Memphis pokořil i Sacramento

New York - Překvapivě dobrý start týmu Memphis Grizzlies v letošní sezoně ještě zdaleka nekončí. Grizzlies vyhráli už osmý z posledních 10 zápasů, když si tentokrát vyšlápli i na favorizované Sacramento Kings. Výhru si konečně připsali na konto Phoenix Suns, kteří dokázali v prodloužení udolat Seattle Sonics.

Memphis - Sacramento 105:100
Memphis svými výkony (především v prosinci) nepřestává překvapovat celou ligu a tentokrát ukončil i vítěznou sérii Sacramenta (4 zápasy v řadě). Hosté sice začali výborně, Predrag Stojakovič trefil svých prvních 6 střel v řadě za sebou a Kings nastříleli 33 bodů za 1.čtvrtinu, ale od začátku druhé se obrana domácích výrazně zlepšila a už toho hostům zdaleka tolik nepovolila. Memphis předváděl svůj typický kolektivní výkon a tentokrát porazil Sacramento jeho vlastními zbraněmi - 6 hráčů nastřílelo dvouciferný počet bodů, na asistence domácí vyhráli 28:19 a jasně lepší byli při střelbě trojek. Navíc předčili hosty i v útočném doskakování.

Sacramento zpočátku těžilo z vynikajících trestných hodů (za 1.půli 14/14!), ale i ty se mu přestaly ve druhé části hry dařit. V poslední čtvrtině se výborným výkonem blýskl domácí Shane Battier (11 bodů ze svých 13), který se navíc trefoval v důležitých chvílích koncovky. Velkou oporou byl Pau Gasol, který nastřílel 16 bodů už za 1.půli. Ve druhé půli se sice v útoku tolik neprosazoval, ale do poslední minuty si pro klíčovou chvíli ušetřil skvělou akci jeden na jednoho, kterou zakončil smečem a zvyšoval na rozhodujících 101:95. Memphis vyhrál už poosmé z posledních 10 zápasů, se Sacramentem navíc vyhrál poprvé po 8 porážkách v řadě. Hosté hráli opět bez Chrise Webbera, který letos ještě nenastoupil, domácím už podeváté chyběl rozehrávač Jason Williams (záda).
Střelci:
Grizzlies
- Gasol 22, Posey 16, Battier 13, Watson 11 bodů a 13 asistencí, Swift 11 bodů a 10 doskoků, Wells 11 (Wright 13 doskoků)
Kings - Stojakovič 27, B.Miller 20 bodů a 16 doskoků, B.Jackson 13, Bibby 12, Christie a Divac 10

Phoenix - Seattle 92:91 v prodl.
Phoenix po šesti porážkách v řadě konečně vyhrál, i když k tomu potřeboval prodloužení a střelecké selhání hostů. O výhře rozhodla vydařená akce "alley-oop", kterou domácí 6 sekund před koncem obranu Seattlu dokonale zaskočili. Zkušený Anfernee Hardaway vyhazoval míč z autu a nasměroval přihrávku přímo nad obroučku, kam vylétl skokansky skvěle vybavený Shawn Marion a zasmečoval míč do koše. Hosté už nedokázali odpovědět, když při poslední akci vypadl míč Rashardu Lewisovi do autu.

Lewis byl i přes zranění ramena velkou oporou Seattlu (27 bodů a 13 doskoků), ale závěr se mu nepovedl, když 7 sekund před koncem prodloužení za stavu 90:91 zahodil dva trestné hody a umožnil tak domácím závěrečnou vydařenou akci. trestné hody zradily hosty i na konci normální hrací doby, kdy mohli rozhodnout o své výhře. Velice vyrovnané utkání nakonec rozhodly ztracené míče Seattlu - hosté byli sice jasně lepší v doskakování a na trojky vyhráli 8:4, ale celkem ztratili proti nepříjemné obraně domácích 26 míčů! Celý zápas byl spíše soubojem obran a prodloužení vše korunovalo - na body skončilo 3:2...
Střelci:
Suns
- Marion 19 bodů a 14 doskoků, Hardaway 18, Marbury 17, J.Johnson a Jacobsen 10
Sonics - Lewis 27 bodů a 13 doskoků, A.Daniels 18 bodů a 10 doskoků, Radmanovič 16 bodů a 14 doskoků, Booth 10

Washington - Utah 91:87
Strůjcem výhry domácích (stále oslabených o Arenase a samozřejmě i Stackhouse, který ještě letos nehrál), byl Larry Hughes - ten nastřílel 38 bodů, z nichž 20 nasázel hostům v poslední čtvrtině. Hosté ještě na začátku 4.čtvrtiny vedli, ale Washington ji vyhrál 28:20. Hughes nastřílel v úvodu této čtvrtiny 13 bodů svého týmu za sebou a pak i posledních 5. Utah prohrával 20 sekund před koncem o 3 body a Andrej Kirilenko se pokoušel o vyrovnávací trojku - jeho střelu však zblokoval Etan Thomas. Pro Washington je to první výhra po 4 porážkách v řadě.

New York - Golden State 86:104
Jason Richardson proměnil 9 ze 16  střel z pole a 26 body dovedl Warriors po dvou porážkách k překvapivě snadné výhře. Hosté dominovali především v prostředních dvou čtvrtinách, které vyhráli 56:33. Hlavní zbraní Golden State byl rychlý protiútok, z kterého vytěžili 23 bodů, navíc měli tentokrát mnohem silnější lavičku - ta přestřílela své protějšky 41:20.

