Dallas vyhrál drama v Sacramentu

• 2
New York - Obrovské drama viděli diváci v Sacramentu - jejich Kings nedokázali bez zraněného Chrise Webbera využít výhody domácího prostředí a prohráli s Dallasem 137:141 po dvojnásobném prodloužení. Hrdinou zápasu byl náhradník hostů Nick Van Exel, který nastřílel 40 bodů a z nich 8 v druhém nastaveném čase. Dallas tedy dvěma výhrami otočil stav série na 2:1 na zápasy. Philadelphia v čele s Allenem Iversonem, ale po výborném výkonu celé základní pětky, porazila Detroit 93:83 a snížila stav série na 1:2.

Philadelphia - Detroit 93:83 (stav série 1:2)

Absence Chaunceyho Billupse (a navíc velmi špatný výkon podkošových hráčů) se ukázala příliš citelná na to, aby mohl Detroit pomýšlet na zvýšení stavu série na 3:0. Domácí Philadelphia podala výborný výkon, celá základní pětka nastřílela dvouciferný počet bodů, a Sixers vedli v průběhu zápasu až o 22 bodů. Allen Iverson byl nejlepším střelcem zápasu s 25 body, ale bylo to především jeho 11 asistencí, které Detroit hodně "bolely" - hosté se snažili Iversona zdvojovat a vypomáhat se na něj, ale Iverson dokázal nacházet v dobrých pozicích své spoluhráče a ti obranu Pistons trestali.

Utkání se rozhodlo především pod košem - ve střelbě zdálky byli hosté lepší (trojky 3:10), ale klíčová byla hra podkošových hráčů. Trojice Coleman, Van Horn, Thomas přestřílela trojici Robinson, Wallace, Curry v poměru 42:10!!, ale to nebylo vše - na doskoky domácí vyhráli 48-30, na body zpod koše celkem 38:16 a na body po útočném doskoku 27:19. Kenny Thomas doskočil 7 míčů (4 útočné) už v první čtvrtině, v poločase měl na kontě double-double a nakonec nasbíral 10 bodů a 14 doskoků - utkání však nedohrál kvůli nataženému svalu. Keith Van Horn nastřílel 11 ze svých 17 bodů v třetí čtvrtině (trojky 3/4) a výrazně pomohl definitivně rozhodnout zápas - ve čtvrté čtvrtině už hosté jen kosmeticky upravovali skóre a ani jednou nedokázali snížit pod rozdíl 10 bodů.

Čtvrté utkání série je na programu už dnes a pro Detroit bude klíčové, zda bude schopen nastoupit Chauncey Billups, který má v play-off zětím průměr téměř 23 bodů na zápas a především v závěru série proti Orlandu a v prvním utkání s Philadelphií  byl ve špičkové formě. Jeho náhradník Chucky Atkins sice včera podal znovu solidní výkon, stejně jako Richard Hamilton a nováček Tayshaun Prince, ale Billupsova přítomnost na hřiště může být pro Detroit rozhodující - pokud by sebevědomí Sixers dnes dokázali vyrovnat na 2:2, jejich šance v sérii by výrazně stouply.

Otazník také visí nad Benem Wallacem - kouč Carlisle sice prohlásil, že koleno klíčového muže jeho sestavy je v pořádku, ale Wallace včera zaznamenal jen 6 bodů a 6 doskoků (nejméně za celé play-off) a viditelně nebyl ve své kůži. Pistons měli sice včera trojkovou úspěšnost téměř 48% (10/21), ale z dvojek pouhých 31% (16/51). Znovu se na palubovce téměř neobjevoval Corliss Williamson, který byl klíčovým náhradníkem Detroitu po celou základní část - za 8 minut hry zaznamenal jediný bod.
Střelci: Iverson 25b. a 11as., Van Horn 17, Coleman 15, Snow 11, K.Thomas 10b. a 14d. - R.Hamilton 24, Prince 17, Atkins 13 (Okur 10d.)

