Carmelo Anthony rozesmutnil Boston

• 31
New York - Boston Celtics Jiřího Welsche měli na dosah další cennou výhru, ale radost jim překazil denverský Carmelo Anthony, který trefil 3,6 sekundy rozhodující koš a Nuggets vyhráli v Bostonu 100:99. Welsch nastřílel 9 bodů. Ve velké vítězné sérii pokračuje Phoenix, který tentokrát vyprovodil Utah 108:86 a zůstává v čele ligy.
Boston (9/12) - Denver (13/9) - 99:100
Denver hrál už pátý zápas na dlouhé sedmizápasové šňůře na Východním pobřeží, ale přesto našel v závěru dost sil, aby získal už sedmou výhru z posledních 10 zápasů. Carmelo Anthony zaznamenal 25 bodů a 10 doskoků a 3,6 sekundy před koncem trefil stelu, která se ukázala jako vítězná, protože domácí Paul Pierce už nedokázal v poslední vteřině kontrovat.

K první výhře Denveru na palubovce Bostonu po 7 letech přispěl Andre Miller 19 body (8/12 z pole), Kenyon Martin 18 body, 11 doskoky a 6 asistencemi a Marcus Camby 16 body, 11 doskoky a 5 bloky. Nuggets byli lepší ve střelbě i doskakování, ale komplikovali si situaci ztracenými míči.

Pierce nastřílel 31 bodů (9/22 z pole), včetně dvou trestných hodů 10 sekund před koncem, které završili minišňůru domácích 6:0 a znamenaly vedení 99:98. Ricky Davis nastřílel 13 ze svých 18 bodů v poslední čtvrtině, Gary Payton přidal double-double a Raef LaFrentz doskočil 15 míčů.

Jiří Welsch tentokrát odehrál 26 minut, za něž nasbíral 9 bodů (4/7 z pole), 2 doskoky a 2 asistence. Boston prohrál ve druhé čtvrtině úsek hry 1:15 a musel dotahovat až dvanáctibodový náskok soupeře.
Střelci:
Celtics
- Pierce 31, R.Davis 18, Blount 13, Payton 11 bodů a 10 asistencí, Welsch 9, LaFrentz 8 bodů a 15 doskoků
Nuggets - Anthony 25 bodů a 10 doskoků, A.Miller 19, K.Martin 18 bodů a 11 doskoků, Camby 16 bodů a 11 doskoků
střelba: 39% - 49% (trojky: 6/18 - 6/13)

Toronto (8/16) - Minnesota (14/8) - 96:90
Překvapení dne - Chris Bosh si vylepšil letošní maximum na 24 bodů, přidal 14 doskoků a dovedl Raptors k senzační výhře. Bosh trefil 11 z 21 střel, zůstal o pouhý bod a doskok za svými osobními rekordy a Toronto ukončilo černou sérii 7 porážek v řadě.

Morris Peterson přidal 19 bodů (také letošní maximum) a trefil klíčovou trojku, která tři minuty před koncem znamenala jedenáctibodové vedení domácích, hrajících znovu bez zraněného Vince Cartera. Vyrovnané utkání rozhodla právě střelba trojek - domácí trefili 11 z 21 pokusů.

Utkání provázela i menší roztržka - domácí Matt Bonner fauloval 6 a půl minuty před koncem hostujícího Kevina Garnetta a byl vyloučen. Garnetta museli zadržet kouč Sam Mitchell a rozhodčí, aby si to nešel s nováčkem domácích "vyřídit ručně." Garnett zaznamenal 23 bodů a 15 doskoků, ale trefil jen 9 z 27 střel.
Střelci:
Raptors
- Bosh 24 bodů a 14 doskoků, Peterson 19, Alston a Marshall 12, L.Murray 11
Timberwolves - Garnett 23 bodů a 15 doskoků, Szczerbiak 15, Cassell 14, Sprewell 13
střelba: 43% - 45% (trojky: 11/21 - 4/10)
trestné hody: 15/23 - 8/10
doskoky: 46 - 47
ztráty: 11 - 12
body z protiútoků: 4 - 2
16888 diváků

Washington (12/8) - Miami (17/7) - 93:98
Dramatický zápas se rozhodoval až v poslední půlminutě - hostující Damon Jones trefil 21 sekund trojku, která znamenala vedení hostů 95:93, na něž už domácí nedokázali odpovědět. Jones nastřílel 23 bodů, když trefil 5 z 12 trojek.

