Toronto - Detroit: radost Petersona a Jamese

Toronto - Detroit: radost Petersona a Jamese - Basketbalisté Toronta Morris Peterson (vlevo) a Mike James (vpravo) se radují z vydařené akce v utkání s Detroitem. | foto: Reuters

Ben Gordon zářil, Chicago je osmé

• 79
New York - Ben Gordon trefil 9 trojek z 9 pokusů a Bulls udolali v koncovce Washington, což znamená, že vzhledem k porážce Sixers převzali "osamocené" 8.místo ve Východní konferenci. Mike James nasázel 39 bodů do koše svého bývalého týmu a Toronto nečekaně zaskočilo favorizovaný Detroit - nejlepší tým ligy tak bude muset na překonání historického rekordu klubu v počtu výher ještě počkat.

Toronto (27/53) - Detroit (63/16) - 108:103
(23:24, 29:23, 18:29, 38:27)
Mike James nastřílel proti svému bývalému týmu 39 bodů, z toho 20 v poslední čtvrtině - nejen že, překonal o bod svůj dosavadní osobní rekord, ale navíc pomohl právě proti nejlepšímu týmu ligy ukončit černou sérii 10 porážek Raptors v řadě.

Pistons hráli dost bezstarostně (Rasheed Wallace dokonce střílel trojku levou rukou), přesto vedli až o 11 bodů a ještě po 3 čtvrtinách o 6 - zdálo se, že s přehledem získají rekordní 64.výhru v sezoně, ale kouč Flip Saunders nechal v poslední čtvrtině odpočívat základní pětku a Raptors zápas otočili.

James proměnil 9 ze 16 střel z pole (trojky 3/5) a především 18 z 18 trestných hodů, čímž vytvořil rekord klubu - v poslední čtvrtině měl bilanci 12/12. Jeho trojka 2 a půl minuty před koncem už znamenala vedení domácích 96:90, Pistons ještě v závěru dvakrát snížili na rozdíl koše, ale James pojistil výhru trestnými hody 3 sekundy před koncem.

Morris Peterson zaznamenal 20 bodů, za hosty nastřílel Richard Hamilton 16 bodů (7/12 z pole) a Chauncey Billups 15 bodů a 10 asistencí, když neminul ani jednu střelu z pole (6/6) a zaznamenal 10 z prvních 20 bodů svého týmu.
Střelci:
Raptors
- M. James 39, Peterson 20, Villanueva 15, Graham 14, Calderon 6, Sow 5, Woods 5b. a 11d., Araujo 4
Pistons - Hamilton 16, Billups 15b. a 10as., Delk 15, Hunter 13b. a 9as., Prince 10, Evans 9, B. Wallace 7b a 5 bl., Delfino 6, R. Wallace 5, Maxiell 4, McDyess 3
střelba: 45% - 51% (trojky: 7/18 - 5/15)

(33:23, 20:32, 25:34, 32:27)
V bezstarostné přestřelce dvou týmů ze dna tabulky, kterým v podstatě o nic nejde, měli v úvodu navrch domácí v čele s Joe Johnsonem (35 bodů, 9 asistencí a 7 doskoků, 13/26 z pole) - vedli až o 13 bodů. Hosté se ale rozstříleli, za druhou a třetí čtvrtinu zaznamenali dohromady 66 bodů a utkání otočili.

Nováček Raymond Felton zaznamenal 27 bodů a 8 asistencí, uzdravený Melvin Ely přidal 21 bodů (10/13 z pole) Bobcats vyhráli dva zápasy venku za sebou. Charlotte vyhrálo letos nad Atlantou na vzájemné zápasy 3:1 a v tabulce divize ztrácí na Hawks už jen 1 zápas. Atlantě chyběl Josh Childress, který dostal za potyčku s Andresem Nocionim (Bulls) stop na 2 zápasy.
Střelci:
Hawks
- Johnson 35b. a 9as., Williams 22, Lue 19, J. Smith 17 b. a 10d., Pachulia 12, Grundy 3, D. Smith 2
Bobcats - Felton 27b. a 8as., Ely 21, Carroll 17, Anderson 15, Brezec 14, Wallace 9, Jones 8, Burleson 5
střelba: 52% - 54% (trojky: 8/20 - 8/18)

(18:14, 15:11, 20:30, 21:24)

V Bostonu se konala velká bitva obran - Nets, kteří měli velkou motivaci po 2 porážkách za sebou znovu vyhrát, zaznamenali za poločas jen 25 (!) bodů a prohrávali až jedenáctibodovým rozdílem, ale ve druhé půli se rozstříleli, když navíc jejich obrana znovu pracovala na jedničku.

