Fenerbahce se odepsalo z boje s Realem a CSKA, Veselého přehrál Simpson

• 1
Fenerbahce Istanbul ztratilo ve 27. kole basketbalové Euroligy domácí duel s již vyřazeným Maccabi Tel Aviv 79:81 a po desáté porážce sezony ztratilo šanci na první místo po základní části. Jan Veselý odehrál za tureckého mistra skoro celý zápas, hvězdu zápasu však hledejme v nedávné posile vítězů - exnymburském Diamonu Simpsonovi.

Turecký tým si po druhé porážce z posledních tří zápasů stále ještě nezajistil ani účast v play-off, byť o ni může přijít spíše jen teoreticky. Výhra nicméně mohla čtvrtému týmu tabulky dát definitivní jistotu startu ve čtvrtfinále.

Ještě minutu a půl před koncem po útočném doskoku a koši Veselého domácí vedli 79:75.

Soupeř přesto dokázal duel otočit, tři sekundy před koncem Victor Rudd obral o míč domácího Bobbyho Dixona a ještě stihl najít Sylvena Landesberga, který nerozhodný stav zlomil. A bylo to s velkou dávkou štěstí, míč se třikrát odrazil od obroučky, než zrušil prodloužení.

Český reprezentant Veselý byl s více než 34 minutami na palubovce druhým nejvytíženějším hráčem Fenerbahce, za tu dobu stihl 10 bodů, tři doskoky, dvě asistence, zisk a blok.

Jako poražený však odcházel z osobního souboje s americkým pivotem Diamonem Simpsonem, ten byl se 14 body, 12 doskoky, pěti zisky nejužitečnějším hráčem zápasu. On a jeho výše zmíněný krajan Landesberg (nastřílel 22 bodů) dovedli zraněními sužovaného outsidera k výhře.

Landesbergova šťastná střela s klaksonem

Fenerbahce chyběli zranění Bogdan Bogdanovič s Kostasem Slukasem a na tvorbě hry to bylo znát. Melih Mahmutoglu s Dixonem je zastoupit nedokázali. Platí to, přestože Mahmutoglu nastřílel 15 bodů (trojky 5/6) a Dixon dodal 11 bodů a sedm asistencí, ale taky ztratil pět míčů. Pivotman Ekpe Udoh za poražené zaznamenal 13 bodů a 10 doskoků.

Anadolu Efes Istanbul si veze výhru z haly Žalgirisu Kaunas 76:68, své šance na play-off tím značně zvýšilo, domácím je naopak zmrazilo. Hosty vedli Jayson Granger s 25 body a osmi asistencemi a Derrick Brown se 13 body, jeho střela 45 sekund před koncem na 74:68 prakticky rozhodla.

Granger řádil proti Žalgirisu

Bamberg už vzdal domácí duel a s Baskonií prohrál 71:96. Jistota vyřazení znamenala zkoušení a obměňování sestavy německého šampiona, nejvíce se ukázal Jerel McNeal se 17 body. Hosty vedli Chase Budinger se Shanem Larkinem, rovněž sedmnáctibodoví, Toko Šengelija dodal 16 bodů a 12 doskoků.

Obdobně si vedl Milán, když z halyPanathinaikosu Atény veze porážku 61:74. Při absenci RakimaSanderse byl nejlepším střelcem italských šampionů AwuduAbass s 15 body. Panathinaikos táhli rozehrávači NickCalathes (13 bodů, šest asistencí a čtyři doskoky) a Mike James (13 bodů).

Euroliga basketbalistů - 27. kolo

Fenerbahce Istanbul - Maccabi Tel Aviv 79:81 (za domácí Veselý 10 bodů, 3 doskoky, 2 asistence)
Žalgiris Kaunas - Anadolu Efes Istanbul 68:76
Bamberg - Baskonia 71:96
Panathinaikos Atény - Olimpia Milán 74:61