Ray Allen (vpravo) z Bostonu Celtics zakončuje přes Dwighta Howarda z Orlanda Magic | foto: AP

Boston odolal v koncovce a zastavil vítěznou šňůru Orlanda

• 34
Velká vítězná série Orlanda je u konce. Basketbalisté Boston dobyli palubovku v play-off dosud neporažených Magic a ujali se ve finále Východní konference vedení 1:0 na zápasy.

Finále Východní konference:

Orlando (2) - Boston (4) - 88:92 (stav série 0:1)
(14:22, 18:19, 26:33, 30:18)

V prvním souboji finále Východní konference dokázal tým Boston Celtics přerušit 14 zápasů dlouhou vítěznou sérii Orlanda a ujal se vedení 1:0 na zápasy.

Celtics předvedli především v první půli vynikající obranu a získali ve třetí čtvrtině až dvacetibodový náskok. Ten sice domácí v závěru téměř vymazali, ale koncovku zkušení Celtics zvládli.

Ray Allen nastřílel 25 bodů, Paul Pierce 22 a Rasheed Wallace 13, ale byla to především hra na druhém konci hřiště, která rozhodla. Celtics povolili svému soupeři jen 32 bodů v první půli a udrželi je na úspěšnosti střelby z pole 41%. Domácí Magic trefili jen 5 z 23 trojkových pokusů.

Kendrick Perkins (dole) z Bostonu Celtics získává míč před Marcinem Gortatet z Orlanda Magic

Orlando mělo po skončení série proti Atlantě 6 dnů dlouhou pauzu a v úvodu vůbec nemohlo najít herní rytmus. Dwight Howard ale tvrdí: "Myslím, že to nebylo nějakou nerozhodností, spíš jsme hráli prostě příliš úzkostlivě. Vykopali jsme si příliš velkou jámu a nedokázali se z ní vyhrabat."

Magic se postupně zlepšovali, ale nestačilo to - v první čtvrtině nastříleli jen 14 bodů, ve druhé 18, ve třetí 26 a v poslední dokonce 30 bodů, ale na obrat už bylo pozdě.

V závěru sice snížili na rozdíl dvou bodů, ale na víc už neměli čas - v poslední minutě dvakrát trochu zbytečně ztratili drahocenné sekundy, když nestihli dostatečně včas faulovat.

CO S TÍM UDĚLÁME? Vince Carter (vlevo) a Dwight Howard z Orlanda Magic se radí během zápasu s Bostonem Celtics

JO! Paul Pierce z Bostonu Celtics se raduje během utkání s Orlandem Magic

Vince Carter nastřílel 23 bodů a Jameer Nelson 20, ale v ofenzívě se nedařilo Dwightu Howardovi, který se nedokázal prosadit proti podkošovým hráčům Bostonu Perkinsovi, Davisovi a Wallaceovi a hosté mohli dodržet své předsevzetí a Howarda nezdvojovali.

Střelci z dálky pak neměli na své pokusy dostatek času. Howard sice zaznamenal 12 doskoků a 5 bloků, ale ztratil 7 míčů a trefil jen 3 z 10 střel z pole.

Domácí prohrávali už v první půli o 15 bodů, ale Jameer Nelson trefil v úvodu 3.čtvrtiny dvě rychlé trojky a Magic snížili až na 40:43. Jenže Boston odpověděl velkým náporem, vyhrál další úsek hry 22:5 a zvýšil až na rozdíl dvaceti bodů (65:45).

Ray Allen (vpravo) z Bostonu Celtics zakončuje přes Dwighta Howarda z Orlanda MagicJameer Nelson z Orlanda Magic uniká Rajonu Rondovi z Bostonu CelticsDwight Howard z Orlanda Magic zakončuje přes bránícího Rasheeda Wallace z Bostonu Celtics

Až poté přišel naopak velký nápor domácích, kteří se konečně dostali do ofenzívního rytmu - ale náskok už nedotáhli. Solidně hrající náhradník J.J.Redick snižoval minutu a 40 sekund před koncem na 83:88, ale poté více než minutu koš nepadl a až 26 sekund před závěrečným klaksonem Howard snížil na 85:88.

Magic dostatečně rychle soupeře nefaulovali a nechali uplynout 13 sekund, než konečně zastavili hru. Paul Pierce dvěma šestkami zvýšil na rozdíl pěti bodů. Vince Carter pak 9 sekund před koncem trefil první ze dvou šestek, druhou překvapivě doskočil nejmenší muž na hřišti Jameer Nelson a snížil až na 88:90.

Jenže hosté bleskově vyhodili míč na svého nejlepšího šestkaře Ray Allena a ten dvěma přesnými pokusy definitivně rozhodl. Druhý zápas se hraje v Orlandu v úterý v noci.