BVV Brno našlo přemožitele v Opavě

• 2
Praha - Jediný dosud neporažený tým tabulky naší nejvyšší basketbalové soutěže mužů, BVV ŽS Brno, konečně našel přemožitele - v devátém kole Mattoni NBL ho porazil loňský šampion z Opavy. Po vyrovnaném poločase se brněnskému týmu ve třetí čtvrtině zranila při doskoku opora Jan Svoboda a domácí toho využili - Svoboda se sice v poslední čtvrtině opět vrátil do hry, ale Opava si pohlídala výhru 81:70. Velké drama viděli diváci v Brně - ani druhý brněnský tým Triga-Eprin neměl dnes štěstí a prohrál nejtěsnějším rozdílem s Mlékárnou Kunín 88:89. Oslabená Sparta prohrála v Děčíně, Ostrava neměla šanci proti Nymburku a Pardubice se konečně dočkaly výhry - přehrály Kroměříž 94:78.
Triga Eprin Brno - Mlékárna Kunín 87:88 (25:29, 47:56, 75:65)
První půle byla vyrovnaná a až v jejím závěru odskočili hosté na rozdíl 9 bodů. Do druhé půle však vstoupilii domácí velkým náporem a zásluhou Vrubla (12 bodů za třetí čtvrtinu, celkem 7 asistencí v zápase) a Kočvary (9 bodů ve třetí čtvrtině) zcela otočili skóre - třetí čtvrtinu vyhráli domácí 28:9! a do té poslední se šlo za stavu 75:65. Ještě ve 34.minutě to bylo 83:70, ale následující pětiminutovku vyhráli hosté 15:2 a závěr se proměnil v drama. Nejdříve Mužík poslal šestkami domácí do vedení 87:85, ale o všem rozhodl hostující Fred Warrick - jeho koš s faulem 20 sekund před koncem a proměněná šestka znamenaly vedení 88:87, a i když v posledních sekundách hostující Pelikán neproměnil dvě šestky, domácí už skórovat nedokázali. Nejlepším utkání byl vyhlášen Miroslav Modr (16 bodů, 3 trojky), jeho spoluhráč Curtis Bobb se blýskl 13 doskočenými míči.
Střelci: Kočvara 18, Vrubl 16, Machač a Mužík 15, Nachtigall 10, Hudeček 8, Krejčí a Majstorovič 2, Skála 1 - Warrick 18, Modr a Bobb 16, Bošnjak 15, Krba 11, Pelikán 7, Navrátil 4, Kovář 1
střelba 3b.: 15/7:27/9; střelba 2b.: 54/27:41/19; TH: 21/12:29/23
doskoky: 31:32
5 chyb: 40. Kočvara - 37. Bošnjak, 40. Krba
rozhodčí: Macela a Rozsypal
nejlepší hráč: Modr Miroslav

BK NH Ostrava - BK ECM Nymburk 92:111 (24:32, 47:60, 68:83)
Domácí, především díky Ristanovičovi a Pospíšilovi, hráli výborně v útoku, ale v obraně na svého soupeře vůbec nestačili. Hosté od počátku vedli, jejich hru dirigoval skvělý Whitfield (30 bodů, 8 doskoků a 7 asistencí), kterému "asistovali" Johnson (26 bodů a 9 doskoků) a Ides (18 bodů a 10 doskoků). Hosté předvedli výbornou střelbu trojek - 10 z 20 pokusů - a byli lepší i v doskakování.
Střelci: Ristanovič 30, Pospíšil 22, Kaličanin 11, Dostál 8, Gavlák 7, Pršala 6, Prášil 4, Kudela a Buzási 2 - Whitfield 30, Johnson 26, Ides 18, Votroubek 10, Kubálek 8, Vorlíček Jiří 7, Grepl 7, Panáček 3, Novotný Jiří 2
střelba 3b.: 25/7:20/10; střelba 2b.: 37/23:56/30; TH: 28/25:23/21
doskoky: 27:35
rozhodčí: Bruna a Hartig
nejlepší hráč: Whitfield Maurice

Ostacolor BK Pardubice - BC Slavia Kroměříž 94:78 (33:16, 61:40, 76:53)
Domácí rozhodli zápas skvělou střelbou už v první půli, kdy nastříleli 61 bodů. Skvělou ruku měl především Faron Hand, Václav Hrubý zaznamenal 11 asistencí. Pardubice byli lepší i v doskakování (28:19) a tak jim nevadilo, že ztratili celkem 19 míčů, čímž dovolilo hostům v poslední čtvrtině trochu zkorigovat skóre.
Střelci: Hand 30, Musil 19, Formánek Karel a Svoboda Radek 11, Hrubý 7, Raděj 6, Kukačka 4, Bubeník, Stria a Tylchrt 2 - Šušák 20, Vuksanič 15, Kotian 10, Smažák 9, Formánek Zdeněk a Šimáček 8, Powe 5, Jelínek 3
střelba 3b.: 15/8:18/6; střelba 2b.: 44/28:38/21; TH: 19/14:26/18
doskoky: 28:19
5 chyb: 37. Kukačka, 38. Raděj - 25. Vuksanič, 34. Powe
rozhodčí: Šedivý a Vyklický
nejlepší hráč: Hand Faron

