Miroslav Štafl v dresu Hartfordu útočí na koš Wagneru.

Miroslav Štafl v dresu Hartfordu útočí na koš Wagneru. | foto: Archiv M. Štafla

Sebevědomý Štafl o americkém roce jedna: Hartford měl štěstí, že mě měl

  • 1
České sebevědomí se rozhodl vyvézt do Ameriky. A vypadá to, že udělal dobře. Žádný jiný český basketbalista v univerzitní NCAA neměl tak dobrou sezonu jako dvacetiletý nováček Miroslav Štafl. Coby jedna z hlavních postav Hartford Hawks atakoval účast v celoamerickém play off zvaném March Madness. Finále konference American East i zbytek ročníku však zrušil koronavirus.

Už ve svém roce číslo jedna mohl pivotman Štafl přepisovat basketbalovou historii na University of Hartford. Do celoamerického turnaje pro 68 nejlepších týmů totiž malá škola z východního pobřeží ještě nikdy nepostoupila.

Byl by to krásný happyend.

Poučení pozorovatelé tušili, že na libereckého odchovance Amerika nečeká s otevřenou náručí. Pohořely tam už větší figury. Štafl se však rozhodl, že bude po jeho. Že uspěje.

„Spousta lidí tady v Česku se mi před odchodem snažila vysvětlit, že jako prvák nemám šanci hrát a první sezony budu sedět. Tak jsem jim řekl, že ne,“ prozradil Štafl v rozhovoru pro Českou basketbalovou federaci. „Hartford jsem podepsal až na poslední chvíli a byla to o něco nižší úroveň, než na jakou bych měl. Na škole měli spíš štěstí, že jsem šel k nim. Ta úroveň výkonů je asi odpovídající pro hráče mých kvalit,“ hodnotí se neskromně.

Štaflova pohádka pokračuje

Podkošový hráč, jenž narostl na 208 centimetrů, se stal překvapením reprezentačního léta 2019. Byl jedním ze strůjců postupu české dvacítky na letošní mistrovství Evropy (ani to se však neuskuteční) a nepromarnil šanci chystat se společně s áčkem na světový šampionát.

A mezitím stíhal volit novou školu. Zájem sice projevily Georgia Tech nebo Wofford, avšak stipendium nenabídly. Kromě Hartfordu se do přetahování o Štafla nakonec zapojily Cleveland State a Sam Houston State. 

„Hartford jsem si vybral i proto, že loni odešlo hodně čtvrťáků, mohl jsem mít výraznou pozici i jako nováček. Mezi New Yorkem a Bostonem jde navíc o klidnou a bezpečnou lokalitu bez přírodních pohrom. Počasí je tam podobné jako u nás, a i to se mi zamlouvalo,“ vysvětluje Štafl svou volbu.

A proč nezůstal doma? „V Česku mi nikdo nenabídl slušné podmínky pro profesionální hraní,“ tvrdí dlouhán, jenž si už zahrál za Pardubice, Nymburk a akademii GBA.

Štaflova americká sezona se dá rozdělit na dvě poloviny. Bez Malika Ellisona a s Malikem Ellisonem. Syn jedničky draftu NBA v roce 1989 Pervise Ellisona přestoupil na Hartford do role tahouna, v úvodu sezony byl však zraněný. A Štafl toho využil, aby sbíral v průměru kolem 15 bodů a sedmi doskoků na utkání.

„Povedl se mi super začátek sezony, už v přípravných zápasech jsem se trenérovi hodně ukázal. Byl jsem plný energie, nadšení a v dobré formě - připravený okamžitě produkovat body. Vlastně celé loňské léto jsem strávil hraním basketu, což mi fakt pomohlo,“ vzpomíná.

S Ellisonem v sestavě sice Štafl o pozici v základu nepřišel, avšak hra se kolem něj netočila tolik jako dřív. Jeho průměr nakonec klesl lehce pod devět bodů na utkání.

Momenty ze zápasu Hartfordu (Štafl tmavá 12) proti Stony Brook:

„Měl jsem štěstí, že systém hry se odbýval přes podkošové hráče, speciálně přes centra, kdy jsem řídil prakticky celý útok,“ připouští Štafl. „Rozehrávač mi odevzdal míč a já četl ty situace, chystal příležitosti spoluhráčům a měl prostor tvořit. Takovou příležitost má v prváku málokdo. Trenérovi se líbilo, že jsem schopný přihrávat i střílet a nechával mě hrát moji hru. Nesnažil se mě nijak předělávat, jak se to stalo většině kluků, kteří museli přibrat nebo dělat jiné věci.“ 

V předčasně ukončené sezoně Hartford překvapil, očekávání byla po odchodu pěti čtvrťáků minimální. Teď se Štafl „zbaví“ i Ellisona a stane se klíčovým hráčem. Tomu odpovídá i jeho plán do dalšího ročníku: hodlá se stát nejlepším pivotem v celé konferenci.

Konkurenci by mu měl vytvořit krajan Jakub Dombek, který přestoupil z Colorada. „Pokud ho nechají hrát, mohli bychom spolu vytvořit české podkošové duo, což by bylo příjemné,“ naráží Štafl na fakt, že po změně školy hráči obvykle jednu sezonu musejí vynechat - vedení NCAA však v posledních letech nešetří výjimkami.

Miroslav Štafl

Také letos se Štafl dočkal pozvánky na reprezentační soustředění. Trenér Ronen Ginzburg si tentokrát na červen pozval osmnácti až pětadvacetileté hráče. 

„Hodně jsme pracovali individuálně, zvlášť malí a zvlášť podkošoví. Je super, že tu byl jako asistent Luboš Bartoň, který má spoustu zajímavých postřehů díky tomu, co sám odehrál nebo nastudoval. I mně ve hře upravil pár detailů, které budu aplikovat do svých dalších zápasů,“ vzpomíná český talent na týden v Nymburce.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž