Boston znovu vyhrál, Welsch 10 bodů

• 31
New York - Český basketbalista Jiří Welsch a jeho Boston Celtics získali na svém "turné" po Západní konferenci druhou cennou výhru - po velkém dramatu udolali Los Angeles Clippers 134:127, když na to potřebovali dvojnásobné prodloužení. Welsch k výhře přispěl 10 body. Střelcem dne se stal miamský Shaquille O´Neal, který rozstřílel Washington 40 body.
L.A.Clippers (11/9) - Boston (9/11) - 127:134 po 2.prodl.
Jiří Welsch a jeho Boston Celtics zakončili těžkou šňůru pěti zápasů na palubovkách soupeřů ze Západní konference dvěma výhrami. Ta včerejší byla velmi dramatická - Celtics prohrávali ještě ve 4.čtvrtině o 12 bodů (90:102), ale dokázali náskok dotáhnout a po dvojím prodloužení soupeře udolali, a to i přesto, že hráli bez vyfaulovaného Paula Pierce.

Ricky Davis nastoupil opět jako náhradník, ale za 38 odehraných minut nastřílel 34 bodů (11/18 z pole, 11/11 šestky), z toho 19 bodů ve 4.čtvrtině a 7 ve druhém prodloužení. Gary Payton přidal ve druhém prodloužení 6 bodů a hosté ho vyhráli 18:11. Skvěle hrál i Pierce, který měl ale velké potíže s fauly a 3 a půl minuty před koncem se vyfauloval - přesto stihl za 27 minut nastřílet 33 bodů (12/17 z pole).

Jiří Welsch nastoupil v základní pětce a odehrál 36 minut, včetně celých dvou prodloužení. Střelecky nebyl příliš aktivní (4/9 z pole, z toho trojky 1/1), ale přesto nasbíral dvouciferný počet bodů - 10 a k tomu 3 asistence.

Domácí měli střeleckou oporu v Coreym Maggettem, ale ani jeho 38 bodů nepomohlo. Elton Brand přidal 24 bodů a 18 doskoků a Bobby Simmons 22 bodů - všichni byli ale na rozdíl od opor Bostonu těsně pod 50% úspěšnosti. Clippers hráli letos už pětkrát prodloužení, z toho třikrát dokonce dvojnásobné - vyhrát ale dokázali jen jedinkrát...
Střelci:
Clippers
- Maggette 38, Brand 24 bodů a 18 doskoků, Simmons 22, Wilcox 14, Kittles 11, Moore 10
Celtics - R.Davis 34, Pierce 33, Payton 15, Blount 14, T.Allen 12, A.Jefferson 11, Welsch 10
střelba: 46% - 50% (trojky: 3/13 - 7/15)

Miami (16/7) - Washington (12/7) - 106:83
Washingtonu se proti Miami v poslední době nedaří (7 porážek za sebou) a letošní příchod Shaquillea O´Neala na Floridu mu určitě nijak nepomohl. Shaq zastoupil zraněného Dwyanea Wadea (v 1.půli si podvrtnul kotník) a byl naprosto neudržitelný - nasázel hostům 40 bodů (15/23 z pole a 10/16 trestné hody), doskočil 12 míčů a ještě si připsal na konto 5 bloků.

Wadeovo zranění by nemělo být vážné a domácí po zápase prohlásili, že nedohrál spíše z "preventivních důvodů." O´Neal po zápase vysvětloval: "Ošklivě kulhal, tak jsem mu řekl: ´Flashi (pozn."Blesk" - Wadeova přezdívka), zabal to, já to dneska vezmu za tebe..." Dosud nejlepší střelec týmu Wade se zranil 4 minuty před koncem poločasu, hrál ještě minutu a pak odstoupil - nedal včera ani bod.

Washingtonu vyhrál 8 z posledních 10 zápasů, ale v Miami "narazil" - naději na dobrý výsledek měl ještě na začátku 4.čtvrtiny, kdy prohrával jen o 9 bodů, ale v poslední části hry domácí dominovali a vyhráli ji 35:21. "Proti Shaqovi neexistuje žádný herní plán," kroutil hlavou po zápase hostující Kwame Brown. "Jestli vám to někdo tvrdí, tak je blázen..."

Oporám Wizards se střelecky nedařilo, a to především v první půli, kdy hosté nastříleli jen 32 bodů (nejméně v sezoně). Antawn Jamison, Larry Hughes a Gilbert Arenas dohromady trefili jen 5 z 27 střel. Po přestávce se přece jen trochu rozstříleli (především Arenas - 18 bodů), ale obrana proti Shaqovi selhala.
Střelci:
Heat
- S.O´Neal 40 bodů a 12 doskoků, R.Butler 16, E.Jones 14, D.Jones 12
Wizards - Arenas 18, K.Brown 16, Jamison 12 bodů a 10 doskoků, Hughes 12
střelba: 48% - 36% (trojky: 4/12 - 4/17)

Memphis (9/14) - Cleveland (13/8) - 86:92
Cleveland dovedl k cenné výhře skvělý LeBron James, který byl "prostě všude." Nastřílel 31 bodů (14/22 z pole) a přidal i 8 asistencí, 7 získaných míčů (!) a 5 doskoků, když navíc jeho smeč 45 sekund před koncem definitivně domácí dorazila.