Dokonce 29 bodů nasázel domácím Dwyane Wade (k tomu přidal i 9 asistencí), který se zotavil ze zranění kotníku, Shaquille O´Neal nasbíral 13 bodů a 12 doskoků, když trefil jediný trestný hod z 8 pokusů a navíc se na začátku poslední minuty vyfauloval.

Za domácí nastřílel 26 bodů Antawn Jamison - 10 z nich přišlo ve třetí čtvrtině, kdy Jamison zvyšoval už dokonce na 70:62, ale Wizards náskok neudrželi, když jejich úspěšnost střelby byla nakonec jen 39%. Miami vyhrálo už šestý zápas v řadě za sebou.
Střelci:
Wizards
- Jamison 26, Arenas 22, Hughes 19, Haywood 9 bodů a 12 doskoků
Heat - Wade 29, D.Jones 23, S.O´Neal 13 bodů a 12 doskoků
střelba: 39% - 46% (trojky: 2/17 - 7/19)
trestné hody: 19/29 - 13/24
doskoky: 55 - 45
ztráty: 13 - 11
body z protiútoků: 18 - 8
18234 diváků

Cleveland (14/8) - Portland (10/11) - 112:88
Cavaliers doma neprohráli už devátý zápas v řadě a od druhé čtvrtiny zcela jasně Portland přehrávali. V úvodu prohrávali o 6 bodů, ale v poločase už vedli 51:45 a ve 3.čtvrtině přišly velké chvíle LeBrona Jamese, který nastřílel za necelé tři minuty celkem 12 bodů (!) a rozhodl zápas.

James nakonec nasbíral 25 bodů, 11 doskoků a 7 asistencí, když druhou polovinu 4.čtvrtiny už sledoval jen z lavičky náhradníků. Ira Newble přidal 18 bodů (letošní maximum), stejně jako Jeff McInnis, od jehož lednového příchodu mají Cavs bilanci 34:19. Za hosty si vyrovnal letošní maximum 21 bodů Darius Miles, ale páté porážce za posledních 7 zápasů nezabránil.
Střelci:
Cavaliers
- L.James 25 bodů a 11 doskoků, McInnis a Newble 18, Gooden 15, Varejao 12
Trail Blazers - Miles 21, D.Anderson, Randolph a Patterson 10
střelba: 54% - 45% (trojky: 7/11 - 3/13)

New York (11/11) - Detroit (11/10) - 93:94
Domácí Knicks si můžou "trhat vlasy" - od první čtvrtiny neustále vedli, a to až šestnáctibodovým rozdílem (poločas 56:40), ale náskok neudrželi a hostující Chauncey Billups dvěma šestkami 2,6 sekundy před koncem rozhodl o výhře obhájců titulu.

Billups doskočil zhruba 5 sekund před koncem daleko odraženou nepřesnou střelu Jamala Crawforda a překvapivě si nezažádal o oddechový čas, ale vyrazil s míčem rychle kupředu, čímž přinutil domácí k faulu. Stephon Marbury, který Billupse fauloval, už nedokázal v poslední sekundě otočit skóre na stranu domácích.

Nejlepším střelcem domácích byl Jamal Crawford s 25 body (trojky 6/9, ale dvojky jen 2/10), za hosty se 29 body blýskl RIchard Hamilton, který proměnil 12 z 19 střel ze hry a všech 5 šestek. Pistons letos zatím hráli 3 zápasy, které skončili rozdílem jediného bodu a všechny tři vyhráli.

