Hvězda Bostonu Rajon Rondo zakončuje. Sledují ho Anthony Parker (vlevo) a LeBron James | foto: AP

Famózní Rondo dovedl Boston k vyrovnání stavu série

• 73
Basketbalisté Bostonu dokázali rychle zapomenout na bídný páteční výkon a krutý výprask od Clevelandu a ve čtvrtém zápase série semifinále Východní konference NBA se představili v úplně jiném světle. Fenomenální výkon podal rozehrávač Rajon Rondo, který zaznamenal 29 bodů, 18 doskoků a 13 asistencí. Ve druhém utkání Phoenix znovu vyhrál v San Antoniu a postupuje do finále Západní konference.
Semifinále Východní konference:

Boston (4) - Cleveland (1) - 97:87 (stav série 2:2)

(31:22, 23:23, 20:27, 23:15)

Cavaliers navázali na svůj výborný páteční výkon jen v úvodních minutách, když zahájili zápas šňůrou 7:0, ale Celtics byli odhodlání nedopustit další blamáž a rychle skóre otočili.

Po většinu zápasu si udržovali vedení (až dvanáctibodové), a i když Cavs bojovali a dokázali jít v druhé půli na chvilku do vedení, koncovka patřila domácím. Ti předvedli daleko agresívnější výkon především v obraně a stlačili střelbu soupeře na 40% - v pátek přitom Cavs měli úspěšnost z pole téměř 60%.

Rondo si 18 doskoky vylepšil osobní rekord, celkem 29 body si osobní rekord vyrovnal a zaznamenal svůj čtvrtý triple-double v play-off v kariéře. Skvěle zaskakoval za své spoluhráče, kteří se trápili s fauly, a když 17 sekund před koncem definitivně potvrzoval blížící se výhru dvěma šestkami, diváci ho odměnili skandováním "MVP". Rondo odehrál v zápase 47 minut.

Ray Allen a Kevin Garnett nastříleli po 18 bodech, náhradník Tony Allen přidal důležitých 15 bodů, což je jeho osobní rekord v play-off. Pátý zápas se hraje v úterý v Clevelandu, série pak ještě určitě vrátí ještě jednou do Bostonu ke čtvrtečnímu šestému utkání.

Za hosty zaznamenal LeBron James 22 bodů, 9 doskoků a 8 asistencí, aje jeho výkon se zdaleka nepřiblížil pátku, kdy nastřílel 21 bodů už za první čtvrtinu. James netrefil ani jednu z 5 trojek a ztratil 7 míčů. Shaquille O´Neal nastřílel 17 bodů (letošní maximum v play-off), ale téměř celou poslední čtvrtinu strávil s 5 fauly na lavičce. Antawn Jamison přidal 13 bodů.

Hosté měli navrch ve třetí čtvrtině a do závěrečné části hry se vstupovalo za stavu 74:72. Domácí ale zahájili poslední část hry šňůrou 10:0 a Cavs dali první koš až téměř po 5 minutách. Hosté pak ale vlastní šňůrou 10:0 koncovku zdramatizovali, když Anderson Varejao snižoval na 84:86.

Tony Allen ale odpověděl důležitým koše, Rondo pak připravil smeč pro Paula Pierce a sám poté doskočil míč v útoku a zvýšil na 92:85 minutu a půl před koncem. Pierce se opět trápil a zaznamenal jen 9 bodů za 31 minut, ale tentokrát jeho body Celtics tolik nechyběli.

Střelci:
Celtics -
Rondo 29 bodů, 18 doskoků a 13 asistencí, Garnett a R.Allen 18, T.Allen 15, Pierce 9...
Cavaliers - James 22, O´Neal 17, Jamison 14, Williams 13, Parker 10, Varejao 8...
střelba z pole: 44,7% - 40,3% (trojky: 1/14 - 4/21)
TH: 28/40 - 29/39
doskoky: 47 - 33 (útočné 9 - 3)
ztráty: 12 - 17
body z protiútoků: 23 - 7

Semifinále Západní konference:

San Antonio (7) - Phoenix (3) - 101:107 (konečný stav série 0:4)
(25:19, 22:31, 24:22, 30:35)

Amaré Stoudemire nastřílel 29 bodů, Steva Nashe nezastavilo ani 6 stehů, kterými mu lékaři museli zašít roztržené obočí, a Phoenix je prvním postupujícím do finále konference.

Nash nastřílel 10 ze svých 20 bodů v poslední čtvrtině a jeho tým dokázal vyhrát sérii proti San Antoniu poté, co byl tímto týmem čtyřikrát během 6 let vyřazen.

Nash dostal ve třetí čtvrtině neúmyslnou ránu loktem do obličeje od Tima Duncana a musel do šatny na ošetření. Vrátil se ale na palubovku, a i když kvůli otoku téměř neviděl na jedno oko, dokázal svůj tým dovést k postupu.

Phoenix si zahraje finále Západu potřetí od roku 2005, do Finále NBA ale nepostoupil od roku 1993. Jeho soupeřem budou zřejmě obhájci titulu Lakers, kteří ve své sérii s Utahem vedou 3:0 na zápasy.

Za domácí nastřílel Tony Parker 22 bodů, Tim Duncan a George Hill přidali po 17 bodech, ale Spurs zažili první "sweep" (vyřazení 4:0 na zápasy) od roku 2001.