James svými 21 body za první půli držel Cleveland nad vodou, ve druhé půli se pak k němu přidali ostatní hráči hostů, a to především v obraně. "Za druhou čtvrtinu jsme dostali 30 bodů a za celou druhou půli jen 35 - to byl hlavní moment v zápase," prohlásil kouč hostů Paul Silas.

Ještě v poslední čtvrtině bylo dvakrát vyrovnáno, ale tlak Clevelandu postupně přinesl mírný náskok, který zmíněný Jamesův smeč zvýšil na 90:83. Cavaliers povolili domácím za poslední čtvrtinu jen 13 bodů. Hosté inkasovali za 1.půli 14 bodů od Paua Gasola, ale za druhý poločas mu povolili už jen 5 bodů.

Chicago (4/15) - Dallas (15/8) - 93:94
Michael Finley se vrací po zranění ve velké formě - včera v Chicagu nastřílel už dokonce 27 bodů a svůj výborný výkon korunoval vítěznou střelou 3,2 sekundy před koncem. Dallas si tak odváží velmi cennou výhru, protože mladý tým Bulls se v posledních zápasech výrazně zlepšuje a navíc se tentokrát nedařilo ostrostřelci Dirku Nowitzkimu - sice nasbíral 21 bodů, ale trefil jen 4 z 18 střel z pole.

Koncovka byla velmi dramatická - domácí nováček Ben Gordon trefil trojku 12 sekund před koncem a Bulls vedli 93:91. Nowitzki byl o 3 sekundy později faulován, proměnil první trestný hod (93:92), ale druhý netrefil - domácí ale nedokázali udržet doskočený míč, který Tyson Chandler jen srazil do autu. Hosté vyhazovali z autu a Finley (který trefil také trojky v posledních sekundách druhé i třetí čtvrtiny) proměnil vítěznou střelu, na kterou Chicago už nedokázalo odpovědět.

Domácí mohou porážky hodně litovat, protože vedli téměř celý zápas (až o 10 bodů) a byli téměř ve všem lepší - výborně stříleli (53%), lépe doskakovali a hráli kolektivněji (asistence 29:17). Jejich velký problémem však byli ztracené míče - celkem 24. "Tenhle zápas jsme měli rozhodně prohrát," prohlásil Nowitzki, "ale oni nás sami udrželi ve hře spoustou chyb a na konci nedokázali doskočit míč po trestném hodu..."

Domácí kouč byl hodně kritický na rozhodčí, protože měl pocit, že se míč odrazil do autu od hostujícího Joshe Howarda a že navíc domácí Chandler byl faulován. Bulls prohráli s Dallasem už potřinácté v řadě a nepomohlo jim ani to, že celkem 6 hráčů nastřílelo 12 bodů a více. Dallas nastoupil do zápasu bez Jerryho Stackhouse, který si na tréninku zranil ruku.
Střelci:
Bulls
- E.Curry 20, Deng 16, Gordon 14, Chandler 12 bodů a 11 doskoků, Hinrich a Nocioni 12
Mavericks - Finley 27, Nowitzki 21, J.Howard 16 bodů a 10 doskoků
střelba: 53% - 42% (trojky: 4/18 - 5/17)

Phoenix (18/3) - Orlando (13/8) - 121:100
Souboj dvou velmi útočných týmů vyzněl jednoznačně pro dosud nejlepší tým ligy (bilance 18/3), na jehož drtivou ofenzívu zatím soupeři nenacházejí protizbraň - střelecký průměr Phoenixu je už 109,5 bodů na zápas (!!), což je o než 7 bodů více než má druhé Sacramento. Suns zažívají nejlepší start do sezony za 37 let své historie.

Střelecky se jako obvykle prosazovali Quentin Richardson (26 bodů, 6 trojek), Amare Stoudemire (21 bodů a 9 doskoků) a Joe Johnson (18 bodů a 7 asistencí), k nimž se tentokrát výkonem sezony přidal Leandro Barbosa (19 bodů, trojky 3/4), který zastoupil s fauly se trápícího Steva Nashe.

Hosté sice nastříleli 100 bodů, ale jejich úspěšnost střelby byla bídná (38%), když se na nich zřejmě projevila i únava z nedělního utkání - ještě uprostřed třetí čtvrtiny prohrávali jen o jediný bod, ale posledních 17 minut prohráli dvacetibodovým rozdílem a za druhou půli inkasovali 35 bodů.

Grant Hill nastřílel 23 bodů, Steve Francis přidal 18, ale všichni členové základní pětky Orlanda měli střelbu pod 50%. Nováček Dwight Howard doskočil 18 míčů, ale trefil jen 2 z 10 střel ze hry. Hostům stále chybí zraněný Kelvin Cato.