2019 v 03:17, příspěvek archivován: 29.ledna 2019 v 09:02

@Dloading's 4️⃣8️⃣ threes in January lead the Eastern Conference, and is a new franchise record for threes in a single month https://t.co/3lj3aFqHgn

Denver zvládl jedinečný návrat do zápasu v Memphisu, zůstal díky tomu v závěsu za Golden State v tabulce Západní konference. K vítězství 95:92 si pomohl čtvrtou čtvrtinou 35:15. V průběhu druhé půle hosté prohrávali dokonce až o 25 bodů - poté však předvedli svůj největší obrat v sezoně.

Nikola Jokič, který nastřílel 24 bodů (19 ve druhé půli) a přidal pět doskoků a čtyři zisky, poslal Nuggets definitivně do vedení až 29 sekund před koncem. Na závěrečném náporu měl lví podíl i náhradník Malik Beasley, který v poslední části zapsal 13 ze svých 18 bodů.

V předchozích dvou utkáních překonal Denver sedmdesátibodovou hranici už v první půli, s Memphisem však o pauze prohrával 41:60.

Závěr zápasu Memphis - Denver:

Will Barton pomohl 20 body, když zastoupil zraněného Jamala Murrayho. Nuggets zatím prožívají nejlepší sezonu vůbec, o jednu výhru překonávají zápisy z let 1977 a 2010.

Grizzlies potkal největší výbuch v klubové historii, o takové vedení ještě nikdy dřív nepřišli. A nepomohlo ani 28 bodů a devět doskoků od Marca Gasola (v zápase ztratil sedmkrát míč), ani 23 bodů a 11 asistencí od Mika Conleyho.

10. Sacramento Kings 50 25 25 5649:5754 50
11. Minnesota Timberwolves 50 24 26 5586:5580 48
12. Dallas Mavericks 49 22 27 5369:5369 44,9
13. New Orleans Pelicans 50 22 28 5830:5756 44
14. Memphis Grizzlies 51 20 31 5131:5297 39,2
15. Phoenix Suns 52 11 41 5498:6006 21,2