Česká pivotka Petra Kulichová (vlevo) svádí souboj s Magdalenou Leciejewskou (číslo 15) | foto: Reuters

České basketbalistky se s mistrovstvím Evropy rozloučily výhrou nad Polskem

• 8
Basketbalistky České republiky dokázaly ve svém závěrečném zápase na mistrovství Evropy zvítězit. Polsko přestřílely 82:68. Ani tato výhra jim ale k postupu do play-off nestačila. Češky skončí na nepostupovém pátém místě v osmifinálové skupině E.

České basketbalistky nastupovaly už s vědomím, že zápas s Polskem je jejich poslední na šampionátu. O teoretické naděje na postup do play-off je totiž připravila prohra Slovenek s Řeckem v poměru 57:59.

Více si o utkání Slovensko - Řecko můžete přečíst ZDE

V základní pětici českého týmu udělal trenér Milan Veverka dvě změny: do sestavy se vrátila pivotka Michala Hartigová, která má zdravotní potíže se zády, větší jistotu dodala české hře rozehrávačka Markéta Bednářová, která nahradila devatenáctiletou Kateřinu Bartoňovou.

Zápas jsme sledovali v on-line reportáži

Na rozdíl od svázaného výkonu proti Řecku vstoupily Češky do utkání uvolněně, ale bojovně a při dodržení základních herních úkolů. Díky tomu soupeře v prvním poločase předčily na doskoku i v ziscích.

Celému zápasu Češky jasně dominovaly. Polskou reprezentaci, která by v případě výhry postoupila do čtvrtfinále, převýšily takřka po všech směrech.

"Jsme rádi, že se nám podařilo v posledním utkání vyhrát. Hráli jsme tentokrát i velmi dobře v protiútocích," řekl pro ČTK trenér Veverka. "Polky byly pod psychickým tlakem ale hodně chybovaly a zcela vypadly z role."

První dvacetiminutovku dokázala česká reprezentace zakončit bodovou šňůrou 12:0 a díky tomu vedla 43:27. Prim ve hře měla pivotka Hartigová s 13 body za poločas a se 17 za celé utkání.

Ve druhé půli se k ní přidaly Jana Veselá (15 bodů) a také Tereza Pecková (12 bodů). Dvouciferný počet bodů zaznamenaly i Eva Vítečková (12 bodů) a Kateřina Elhotová (10 bodů).

Největšího náskoku v zápase se Češky dočkaly se vstupem do druhé půle, na ojedinělý úspěch Joanny Walichové odpověděly dvakrát Kulichová a jednou Vítečková s Bednářovou. Na ukazateli skóre v té chvíli svítilo 51:29.

Přestože Polky vylepšily svou bilanci na doskoku a do konce zápasu český tým v této statistice předčily o dva míče, blíže než na čtrnáctibodový rozdíl se nepřiblížily. Stejným rozdílem skončilo i celé utkání - 82:68

Český tým měl v zápase úspěšnost střelby za dva body 56,4 procenta, zato Polky nepřekonaly čtyřicetiprocentní hranici.

Češkám se podařilo uhlídat hvězdu polské reprezentace i euroligového Jekatěrinburgu Agnieszku Bibrzyckou, která neuspěla ani při jediné ze šesti střel a utkání skončila s nulou na střeleckém kontě. Nevedlo se ani další tahounce polského týmu, pivotce Ewelině Kobrynové.

Česko - Polsko 82:68 (21:14, 43:27, 62:48)

Nejvíce bodů: Hartigová 17, Veselá 15, Vítečková a Pecková po 12, Elhotová 10 - Leciejewská 12, Walichová a Zurowská po 10.
Rozhodčí: Mattioli (It.), Laurinavicius (Lit.), Halliko (Est.). Trestné hody: 23/20 - 18/13. Fauly: 17:19. Trojky: 6:5. Diváci: 350.