Sacramento - Dallas 137:141 po 2.prodl. (stav série 1:2)
Zranění kolena Chrise Webbera se ukázalo natolik vážné, že pro oporu Kings už s největší pravděpodobností letošní play-off skončilo - což je pro Sacramento mířící za titulem velká rána. Včera navíc Kings ztratili výhodu domácího prostředí, kterou nad Dallasem získali v prvním utkání série. Oba útočně naladěné tymy předvedly další bodovou "přestřelku", navíc okořeněnou neuvěřitelně dramatickým závěrem, který měl dva hrdiny - náhradníky Dallasu Nicka Van Exela a Walta Williamse.

Nick Van Exel nastřílel 40 bodů (14/26 z pole, 6 trojek), necelé 4 sekundy před koncem normální hrací doby vyrovnával na 113:113, a v druhém prodloužení nastřílel 8 klíčových bodů. Levoruký ostrostřelec Van Exel se stal klíčovou postavou dosavadního průběhu série a jako náhradník z lavičky má průměr 32 bodů na zápas! Jeho spoluhráč, veterán Walt Williams (který byl kdysi draftován Sacramentem jako jeho budoucí hvězda a odehrál tam 4 sezony) toho letos zatím příliš nenahrál, ale včera nastřílel všech svých 10 bodů v klíčových chvílích obou prodloužení.

Výborný výkon podal rozehrávač hostů Steve Nash (31 bodů a 11 asistencí, 5 trojek), dosud nejlepší střelec Dallasu Dirk Nowitzki nasbíral 25 bodů a 20 doskočených míčů. Michael Finley přidal 20 bodů (5 trojek), takže Mavericks měli celkem 4 hráče, kteří nastříleli 20 bodů a více. Dallas trefil celkem 19 trojek!! (19/42 - 45,2%) a přestože se hrálo i s prodlouženími celkem 58 minut čistého času, ztratil jen 10 míčů!

Sacramento chtělo dokázat, že umí vyhrát bez Chrise Webbera, který se bude muset podrobit artroskopické operaci, a mělo k tomu velmi blízko - v průběhu první půle vedlo až o 16 bodů. Kings v úvodu skvěle plnili svůj plán - hrát agresívně do koše a dobře doskakovat - a první čtvrtinu vyhráli díky šnůře 10:0 v poměru 36:23. Na začátku druhé čtvrtiny zvýšili až na 42:26, ale Dallas odpověděl tím, že za druhou část hry nastřílel 39 bodů. Hosté sice šli na chvílku do těsného vedení, ale třetí čtvrtina znovu vyšla lépe domácím a do poslední čtvrtiny se šlo za stavu 91:82.

Skvělý výkon podal Predrag Stojakovič (39 bodů a 8 doskoků, 5 trojek), přes 10 nastřílených bodů se dostalo celkem 7 hráčů Kings, ale domácím to nakonec nepomohlo, stejně jako 60 doskočených míčů (60-47) a celkem 36 pokusů z čáry trestného hodu. Sacramento střílelo téměř dvakrát tolik šestek než Dallas, ale s úspěšností jen 66,7% (24/36, Dallas 16/20 - 80%). Pivot Vlade Divac zaznamenal 20 bodů a 10 doskoků, ale narazil si loket a téměř celou 4.čtvrtinu proseděl na lavičce. Do hry se vrátil, ale 27 sekund před koncem prvního prodloužení netrefil 2 klíčové trestné hody za stavu 125:123 a Walt Williams o 10 sekund později vyrovnal.

Čtvrté utkání série se hraje zcela neobvykle už dnes (opět v Sacramentu) a klíčové bude, jak se oba týmy vyrovnají s únavou - především Dallas má za sebou velmi těžký program a například Dirk Nowitzki včera odehrál bez střídání celých 58 minut!, Finley 55, Nash 51 a Van Exel 48. Za domácí odehrál Stojakovič 56 minut, Doug Christie 51 a náhradník Bobby Jackson, který nastoupil i s naštípnutou lícní kostí a zaznamenal 16 bodů a 11 doskoků, odehrál 42 minut. Rozhodnutí NBA, aby se hrály oba zápasy v Sacramentu ve dvou dnech po sobě, velmi ostře kritizoval už v minulém týdnu majitel Dallasu Marc Cuban.
Střelci: Stojakovič 39, Divac 20b. a 10d., Christie 18, B.Jackson 16b. a 11d., Bibby 16, Clark 12, J.Jackson 11 - Van Exel 40, Nash 31b. a 11as., Nowitzki 25b. a 20d., Finley 20, W.Williams 10