BK Opava - BC BVV ŽS Brno 81:70 (28:20, 41:40, 64:58)
Opava začala soustředeně a s velkým nasazením a brzy si vypracovala až desetibodový náskok. Hosté ale v druhé čtvrtině dokázali srovnat skóre a zdálo se, že se bude konat drama. Ve třetí čtvrtině se ale Brnu při doskoku lehce zranil Jan Svoboda a domácí využili jeho chvilkové absence, aby šli znovu do vedení. Ve čtvrté čtvrtině dali důležité koše Staněk a Rajevac, Opava zvýšila vedení až na 13 bodů, a když se 5 body přidal i Sucharda, domácí s přehledem vedení uhájili až do konce. Brno se opíralo o hru podkošových hráčů, kromě Svobody se opět v dobrém světle ukázal mladý Benda, který zaznamenal 17 bodů a 10 doskoků. Pro Brno je to první letošní ligová porážka, jeho dnešní soupeř ho díky lepšímu skóre vystřídal na čele tabulky.
Střelci: Staněk 18, Sokolovský 16, Sucharda 10, Beneš 9, Klapetek 7, Rajevac 6, Zdeněk 5, Stuchlý 4, Czudek 1 - Svoboda Jan 20, Benda 17, Klimek 13, Hájek 10, Pavlík 5, Křemen 3, Gajdošík 2, Hilšer
střelba 3b.: 28/9:13/3; střelba 2b.: 41/20:42/20; TH: 19/14:32/21
doskoky: 34:33
rozhodčí: Zachara a Lukeš Václav
nejlepší hráč: Sokolovský Ladislav

USK Praha - BK SČP Ústí nad Labem 80:77 (17:26, 39:44, 60:61)
Vysokoškolákům vůbec nevyšel konec první a začátek druhé čtvrtiny - tento úsek prohráli 10:28! a hosté vedli až o 14 bodů. V těchto chvílích domácí podržel trestnými hody Petr Treml (celkem 11/11!) a skóre se postupně vyrovnávalo. V závěru se konalo drama - Hrabovský otočil skóre 76:73 na 76:77, ale domácí znovu zachránil Treml, který trefil klíčovou trojku (svou jedinou ze 6 pokusů!). Vrchota přidal jeden trestný hod (80:77) a Hrabovského pokus o vyrovnání nebyl v posledních sekundách úspěšný.
Střelci: Vrchota 21, Treml 20, Novotný Pavel 11, Pastýřík 8, Lukš 7, Tóth Ladislav 6, Pěkný 5, Bosák 2 - Sanders 24, Hrabovský 21, Janda 12, Kuzmanič a Holešovský 7, Horne 4, Zajíc 2
střelba 3b.: 29/9:14/5; střelba 2b.: 33/15:50/25; TH: 31/23:22/12
doskoky: 38:36
5 chyb: 40. Treml - 34. Sanders, 37. Janda,  38. Holešovský
TCH: 18. Janda
rozhodčí: Paulík a Vrážel
nejlepší hráč: Vrchota Ondřej

BK SČE Děčín - Sparta Praha 66:58 (13:13, 32:22, 47:46)
Zápas byl soubojem obran - domácím (Houser) se podařilo zcela vymazat nejlepšího ligové střelce Pavla Miloše, který za 40 odehraných minut netrefil ani jednu střelu z pole (0/7) a bodoval jen ze šestek, které mu ale také příliš "nešly" (4/8). Oslabená Sparta (bez Velenského a Douši) vsadila také na obranu a výsledkem bylo jen celkových 124 bodů. Domácí opět špatně začali (0:9), ale do konce první čtvrtiny bylo vyrovnáno. Klíčová pro vývoj byla druhá čtvrtina, kdy dala Sparta jen 9 bodů, a i když ve třetí čtvrtině snížila až na 47:46, domácí ji do vedení nepustili. Klíčovou trojku dal za stavu 59:56 Houser.
Střelci: Roberts 19, Houser 15, Balík 14, Soukup 9, Sitař 4, Prach 3, Míčka 2 - Frána 15, Burda 15, Kraus 10, Bohunický 7, Dvořák a Miloš 4, Ličartovský 3
střelba 3b.: 15/6:15/6; střelba 2b.: 29/17:20/12; TH: 19/14:25/16
doskoky: 17:18
rozhodčí: Dolinek a Galajda
nejlepší hráč: Balík Marek