Nedorozumění mezi Kevinem Garnettem (čelem) a Dwyanem Wadem z Miami.

Nedorozumění mezi Kevinem Garnettem (čelem) a Dwyanem Wadem z Miami. | foto: AP

Miami přehrálo Boston, Memphis pokračuje v senzační vítězné jízdě

• 61
V basketbalové NBA dvěma zápasy odstartovalo semifinále obou konferencí. Ve velmi očekávané sérii Miami přehrálo Boston 99:90, Memphis po vyřazení jedničky Západu Spurs dokázal vyhrát i na palubovce Oklahoma City Thunder.

Semifinále Východní konference:

Dwyane Wade se v základní části sezony proti obraně Celtics až neuvěřitelně trápil, ale tentokrát exceloval a 38 body dovedl Heat k vedení 1:0 v ostře sledované sérii. Wade trefil 14 z 21 střel, náhradník James Jones se blýskl 5 trojkami a osobním rekordem v play-off 25 bodů.

LeBron James přidal za Miami 22 bodů, šest doskoků a pět asistencí. Heat měli naprostou většinu utkání pod kontrolou a vedli až o 19 bodů. Celtics se ale několikrát dokázali přiblížit a domácí si nemohli vydechnout až do posledních minut.

Zápas byl podle očekávání hodně vyhrocený a sedm minut před koncem byl za druhou technickou chybu vyloučen hostující Paul Pierce. Hosté se ale paradoxně bezprostředně poté nadechli k ještě jednomu náporu a po dvou trojkách opět skvěle střílejícího Raye Allena snížili šestnáctibodovou ztrátu na 82:90.

Jenže domácí odpověděli po oddechovém čase šesti body za sebou a v závěrečných třech minutách už kontrolovali situaci. Allen nastřílel 25 bodů, Pierce 19 a Delonte West 10, ale Rajon Rondo a Kevin Garnett proměnili proti výborné obraně Heat jen šest z 19 střel (dohromady 14 bodů).

Wade měl v sezoně proti Celtics průměr jen 12,8 bodu na utkání, ale tentokrát jich už za první půli nastřílel 23, zatímco celá základní pětka Bostonu dohromady jen 21. "Je mnoho věcí, které musíme zlepšit," prohlásil Allen. "A podle toho, jak jsme se teď bavili v šatně, to myslím všichni vědí."

Druhé utkání série se hraje v úterý opět v Miami.

Miami (2) - Boston (3) - 99:90 (stav série 1:0)
(20:14, 31:22, 25:26, 23:28)
Střelci: Wade 38, Jones 25, James 22, Bosh 7 bodů a 12 doskoků - Allen 25, Pierce 19, West 10, J.O´Neal a Green 9, Rondo 8, Garnett 6. Střelba z pole: 47,1 - 42,7. Trojky: 9/19 - 12/24. Trestné hody: 26/32 - 14/18. Doskoky: 39 - 39. Ztráty: 16 - 13. Body z protiútoků: 10 - 15

Semifinále Západní konference:

Zach Randolph nastřílel svůj osobní rekord v play-off 34 bodů, doskočil 10 míčů a nasazená osmička Západu pokračuje ve svém vítězné tažení. Marc Gasol přidal 20 bodů a 13 doskoků a Grizzlies i proti Thunder dokázali využít svou podkošovou převahu.

"Rozhodně si teď věříme," pochvaloval si po utkání Randolph. "Naše sebedůvěra je hodně vysoko. Říkám spoluhráčům, že můžeme hrát s kýmkoli." Grizzlies jsou teprve druhým týmem, který kdy v prvním kole vyřadil nasazenou jedničku konference v sérii na čtyři vítězné zápasy, nyní v semifinále Západu hned v prvním utkání získali na svou stranu výhodu domácího prostředí.

Randolph a Gasol nastříleli jen jednou za základní část sezóny oba společně aspoň 20 bodů, ale v play-off se jim to podařilo už podruhé. MIke Conley přidal 15 bodů, do dvouciferných čísel se dostali i Tony Allen a Shane Battier.

Za domácí zaznamenal Kevin Durant 33 bodů a 11 doskoků, Russell Westbrook přidal 29 bodů, ale ztratil sedm míčů, tedy jako celý tým hostů dohromady. Thunder měli s Mephisem a konkrétně Randolphem problémy už v základní části, kdy s ním prohráli tři ze čtyř zápasů a neuspěli ani tentokrát.

"Nedá se zastavit. Musíte mu co nejvíc ztížit střely, ale když je proměňuje, nedá se toho moc dělat," řekl na Randolphovu adresu Durant. "Je to zvíře..." Durant dokonce označil Randolpha za "nejlepšího power forwarda v celé lize".

Thunder získali během sezony Kendricka Perkinse, aby vyztužili podkošovou obranu, ale tentokrát to nepomohlo. Od Grizzlies dostali 52 bodů zpod koše. Domácí prohrávali v poslední čtvrtině až o 17 bodů, pak sice dokázali snížit na 86:93, ale závěr opět patřil hostům.

Druhé utkání série se hraje v úterý opět v Oklahomě.

Oklahoma City (4) - Memphis (8) - 101:114 (stav série 0:1)
(24:28, 23:29, 24:27, 30:30)
Střelci: Durant 33 bodů a 11 doskoků, Westbrook 29, Ibaka 16 bodů a 11 doskoků, Sefolosha, Collison a Harden 5 - Randolph 34 bodů a 10 doskoků, Gasol 20 bodů a 13 doskoků, Conley 15, Allen 12, Battier 11, Young, Arthur a Mayo 6. Střelba z pole: 44,9 - 49,4. Trojky: 6/14 - 3/8. Trestné hody: 25/32 - 23/28. Doskoky: 42 - 45. Ztráty: 18 - 7. Body z protiútoků: 11 - 8.