Český basketbalový reprezentant Jiří Welsch v duelu s Běloruskem.

Český basketbalový reprezentant Jiří Welsch v duelu s Běloruskem. | foto: ČBF / Václav Mudra

Basketbalisté mají v kvalifikaci o ME další úspěch, udolali Bělorusko

• 54
Čeští basketbalisté vydřeli v kvalifikaci o mistrovství Evropy domácí vítězství 79:72 nad Běloruskem a úspěchem v Chomutově si upevnili druhou postupovou pozici v tabulce skupiny F. Další duel je čeká tuto neděli v Itálii, která vyhrála v Portugalsku a vede skupinu bez ztráty bodu.

Snad pod dojmem pondělní výhry nad Tureckem o 18 bodů, snad i proto, že v Bělorusku vyhráli poměrně jistě 73:65, první půle se svěřencům Pavla Budínského prostě nevydařila.

"Myslím, že jsme začátek zaspali, takticky jsme hráli hodně špatně, naopak Bělorusové ukázali, že mají svou kvalitu a sílu," potvrdil tento dojem i křídelník Luboš Bartoň.

Už začátek, kdy přišly dvě ztráty, naznačil hrozící trápení. V těch momentech tým držel spolehlivý kapitán Petr Benda, později se k němu připojil druhý z pivotů Jakub Houška. Zato třeba Jiřímu Welschovi se zejména při střelbě nedařilo vůbec, za poločas minul všech pět svých střel z pole i oba trestné hody.

Češi během úvodní dvacetiminutovky vedli všehovšudy třikrát. Nejhůř jim bylo, když Bělorusové rychle nasázeli čtyři trojky ze čtyř pokusů a po osmi minutách vedli už 25:14.

Domácí střelecké pokusy z dálky byly v těch chvílích marné a pod koš je nepustila pevná defenziva. Náladu vylepšil až Jakub Kudláček, když se uspěl v koncovce první čtvrtiny s nájezdem.

Ve druhé části začali Češi od obrany, za pět minut pustili soupeře jen k jedinému, tříbodovému koši. A sami ukrajovali z náskoku. Když v 17. minutě Houška čtyřmi body v řadě zařídil po dlouhé době obrat, český motor znovu jel naplno. Jen škoda, že v tu chvíli zhasl. Ve zbývajících třech minutách se totiž domácí už neprosadili a poločas ztratili 31:35.

Trenér Budínský si přesto vývoje prvního poločasu cenil. "Moji hráči ukázali, že minus jedenáct bodů není důvod začít panikařit," vysvětlil.

Jenže krátce po přestávce zvedl Bartoň dvě trojkové střely - obě dal a začal své skvělé představení. Za chvíli proměnil snadno zpod koše a pár sekund nato zaznamenal z jedné akce hned čtyři body, když byl faulován při úspěšné střele z dálky.

Domácí tým od tohoto okamžiku začínal mít navrch, po smeči Petra Bendy se ve 29. minutě dostal do náskoku 55:50 a na konci třetí čtvrtiny to bylo už o šest - Welsch s klaksonem ke svým devíti asistencím přidal své jediné dva body.

Bělorusy ještě vracel do hry Alexandr Kudravcev, když zaznamenal dva koše s faulem a ještě trestal šestkami, ale domácím se probudil střelec David Jelínek, který nasázel sedm českých bodů za sebou.

Domácí si drželi vedení, čtyři minuty před koncem měli k dispozici sedm bodů. Ale pak přišly dvě běloruské trefy a s nimi důvod pro time-out. Po něm si však Bartoň připsal další trojku a Tomáš Satoranský pěti body za sebou navýšil na 79:70.

V tu chvíli už začínala poslední minuta. Bělorusové sice ještě snížili, ale výsledek už změnit nemohli. Češi mají bilanci čtyř výher a jediné porážky a postup do Slovinska 2013 na dosah.

"Soupeř kousal a to, že jsme nakonec o pár bodů vyhráli, je s ohledem na vývoj zápasu hodně cenné," oddechl si Pavel Budínský.

Kvalifikace o postup na ME basketbalistů

Skupina F

ČR - Bělorusko 79:72 (16:25, 31:35, 57:51)
Nejvíce bodů:
Bartoň 23, Benda 18, Satoranský 11, Houška 10 - Parachovskij 15, Kudravcev a Uljanko po 12, Koršuk 11, Meščerjakov 10. Rozhodčí: Dozai (Chorv.), Mažič (Mak.), Kralj (Bos.). Trestné hody: 11/16 - 13/23. Fauly: 21:21. Trojky: 6:9. Diváci: 1 200.

Další utkání: Portugalsko - Itálie 70:82.