Brno odolalo děčínskému náporu

• 7
Praha - Velmi důležitý zápas 17.kola Mattoni NBL, pokud jde o boj o poslední šesté postupové místo do skupiny A1 v nadstavbové části, se odehrál v Brně. Domácí Triga-Eprin hostila Děčín a od začátku byl jasně lepší - ještě 5 minut před koncem vedla o 20 bodů, ale závěrečný nápor Děčína udělal z utkání drama. Brno nakonec vyhrálo 90:85 a je na nejlepší cestě si udržet pozici mezi nejlepšími 6 týmy soutěže. V derby pražských týmů poměrně překvapivě vyhrál USK nad Spartou 80:79 a Sparta si tak naopak postup do první šestky znovu zkomplikovala. Překvapením je i výhra Ostravy nad BVV Brno (105:91 po prodloužení).
Triga Eprin Brno - BK SČE Děčín 90:85
(31:15, 52:33, 67:51)
Domácí Triga Eprin začala výborně (šňůrou 8:0) a už během první čtvrtiny si vypracovala v podstatě rozhodující náskok – 31:15. Výborně hrál především domácí rozehrávač Štěpán Vrubl, který měl už v 11.minutě 4 fauly, ale přesto nakonec nasbíral 23 bodů, 6 asistencí a 4 doskoky. Výborně mu sekundovali pivotman Aleš Kočvara (15 bodů, 8 doskoků a 5 bloků) a Jakub Skála (17 bodů, 5 doskoků a 5 asistencí). Hosté působili od začátku velmi zakřiknutě (zklamaný kouč Hummel dokonce po zápase prohlásil: „Jsme tým zbabělců.“?!), vůbec se jim nedařila střelba z pole ani trestné hody a za 3 čtvrtiny nastříleli jen 52 bodů. Ještě 5 minut před koncem to bylo 80:60, ale pak z ničeho nic začali „úřadovat“ Američan Garrett v týmu Děčína a hosté vyhráli další dvouminutovku 0:14! (Garrett 7 bodů). Brno se však vzpamatovalo včas a nedovolilo Děčínu snížit na menší rozdíl než 86:83. Vrubl nastřílel 5 bodů v poslední minutě a Brno důležitou výhru udrželo.
Střelci: Vrubl 23, Skála 17, Kočvara 15, Mužík 13, Nachtigall 9, Hudeček 8, Machač 3, Majstorovič 2 - Roberts 24 bodů a 10 doskoků, Garrett 24, Houser 16, Prach 10, Sitař 5, Pohanka 3, Hrubý 2, Balík 1
Ohlasy:
Jiří Jandák (trenér domácích): Výborným začátkem jsme dostali Děčín pod tlak a během celého zápasu jsme udržovali zhruba 15-ti bodový rozdíl a v momentě snahy o získání minimálně 18-ti bodového vedení jsme znervózněli a zbytečně připustili zkorigování výsledku.
Zdeněk Hummel (trené hostů: Utkání jseme si prohráli hned v začátku. Věděli jsme, že soupeř na nás půjde. Docházelo k nedorozumnění mezi hráči. 18 bodů rozdílu jsme stáhli a na závěr zápas zdramatizovali. Domácí však hru kontrolovali.

Ostacolor BK Pardubice - BK Opava 72:92
(12:23, 27:57, 53:75)
Nejlepší tým ligy začal v Pardubicích sebevědomě a velmi brzy šel do vedení. Hrál v naprosté pohodě, výborně bránil (domácí nastříleli za první půli jen 27 bodů) a během druhé čtvrtiny, kterou vyhrál 15:34, si vypracoval až třicetibodový náskok (27:57). Pod dojmem až jedenatřicetibodového náskoku ze začátku druhé půle pak hosté přece jen polevili a bojovní domácí začali snižovat (70:84) - favorit ale žádné drama nepřipustil.
Střelci: Hand a Kukačka 14, Hrubý Václav 11 bodů a 11 asistencí, Maleševič 9, Musil 8, Raděj 7, Tylchrt 3, Formánek Karel, Synáček a Stria 2 - Stuchlý a Staněk 18, Czudek a Sucharda 15, Sokolovský 10, Beneš a Rajevac 6, Klapetek 4
Ohlasy:
Ing. Marian Svoboda (trenér domácích): Mně vadilo, že jsme nebyli schopni se soustředit na hru, špatně jsme se vraceli, přebírali hráče. Z naší strany to byl ustrašený basketbal. V druhém poločase jsme se zlepšili, zabrali a začali více běhat, v obraně jsme trochu přitvrdili. Vzhledem k tomu, že zápas byl již rozhodnut, jsem rád, že jsme se nevzdali, a hráli až do konce. Výsledek odpovídá síle obou dvou družstev.
Slobodan Nikolič (trenér hostů): Pardubice zřejmě očekávali lepší výsledek. Nám se povedla první polovina utkání, naši hráči díky vedení nebyli v druhé polovině koncentrováni a proto utkání dopadlo jak dopadlo. Divákům se mohla druhá polovina líbit, protože domácí stáhli naše vedení až na 14 bodů.