Miami - Atlanta 97:79
Miami se dostalo do velmi dobré formy a vyhrálo už počtvrté za sebou. Výborný výkon podal nováček Dwyane Wade, který nasbíral 32 bodů a 9 asistencí, když proměnil 15 z 22 střel z pole. Eddie Jones přidal 22 bodů a Lamar Odom už počtvrté za sebou dosáhl double-double: 19 bodů a 12 doskoků. Právě Odom trefil uprostřed třetí čtvrtiny trojku, která znamenala desetibodový náskok, a Atlanta se už do konce zápasu nedokázala přiblížit. Hawks prohráli 8 z posledních 9 zápasů.
Střelci:
Heat
- Wade 32, E.Jones 22, Odom 19 bodů a 12 doskoků (B.Grant 12 doskoků)
Hawks - Abdur-Rahim 16, Terry 13, Ratliff 12, S.Jackson 11
střelba: 43% - 39%
doskoky: 54 - 45
ztráty: 7 - 11

Minnesota - Houston 92:75
Minnesota uspěla už potřetí za sebou, když ji k přesvědčivé výhře dovedla dvojice Sam Cassell - Kevin Garnett. Cassell nasbíral 25 bodů a 6 asistencí, když se blýskl velmi dobrou střelbou 11/15 z pole. Garnett přidal další letošní double-double (19 bodů a 13 doskoků) a Minnesota má zatím v prosinci bilanci 6/1. Timberwolves s výjimkou úvodních minut neustále vedli, rozhodující fáze přišla před koncem třetí čtvrtiny, kdy se po šňůře 16:4 dostali až do šestadvacetibodového vedení (75:49). Houston teď zažívá menší krizi, prohrál už třikrát za sebou a včera za první poločas nastřílel jen 34 bodů.

Chicago - Orlando 102:88
Veterán Kendall Gill nastřílel 27 bodů ze svých celkem 29 ve 2.půli a dovedl Bulls ke druhé výhře za sebou. Gill za první poločas proměnil jen 1 ze 4 střel, ale v druhé části hry předvedl vynikající výkon a trefil 12 ze 13 střel! Navíc se 12 body podílel na rozhodující šňůře 26:8 a ještě stihl velmi dobře bránit Tracyho McGradyho. Ten byl nejlepším střelcem hostů z 26 body, ale ani jediný z nich nedal ve 4.čtvrtině, kdy měl střelbu 0/3. "Do dvou střel jsem se nanutil, protože už jsem z toho byl otrávený," řekl po zápase. "Nedostal jsem se ke střelbě, protože ostatní hráli sobecky." Chicago hrálo bez zraněných Curryho, Chandlera i Pippena, navíc kotník si zranil Eddie Robinson - ve druhé půli už mělo k dispozici jen 9 hráčů. Už potřetí za sebou si vylepšil své osobní maximum nováček - rozehrávač Kirk Hinrich, který tentokrát nasbíral dokonce 21 bodů a 10 asistencí.
Střelci:
Bulls
- Gill 29, Hinrich 21 bodů a 10 asistencí, Crawford 12, Fizer 10 bodů a 11 doskoků, E.Robinson 10
Magic - McGrady 26, Gooden 20 bodů a 10 doskoků, S.Williams 12, Giriček 10 bodů a 10 doskoků, Howard 10
střelci: 48% - 36% (trojky 10 - 4)
trestné hody: 6/9 - 20/22
doskoky: 47 - 46
asistence: 36 - 20
ztráty: 11 - 14

Denver - New Orleans 116:94
Nuggets vylepšili svou domácí bilanci už na 10/2 (!), když letos velmi silný tým Hornets jednoznačně smetli. Nejlepším střelcem vítězů byl nováček Carmelo Anthony (21 bodů), ale celkem 6 hráčů domácích nastřílelo více 12 bodů a více. Denver porazil svého soupeře teprve počtvrté z 16 vzájemných utkání, ale tentokrát byla jeho převaha tak jednoznačná, že celá základní pětka mohla odpočívat poslední čtvrtinu jen na lavičce náhradníků. Už po 18 minutách domácí vedli o 29 bodů (!), v poločase svítil na ukazateli stav 64:42. Hornets po dvou cenných vítězstvích na Západní pobřeží nyní dostali dvakrát pořádný výprask - nejdříve od Clippers 80:109 a nyní i od Denveru. Jejich nejlepším střelcem byl znovu Baron Davis (25 bodů).
Střelci:
Nuggets -
Anthony 21, Lenard a R.White 19, Nene 16 bodů a 11 doskoků, Camby 14 bodů a 12 doskoků, Boykins 12

Portland - Milwaukee 99:106
Tim Thomas a Michael Redd společnými silami nastříleli 55 bodů a překvapivě připravili Portlandu teprve třetí domácí porážku ze 14 zápasů. Thomas hrál teprve druhý zápas po zranění kotníku, přesto nastřílel 23 bodů a připsal si i 6 asistencí, Redd přidal 22 bodů. Hosté prohrávali v první půli až o 10 bodů, ale v klíčové třetí čtvrtině skóre otočili a vybudovali si rozhodující jedenáctibodový náskok. Portlandu, v jehož dresu podal další skvělý výkon Zach Randolph (30 bodů a 18 doskoků), svitla naděje uprostřed poslední čtvrtiny, kdy snížil na 91:93, ale Bucks ji šňůrou 8:2 definitivně pohřbili. Domácí rozehrávač Damon Stoudamire zaznamenal 21 bodů a 10 asistencí. Portland nedokázal zopakovat výkon z utkání proti Lakers a "dovolil" hostům úspěšnost střelby z pole 58,2%!