Český basketbalista Tomáš Satoranský v utkání kvalifikace o mistrovství Evropy...

Český basketbalista Tomáš Satoranský v utkání kvalifikace o mistrovství Evropy 2025 v Pardubicích s Velkou Británií | foto: CZ BASKETBALL/Václav Mudra

Satoranský vykouzlil double double, Češi v kvalifikaci o EuroBasket zdolali Brity

• 24
Po páteční porážce v Řecku čeští basketbalisté zvládli druhé utkání v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2025 vítězně, v Pardubicích před návštěvou 4812 diváků přemohli Velkou Británii 90:82. Ústřední hvězdou zápasu byl Tomáš Satoranský, který zaznamenal double double za 21 bodů a deset asistencí. Reprezentanti tak ve skupině F hájí druhou příčku, další souboje je čekají v listopadu.

Svěřenci trenéra Diega Ocampa mají po prvním kvalifikačním okně zápasovou bilanci 1:1, nejlepší jsou Řekové, kteří oba dosavadní duely vyhráli. Britové drží rovněž nerozhodné skóre a Nizozemci dvakrát neuspěli.

Česko vs. Velká Británie

Reportáž z utkání

Na šampionát, který v příštím roce uspořádají Kypr, Finsko, Lotyšsko a Polsko, postoupí nejlepší tři týmy. A Češi v pondělí v Pardubicích učinili první důležitý krok, aby mezi kontinentální elitou nechyběli.

Proti Britům sice začali vlažně a prakticky celou první čtvrtinu prohrávali, nicméně zkraje třetí části utekli až na rozdíl deseti bodů a vedení už díky podařenému výkonu nepustili.

„V prvním poločase se nám nedařilo udržet vedení, ale druhý jsme začali o dost lépe, hlavně v obraně,“ hodnotil Satoranský na tiskové konferenci. „Tlačili jsme na ně mnohem víc a jsem moc rád, že se nám podařilo získat první vítězství, bereme ho jako první krok.“

Lépe do zápasu přitom vstoupili hosté, kteří před hlasitou kulisou začali dvěma trojkami. Po necelých pěti minutách vedli 13:6, tento náskok ale vzápětí prvním přesným pokusem domácích zpoza oblouku snížil Martin Peterka. O chvíli později se stejným způsobem prosadil Satoranský, jenže Britové si stále udržovali několikabodové vedení.

Až minutu před koncem úvodní čtvrtiny zavelel k jeho zredukování trojkou Tomáš Kyzlink, vzápětí ho napodobil Ondřej Sehnal. Reprezentanti tak po úvodní desetiminutovce prohrávali už jen těsně 24:25.

Zlepšení svěřenců Ocampa potvrdil zkraje druhého dějství David Jelínek, který sedmi body v řadě stanovil skóre na 34:30. A když krátce za sebou rozjásali pardubické obecenstvo trojkami Satoranský a Peterka, Češi se radovali ze stavu 42:34.

Český basketbalista Tomáš Satoranský (vlevo) brání Brita Carla Wheatlea v utkání kvalifikace o mistrovství Evropy 2025 v Pardubicích.

Dvě a půl minuty před koncem čtvrtiny vedli 49:40, jenže od té doby už do závěru dějství ani jednou neskórovali a do šatny odcházeli s titěrným vedením 49:47. Nicméně po třech minutách třetí části zaveleli k rozhodujícímu trháku.

Nejprve Satoranský proměnil těžkou trojku s klaksonem a následně Kyzlink stejně hodnotným zásahem z rohu hřiště zvýšil na 60:50.

Totožná dvojice se postarala i o parádní akci, která pohodu Čechů ještě umocnila. Satoranský nahodil míč směrem na koš a Kyzlink, nezištně dobíhající z druhé vlny, balon rovnou ze vzduchu lapil a zasmečoval.

Do posledního dějství mířili basketbalisté s náskokem 68:62. Po chvíli sice měli k dobru už jen dva body, nicméně po oddechovém času se další trojkou s koncem časového limitu zaskvěl Satoranský, který tak soupeře definitivně položil.

Český basketbalista Ondřej Balvín (vlevo) bráněný Britem Sachou Killeyaou-Jonesem v utkání kvalifikace o mistrovství Evropy 2025 v Pardubicích

Reprezentanti v posledních minutách vedení ještě navyšovali, užívali si zdárných akcí před burácejícím hledištěm. Po závěrečném klaksonu si mohli vítězně plácat na oslavu triumfu 90:82.

Kromě lídra Satoranského, jenž dal čtyři trojky ze sedmi pokusů, zapsali dvouciferný počet bodů ještě Kyzlink (16) a Peterka (12), Britům 19 body pomohl Killeya-Jones, ve střelbě za tři body měli úspěšnost přes 66 %. Češi v této statistice zaznamenali také solidní úspěšnost 40 %, protivníky předčili v celkových doskocích poměrem 43:25, v útočném 19:2.

Další kvalifikační okno čeká svěřence Španěla Ocampa, jenž v Pardubicích zažil vítěznou domácí premiéru v oficiálním zápase, na konci listopadu, kdy nejprve doma a potom venku změří síly s Nizozemskem, které oba dosavadní zápasy ve skupině prohrálo. Boje poté uzavřou v únoru doma proti Řecku a poslední mač sehrají v Británii.