BK NH Ostrava - BC BVV ŽS Brno 105:91
(20:33, 47:56, 66:77, 89:89)
Brno začalo, jak se na favorita sluší (0:8) a v průběhu první půle vedlo až o 16 bodů. Domácí měli ze soupeře až přílišný respekt a až důrazné „domluvy“ domácího kouče Františka Róna hráče probudily. Pod taktovkou zkušeného Ristanoviče Ostrava vyrovnala hru a krůček po krůčku snižovala náskok – poprvé do vedení šla až minutu před koncem (87:86). Hostující Wimmer dvěma šestkami otočil na 87:88, ale koš další ostravské zahraniční posily Kaličanina poslal do vedení opět domácí (89:88). Hostující Wimmer mohl rozhodnout, ale proměnil jen jednu šestku (89:89), a když při poslední střele neuspěl ani Ristanovič, prodlužovalo se. V prodloužení hosté překvapivě úplně „zkolabovali“ a přestože zaznamenali první 2 body, jeho zbytek domácí vyhráli 16:0!! (Gavlák 7 bodů).
Střelci: Ristanovič 22 (TH 12/12) , Prášil 21, Gavlák 19, Pospíšil 14, Kaličanin 11 bodů a 10 doskoků, Dostál 11, Pršala 7 - Svoboda Jan 21 bodů a 11 doskoků, Pavlík, Černošek a Klimek 12, Gajdošík a Benda 10, Wimmer 7, Hájek 5, Křemen 2,
Ohlasy:
František Rón (trenér domácích): V úvodu jsem byl nepříčetný z respektu hráčů k soupeři. Čekali jsme, co soupeř udělá a špatně jsme bránili. V této chvíli jsem byl blízko k převozu sanitkou do blázince. Hráče jsem v kabině seřval, začali šlapat a probudilo se i publikum, které dodalo hráčů další síly. I když začali diváci fandit trochu pozdě, chtěl bych jim za to poděkovat. Příště bych byl ale rád, aby fandili hned od začátku. Bylo slyšet jenom mně a chtěl bych se za některé výrazy omluvit rodičům s dětmi. Velká bojovnost hráčů nás nakonec dovedla k vítězství.
Libor Jeřábek (asistent trenéra hostů): Gratuluji soupeři k vítězství. Úvod byl podle našich představ, první varování přišlo příchodem Ristanoviče. Ostrava se zvedla, začali se trefovat střelci z pole. Špatně jsme bránili a nemohli jsme v útoku dostat míč na Svobodu. Celkem 24 ztrát na zápas je hodně velký luxus. Prodloužení bylo katastrofální, hráli jsme naprosto bez disciplíny.