Za hosty nastoupil po zranění lýtka už i Antonio McDyesse, na kterého fanoušci jeho bývalého týmu bučeli (5 bodů a 6 doskoků), domácí může potěšit aspoň stoupající forma rekonvalescenta Allana Houstona, který jako náhradník odehrál 21 minut a stihl za ně nastřílet 17 bodů (6/10 z pole, z toho 2 trojky).
Střelci:
Knicks
- J.Crawford 25, Marbury 18, Houston 17, T.Thomas 12, K.Thomas 9 bodů a 10 doskoků
Pistons - R.Hamilton 29, R.Wallace 18, Billups 15, Prince 14 (B.Wallace 13 doskoků)
střelba: 44% - 47% (trojky: 10/19 - 4/8)
trestné hody: 15/17 - 18/21
doskoky: 36 - 45
body z protiútoků: 3 - 8
19763 diváků

Memphis (9/15) - Chicago (5/15) - 88:96
Grizzlies pod novým koučem Mikem Fratellem na chvíli ožili, ale včerejší porážka znamená hodně velký krok zpět. Domácí sice vedli v průběhu zápasu až o 13 bodů, ale mladý a v poslední době hodně se zlepšující tým Bulls ve třetí čtvrtině snížil na rozdíl jediného bodu (71:72) a ve 4.čtvrtině Grizzlies zničil šňůrou 16:4.

Hosté přitom hráli celou druhou půli bez přítomnosti svého kouče Scotta Skilese, který dostal ve druhé čtvrtině od rozhodčích 2 technické chyby za sebou - jeho vyloučení ale jako by Bulls vyburcovalo a po vedením asistenta Jima Boylana zápas otočili.

Hostující pivot Eddy Curry nastřílel 20 bodů, po 15 bodech přidali rozehrávači Kirk Hinrich (5 doskoků a 6 asistencí) a Ben Gordon. Za domácí nastřílel 24 bodů Pau Gasol (9/14), ale za 39 odehraných minut doskočil pouze 2 míče - jeden v první minutě a druhý až 18 sekund před koncem.
Střelci:
Grizzlies
- Gasol 24, M.Miller 12, Posey, J.Williams a Wells 10
Bulls - E.Curry 20, Hinrich a Gordon 15, Chandler 9 bodů a 10 doskoků
střelba: 45% - 47% (trojky: 7/21 - 9/17)
trestné hody: 19/23 - 17/20
doskoky: 29 - 36
ztráty: 18 - 15
body z protiútoků: 11 - 9
14163 diváků

New Orleans (2/19) - Golden State (7/15) - 98:89
V souboji dvou týmů ze dna Západní konference uspěli domácí, kteří získali teprve druhou výhru v sezoně. Svůj osobní rekord si vylepšil náhradník Dan Dickau, který nedávno přestoupil z Dallasu a dá teď o sobě hodně vědět. Dickau nastřílel 23 bodů (8/13 z pole) a trefoval se v důležitých chvílích, když zaznamenal dokonce i "čtyřbodovou akci" - při trojce z více než 10 metrů na konci 3.čtvrtiny byl faulován.

Utkání bylo dlouho vyrovnané, ale Dickau byl v čele náporu v poslední čtvrtině, kdy domácí vyhráli úsek hry 20:5. Hosté propadli především při doskakování a nepomohly jim ani double-double dvojice Troy Murphy a Speedy Claxton. Murphy proměnil 9 z 13 střel a připsal si na konto 25 bodů a 12 doskoků, Claxton přidal 21 bodů (8/13 z pole) a 12 asistencí. Jason Richardson přidal 15 bodů, ale trefil jen 6 z 22 střel.
Střelci:
Hornets
- Dickau 23, Wesley 18, J.Harrington 15, P.J.Brown 11 bodů a 11 doskoků, Andersen 11
Warriors - Murphy 25 bodů a 12 doskoků, Claxton 21 bodů a 12 asistencí, J.Richardson 15, Pietrus 11, C.Robinson 10
střelba: 45% - 43% (trojky: 3/10 - 6/20)
trestné hody: 19/25 - 15/22
doskoky: 47 - 34 (útočné 14 - 7)
ztráty: 13 - 13
body z protiútoků: 16 - 9
13641 diváků

Houston (10/12) - Atlanta (4/18) - 92:69
Rockets neměli s bezzubou Atlantou žádné větší problémy - bohatě jim stačila solidní obrana a dobrý výkon jejich hvězdné dvojice. Tracy McGrady nastřílel 25 bodů, Yao Ming přidal 23 bodů a 8 doskoků.

