Indiana po tuhém boji postupuje

• 9
New York - Vítězná domácí série týmu Miami Heat je u konce - po 18 výhrách v řadě našel konečně přemožitele. Basketbalisté Indiany Pacers vyhráli v Miami po úporném boji 73:70 a radují se z postupu do finále konference, v němž se utkají s vítězem série Detroit - New Jersey. Nejlepším střelce vítězů byl Ron Artest.
Semifinále Východní konference:
Miami - Indiana 70:73 (konečný stav série 2:4)
(20:16, 13:20, 19:23, 18:14)

Nejvýše nasazené Indianě se přece jen podařilo vyhnout ošidnému sedmému zápasu, ale cesta k tomu nebyla vůbec lehká. Domácí Heat znovu potvrdili, že jsou v domácím prostředí velmi nebezpeční a jejich úporná agresívní obrana dělala hostům velké problémy. Naštěstí pro Indianu předvedl skvělý výkon Ron Artest, který k obvyklé výborné obraně přidal i 27 bodů a trefoval i důležité koše v závěru.

Druhé velké opoře hostů Jermainu O´Nealovi se v zápase vůbec střelecky nedařilo (2/10 z pole, jen 7 bodů), ale nahradil to výborným doskakováním (13 doskoků) a skvělou obranou v poslední minutě, kterou svému týmu pomohl udržet těsný náskok.

Domácí začali podle očekávání velmi agresívní obranou a za první čtvrtinu donutili Indianu k 9 ztraceným míčům (!) - větší náskok si ale nebyli schopni kvůli mizerné úspěšnosti střelby vypracovat. Hosté pak zpřesnili hru, ve druhé čtvrtině povolili domácím jen 13 bodů a převzali vedení. Postupně si vybudovali až desetibodový náskok, ale rozhodnuto zdaleka nebylo.

V poslední čtvrtině totiž zazářil skvělý domácí nováček Dwyane Wade a dostal svůj tým do hry. Wade posedmé v play-off nastřílel přes 20 bodů (celkem 24), když v poslední části hry nastřílel 10 bodů. Domácí se díky němu dostali dokonce na chvilku do vedení (62:61), které ale neudrželi.

Pacers díky Artestovi a Tinsleymu otočili na 71:67 a minutu před koncem přišla klíčová obranná akce zápasu, když O´Neal famózním způsobem zblokoval Carona Butlera, který se chystal zasmečovat míč do koše - navíc od něho přitom dostal ránu do oka blokoval v podstatě "poslepu."

O´Neal nemohl otevřít oko a musel na chvíli vystřídat - a Dwyane Wade toho o 20 sekund později využil ke snížení na 69:71. O´Neal se však na hřiště vrátil a 19 sekund zabránil Eddiemu Jonesovi vyrovnat - ten se jeho bloku bál natolik, že úplně přehodil desku. Míč ještě zachytil Wade, ale při pádu za čáru si nestihl zavolat o oddechový čas. Domácí tak museli faulovat a náhradník Anthony Johnson proměnil dva trestné hody (73:69).

Na druhé straně trefil Lamar Odom 12 sekund před koncem jednu šestku a snížil na 70:73. Heat znovu rychle faulovali, tentokrát Artesta, a ten zahodil oba trestné hody, čímž dal domácím poslední šanci. Heat už ale neměli oddechový čas a trojkový pokus Rafera Alstona o vyrovnání úplně minul koš.

Ani jeden z týmů se nedostal přes 33% úspěšnosti střelby, domácí dokonce trefili jen jedinou z 12 trojek. Indiana měl výraznou převahu v doskakování a od druhé čtvrtiny už se také podstatě zlepšila ve ztracených míčích. Kromě Artesta se střelecky prosazoval veterán Reggie Miller (15 bodů, z toho 10 v první půli), rozehrávač Jamaal Tinsley přidal 10 bodů.

Za domácí se k Wadeovi nejvíce přidal Lamar Odom (22 bodů a 8 doskoků), Eddie Jones přidal 16 bodů. Zápas vůbec nevyšel Caronu Butlerovi, který v obraně i útoku jasně prohrál svůj souboj s Artestem, a i když doskočil 9 míčů, za 37 minut hry zaznamenal jen 2 body a Artesta neubránil.

"Nehráli jsme svůj nejlepší zápas, ale dokázali jsme v pravé chvíli zabrat a hrát jako tým," zhodnotil zápas Jamaal Tinsley. "Přesně to musíte udělat, abyste vyhráli v play-off zápas na palubovce soupeře." Finále Východní konference začíná sobotu a Indiana si musí počkat na svého soupeře do čtvrtečního nočního utkání mezi Detroitem a New Jersey.

Střelci:
Heat
- Wade 24, Odom 22, E.Jones 16, Haslem 4 (B.Grant 10 doskoků)
Pacers - Artest 27, R.Miller 15, Tinsley 10, J.O´Neal 7 bodů a 13 doskoků, A.Harrington 7
střelba: 30,5% - 32,4% (trojky: 1/12 - 3/15)
20136 diváků

Dwyane Wade z Miami (vpravo) dává koš navzdory obraně Jermaina O'Neala z Indiany.