Jason Kidd nastřílel 7 bodů svého týmu v řadě a Nets ve třetí čtvrtině otočili skóre, v poslední čtvrtině si pak udržovali těsné vedení, které v koncovce potvrdil pěti trestnými hody Richard Jefferson. Úspěšnost střelby Nets byla jen 39%, domácí na tom byli ještě o procento hůř a trefili jedinou z 12 trojek.

Za hosty zaznamenal Vince Carter 15 bodů (4/16 z pole), velmi dobře hrál náhradník Cliff Robinson, který zaznamenal 14 bodů a 8 doskoků (6/12 z pole). Za domácí nastřílel Paul Pierce 22 bodů (5/16 z pole), Ryan Gomes přidal 17 bodů a 14 doskoků (7/10).
Střelci:
Celtics
- Pierce 22, Gomes 17b. a 14d., Allen 11, Green 8, Perkins 7b. a 10d., Olowokandi 4, Greene 3, LaFrentz 2
Nets - Carter 15, Robinson 14, Jefferson 12, Krstič 10b. a 11d., Kidd 10, Vaughn 6, Murray 4, Collins 4, Planinič 4
střelba: 38% - 39% (trojky: 1/12 - 3/20)

(19:30, 24:21, 14:32, 23:14)
Na lavičce domácího týmu chyběl poprvé v sezoně Larry Brown, který musel být kvůli žaludečním problémům odvezen během čtvrtečního utkání v Clevelendu dokonce do nemocnice. V pátek se vrátil do New Yorku, ale tým vedl během zápasu asistent Herb Williams.

Oslabení domácí (bez Marburyho, Richardsona, Fryee) stačili velmi dobře motivovaným hostům jen v úvodních sekundách, ale pak prohráli úsek hry 0:16 a po první čtvrtině měli ztrátu 11 bodů (19:30). Ve druhé čtvrtině Knicks snížili na rozdíl 4 bodů, ale pak přišel další nápor hostů - ve třetí čtvrtině na hřišti zcela kralovali (32:14) a díky výborné střelbě zvýšili svůj náskok postupně až na 33 bodů.

Michael Redd nastřílel za hosty 23 bodů (9/15 z pole), Andrew Bogut přidal 18 bodů (8/9 z pole) a Bobby Simmons s T.J.Fordem přidali double-double. Bohužel se nedařilo Jiřímu Welschovi, který dostal šanci na posledních 7 minut hry, ale netrefil ani jednu ze 2 střel a zaznamenal jen 1 faul a 1 ztrátu - sestava náhradníků Bucks prohrála koncovku 1:17.

Milwaukee se spolu s Indianou dotáhlo v tabulce Východní konference na 5.místo Washingtonu, před 8. Chicagem má náskok 1 zápasů a před Philadelphií 2. Knicks prohráli třeí zápas v řadě a jsou poslední ve Východní konferenci.
Střelci:
Knicks
- Taylor 22, Curry 13, Lee 10, Udoka 8, Robinson 8, Woods 7, Crawford 6, Rose 4, Butler 2
Bucks - Redd 23, Bogut 18, Simmons 15b. a 11d., Ford 14 b. a 10as., Smith 11, Gadzurič 7, Magloire 4, Bell 4, Johnson 1

(25:23, 29:16, 30:24, 20:22)
Sixers vyhráli poslední 3 těžké zápasy v řadě, ale v Miami utrpěla jejich snaha o play-off tvrdou ránu - domácí Heat měli i bez trojice Williams, Posey, Mourning jasně navrch, už do poločasu si vybudovali náskok 15 bodů (54:39) a ve druhé půli ho zvýšili až na 29 bodů.

Dwyane Wade nastřílel 25 bodů (10/19 z pole, 8 asistencí a 6 doskoků), Udonis Haslem přidal 24 bodů a 14 doskoků (9/15 z pole) a Heat si bez ohledu na výhru New Jersey definitivně zajistili druhou příčku ve Východní konferenci.

