Ilona Burgrová přebírá trofej pro vítězky Euroligy. | foto: ČTK

Čtyři fauly za minutu a z Burgrové byla ve finále nehrající kapitánka

  • 5
Faul každých šestnáct vteřin. Ilona Burgrová nesehrála ve finále Euroligy basketbalistek šťastnou roli; během 64 vteřin posbírala čtyři osobní chyby a tím dohrála. "Po vítězném zápase se tomu můžu smát a říkat, jak jsem vynikající, co všechno zvládnu," vtipkovala 31letá basketbalistka.

Sama se odsoudila do role nehrající kapitánky, ale po zápase přebírala pohár pro vítězky Euroligy, takže se osobnímu neúspěchu jen smála.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha totiž v neděli senzačně porazily nejbohatší klub světa ruský Jekatěrinburg 72:68 a v domácím prostředí vyhrály finálový turnaj.

Fotogalerie

Největší úspěch v klubové historii se zrodil v dramatické bitvě. Dvě a půl minuty před koncem Pražanky vedly o jedenáct bodů, ale ve finiši se soupeřky přiblížily až na dva.

„Už vím, proč musí být v hale defibrilátory. Zdálo se mi, že mě musí každou chvíli klepnout, jsem strašný nervák,“ říkala už zvesela Ilona Burgrová.

V nedělním podvečeru však zažila i chvíle, kdy jí do smíchu nebylo. Jako střídající hráčka přišla do hry ve druhé čtvrtině, ale příliš prostoru k odpočinku dalším podkošovým hráčkám neposkytla.

Za minutu a čtyři vteřiny se vracela na lavičku s bilancí čtyř faulů a skóre se mezitím o tři body zhoršilo v neprospěch USK. Než aby se dopustila páté osobní chyby, která by ji definitivně vyřadila ze hry, trenérka Hejková raději poslala zpět na hřiště Janu Veselou a pro Burgrovou utkání skončilo.

„Občas se stane, že vám písknou fauly, které se normálně nepískají. Já jsem na to asi pozdě zareagovala, abych změnila způsob hry,“ přemýšlela.

Na krku se jí už v tu chvíli houpala zlatá medaile, a tak si z nešťastného vystoupení dělala legraci: „Ukázala jsem, co všechno dokážu. Kdyby bylo někdy potřeba udělat rychle čtyři fauly, tak mě mohou poslat na hřiště a já to zařídím.“

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)