USK Praha - Sparta Praha 80:79
(27:17, 44:38, 61:64)
Po vyrovnaných 5 minutách hry se iniciativy chopili domácí a šli do vedení, které ve druhé čtvrtině vyskočilo až na 14 bodů. Až pak se Sparta probrala z letargie a závěr čtvrtiny vyhrála 2:10. Ve třetí čtvrtině favorizovaní hosté otočili skóre a když v polovině poslední čtvrtiny vedli už o 10 bodů (63:73), zdálo se vše rozhodnuté. V tu chvíli ale trefil trojku domácí Přibyl, dva rychlé koše (své jediné v zápase) přidal náhradník Bosák a začalo drama (70:73). Dvořák sice trojkou znovu zvýšil (70:76), ale Pavel Novotný odpověděl dvojkou a trojkou a bylo to jen o bod (75:76). Další trojku přidal sparťanský ostrostřelec Miloš (75:79), ale to bylo ze strany hostů vše - bojovným domácím vrátil 2 minuty před koncem naději Vrchota (trojka na 78:79) a po "hluchém" úseku hry rozhodl krátce před koncem o osudu zápasu svým košem Přibyl. Domácí slavili vítězství přesto, že se jim vyfaulovali 3 hráči ze základní pětky - už ve 28.minutě pivot Lukáč Krátký, ve 32.minutě střelec Petr Treml a v 39.minutě ještě rozehrávač Ondřej Vrchota.
Střelci: Přibyl a Treml 16, Vrchota 10, Pastýřík 8, Novotný Pavel, Lukš a Sklenařík 7, Bosák 4, Krátký 3, Gregor 2 - Miloš 22, Dvořák 14, Frána a Burda 13, Velenský 8, Douša Daniel 5, Novák a Bohunický 2
Ohlasy:
Michal Ježdík (trenér hostů): Především blahopřeji domácím k vítězství. Dále bych řekl, že jsme se do svých problémů dostali sami, protože jsme přistoupili velmi laxně k začátku utkání. V závěrečné fázi jsme neudělali, co jsme měli, takže vina je jen na naší straně. USK hrál velmi dobře a hlavně bojovně a udělal k tomu vítězství o jeden krok víc než my.
Jan Slowiak (asistent trenéra domácích): V poslední době jsme hráli tři utkání doma, ve všech jsme předvedli velice slušné úseky, ale bohužel i slabší, což nás stálo výsledek jak s Opavou, tak Děčínem. Dnešní utkání jsme strašně nutně potřebovali vyhrát pro vlastní sebevědomí. Dlouho to vypadalo dobře, ale pak jsme ve třetí čtvrtině, podobně jako proti Děčínu, začali ztrácet rychlost, soupeř také zpřesnil a zdůraznil obranu. Nastalo tak veliké drama, ve kterém se už zdálo, že Sparta odskočí. V poslední čtvrtině odskočila na deset bodů, ale pak jsme rychle dali během tří útoků sedm bodů a dostali se do kontaktu. V samotné koncovce jsme zlepšili obranu natolik, že soupeř se dostával velice těžko do pozic. Přibyl zahrál perfektně naplánovanou akci a zakončil zpod koše a poslední akci soupeře jsme ubránili. Pro nás je to velice cenné a důležité vítězství, myslím, že i pro diváka to musel být velice zajímavý zápas, který jsme velikou vůli a bojovností dokázali otočit.
Mlékárna Kunín - BC Slavia Kroměříž 83:74
(26:14, 46:38, 62:52)
Favorizovaní domácí se s posledním celkem tabulky překvapivě hodně natrápili - sice téměř celý zápas vedli, ale nedokázali svého soupeře definitivně setřást. O výsledku rozhodly 2 šňůry domácích - první přišla na konci první čtvrtiny, kdy ze stavu 13:14 otočili "mlékaři" 13-i body v řadě na 26:14. Hosté znovu "zazlobili" na začátku druhé půle (48:42), ale domácí odpověděli další šňůrou (11:0), která přinesla vůbec nejvyšší vedení v zápase (59:42). Ani to však Kroměříž nezlomilo a znovu snížila na rozdíl 6 bodů (65:59). I tentokrát však domácí neztratili nervy a znovu zvýšili na 15-tibodový rozdíl (82:67), který hosté v posledních sekundách už jen mírně zkorigovali. Domácí, kterým od 25.minuty citelně chyběl zraněný Warrick, vyhráli na trojky 11:3, lepší byli i v doskakování a ztráceli méně míčů (12:17).
Střelci: Bobb 19, Bošnjak 18, Kovář 17, Warrick 12, Welsch a Modr 5, Magnusek 3, Pelikán a Jurečka 2 - Jelínek 16, Vuksanič 14, Kuzněcov 11, Šušák 10, Hajrić 9, Smažák a Formánek Zdeněk 7
nejlepší hráč: Bobb Curtis
Zdeněk Janík (trenér domácích): Jsem rád za vítězství. Bohužel jsme se trápili, zřejmě po předešlých zápasech. Forma družstva neni optimální. Škoda zranění Warricka, který zápas začal dobře. Přál bych si, aby mohl hrát příští zápas se Spartou.
(trenér hostů): Před dnešním utkáním bych tento výsledek bral všemi deseti. Nebýt špatného provádění šestek jsme mohli i vyhrát. V rozhodujících chvílích nás nepodrželi zejména zkušení hráči od kterých bych to nejvíce očekával.

BK SČP Ústí nad Labem - BK ECM Nymburk 75:88
(17:11, 37:41, 44:64)
Výkon Nymburka v prvních dvou čtvrtinách byl jako den a noc - zatímco do utkání vstoupili favorité velmi špatně a za první čtvrtinu nastříleli jen 11 bodů, v druhé se vzpamatovali a nastříleli o téměř 20 bodů více, čímž otočili skóre.  Převaha hostů se projevovala čím dál víc, ve třetí čtvrtině povolili domácím pouhých 7 bodů (!) a v poslední části hry zvýšili až na rozdíl 26 bodů (51:77). Pak už se zřejmě viděli na cestě domů a dovolili Ústí zkorigovat výsledek - za posledních 5 minut nastříleli domácí 24 bodů a poslední 2 minuty vyhráli 9:0.
Střelci: Sanders 22, Hrabovský 15, Kuzmanič 13, Žalud 12, Eisner 5, Houška a Feštr 3, Janda 2 - Panáček a Johnson 22, Kubálek 15, Whitfield a Votroubek 9, Novotný Jiří 5, Špička, Ides a Vorlíček Tomáš 2
Ohlasy:
Juraj Žuffa (trenér domácích): Především musím popřát soupeři k vítezství. My jsme hráli to, co jsme mohli. Ale i tak jsme měli velké množství nevynucených ztrát. Myslím , že rozhodlo to, že Nymburk má o hodně lepší kádr.
Predrag Benaček (trenér hostů): Začali jsme špatně, ale bohudík soupeř také nezačal zrovna nejlépe. Ve druhé čtvrtině jsme soupeři odskočili a ve třetí jsme definitivně soupeře přehráli a vytvořili si až 20-ti bodový náskok, který jsme již udrželi.