Hosté velmi bídně stříleli (34% z pole, trojky 1/11) a navíc ztratili 23 míčů. Zápas se definitivně rozhodl ve 3.čtvrtině, která skončila 21:11. Yao nastřílel 7 bodů během šňůry 12:2, která dala domácím dvouciferné vedení, a nakonec za tuto část hry nastřílel stejně bodů jako celý tým Atlanty (11).

Rockets jdou po velkém trápení přece jen nahoru a vyhráli 4 z posledních 5 zápasů. Atlanta naopak prohrála už pošesté v řadě a podeváté z posledních 11 zápasů. Jejím nejlepším střelcem byl Al Harrington s 21 body, nedařilo se Antoinu Walkerovi, který trefil jen 3 z 18 střel (8 bodů).
Střelci:
Rockets
- McGrady 25, Yao 23, J.Jackson 13, J.Howard 11
Hawks - A.Harrington 21, J.Smith 14 bodů a 10 doskoků, A.Walker, Childress a Drobnjak 8
střelba: 47% - 34% (trojky: 5/12 - 1/11)
trestné hody: 17/24 - 14/23
doskoky: 39 - 49 (útočné: 8 - 18)
ztráty: 15 - 23
body z protiútoků: 10 - 11
9960 diváků

San Antonio (18/5) - Orlando (13/9) - 94:91
Spurs nastoupili přece jen i se zraněným rozehrávače Tonym Parkerem (tříslo) a ten začal výborně (na 9 z prvních 11 košů San Antonia se podílel střelou nebo přihrávkou) - na vítězství nad dobře hrajícím Orlandem se ale domácí přesto hodně nadřeli. V poločase sice vedli 54:48, ale třetí čtvrtina jim vůbec nevyšla, nastříleli za ní jen 12 bodů a prohrávali krátce před jejím koncem už 64:76.

Parker už ve 4.čtvrtině vůbec nehrál, ale jeho náhradník, nováček Beno Udrih stihl po vystřídání zaznamenat 8 bodů a 7 asistencí a byl strůjcem velkého náporu, kterým domácí otočili skóre - úsek hry vyhráli 23:10 a ujali se těsného vedení. Závěr byl dramatický a Magic měli možnost si vynutit prodloužení, ale Steve Francis nedokázal z těžké pozice trefit v posledních sekundách trojkový pokus.

Domácí oporou byl opět Tim Duncan (24 bodů a 14 doskoků), Manu Ginobili nastřílel 11 ze svých 17 bodů v poslední čtvrtině. Hosté, kteří těžili především z rychlých protiútoků a velmi dobrých trestných hodů (24/26), měli tři střelce mezi 18 a 21 body - Cuttina Mobleyho, Granta Hilla a Steve Francise, který ale trefil jen 5 z 19 střel.

Phoenix (19/3) - Utah (10/13) - 108:86
Phoenixská lavina smetla dalšího soupeře - Utah sice začal zápas výborně a vedl až o 10 bodů, ale pak ve druhé čtvrtině inkasoval 41 bodů (!) a domácí už nedali hostům žádnou šanci. Suns nastřílel za 2.a 3.čtvrtinu v součtu 70 bodů a téměř vyrovnali svůj letošní průměr, který se blíží těžko uvěřitelným 110 bodů na zápas.

Skvělou střelbu předvedl domácí Joe Johnson - nasázel soupeři s vysokou úspěšností 30 bodů, když se blýskl trojkovou bilancí 5/5! Amare Stoudemire přispěl k šesté výhře Suns v řadě 19 body, přestože vystřelil jen 7 střel ze hry, Shawn Marion a Steve Nash přidali další double-double. Phoenix má stále nejlepší bilanci v lize - 19/3.

Za hosty zaznamenal Carlos Boozer 19 bodů a 11 doskoků, ale hosté propadli při střelbě trojek (0/8!) i trestných hodů (12/21 - jen 57%). Navíc se jen těžko dostávali ke snadným košům, protože domácí ztratili za celý zápas jen 7 míčů. Utahu stále citelně chybí Andrej Kirilenko.