Hostům nestačilo 30 bodů Allena Iversona (10/24 z pole), Chris Webber přidal 17 bodů a 9 doskoků (7/16), ale nikdo jiný se ke střelbě příliš nedostal. Za domácí nastřílela dvouciferný počet bodů celá základní pětka.
Střelci
Heat
- Wade 25, Haslem 24b. a 14d., Walker 16, O´Neal 15b. a 10d., Payton 10, Doleac 7, S. Anderson 5, D. Anderson 2
Sixers - Iverson 30, Webber 17, Hunter 8, Korver 6, Barnes 6, Salmons 6, Iguodala 4, Dalambert 3, Green 3, Randolph 2
střelba: 53% - 41% (trojky: 2/12 - 3/16)

(28:18, 21:27, 24:19, 16:13)
Pacers znovu nepodali nijak oslnivý výkon, ale po většinu času měli vývoj zápasu proti oslabeným hostům (bez Garnetta, Davise, Hudsona, McCantse...) pod kontrolou a po třetí výhře se dotáhla spolu s Milwaukee na 5.místo Washingtonu v tabulce Východní konference.

Jermaine O´Neal opět potvrdil, že jeho forma jde nahoru a tentokrát zaznamenal 29 bodů a 12 doskoků (10/16 z pole), přes 10 bodů se dostali ještě další 4 hráči. Pacers nastoupili bez zraněných Fostera a Jonese, v závěru si navíc poranil zápěstí Peja Stojakovič a posledních 10 minut už nehrál.

Za hosty zaznamenal Eddie Griffin 18 bodů a 12 doskoků (6/12 z pole, 2 trojky), Marcus Banks přidal 15 bodů (trojky 3/5), hosté se za celou poslední čtvrtinu nedokázali přiblížit na méně než 8 bodů.
Střelci:
Pacers
- O´Neal 29b. a 12d., Jackson 17, Johnson 12, Stojakovič 11, Croshere 11, Granger 9b. a 10d.
Wolves - Griffin 18b. a 12d., Banks 15, Blount 12, Reed 9, Jarič 8, Dupree 6, Hassell 5, Wright 4
střelba: 45% - 43% (trojky: 3/15 - 5/12)

(28:20, 26:23, 24:33, 26:29)
Na palubovce Hornets se hrál souboj "o naději" na dostižení Sacramenta na posledním postupovém místě Západní konference - Utah zvládl koncovku vyrovnaného utkání lépe a na 8.místo Kings ztrácí už jen 1 zápas (3 utkání před koncem), naopak Hornets se sen o play-off téměř definitivně rozplynul

Šance Hornets už je jen čistě "matematická" - museli by vyhrát všechny 3 zbývající zápasy, naopak týmy Sacramenta i Utahu by musely všechny 3 své zbývající zápasy prohrát.

Domácí nastoupili v dresech s nápisem Oklahoma City a začali velmi dobře - 1.čtvrtinu vyhráli o 8 bodů, v poločase vedli o 11 a jejich náskok byl v jednu chvíli až 15 bodů. Hosté ale nastříleli 62 bodů za druhý poločas a dokázali zápas otočit.

Nejlepší střelec zápasu David West (31 bodů a 12 doskoků, 14/18! z pole) ještě 3 a půl minuty zvyšoval na 100:97 pro domácí, ale hosté čtyřmi šestkami otočili skóre (Harpring, Okur) a Andrej Kirilenko už na začátku poslední dvouminutovky naopak zvyšoval na 103:100 pro Utah.

Domácí ještě jednou otočili skóre díky trestným hodům Claxtona a Masona (104:103), ale pak téměř minutu koš nepadl a nováček Deron Williams trefil 18 sekund před koncem rozhodující 2 šestky.

Hornets měli ještě šanci na vítěznou střelu, ale Kirilenko zblokoval střelu Chrise Paula po nájezdu a po oddechovém čase ještě doskočil jeho poslední zoufalý pokus. Kirilneko zaznamenal 25 bodů, 9 doskoků, 6 asistencí a 7 bloků (!), když trefil 8 z 12 střel z pole, Carlos Boozer přidal 23 bodů a 8 doskoků (10/15) a Mehmet Okur 20 bodů (šestky 10/12, z pole 4/13).
Střelci:
Hornets
- West 31b. a 12d., Claxton 15, Snyder 15, Mason 13, Paul 11, Butler 9, Brown 4, Jackson 4, Johnson 2
Jazz - Kirilenko 25, Boozer 23, Okur 20, Williams 17, Harpring 11, Collins 4, Brown 3, McLeod 4
střelba: 47% - 47% (trojky: 3/10 - 5/14)

(26:28, 22:28, 27:23, 28:22)
Chicago zvládlo velmi důležitý souboj především díky famóznímu střeleckému představení Bena Gordona, který trefil 9 z 9 trojkových pokusů a vyrovnal tak rekord NBA Latrella Sprewella v počtu přesných trojek bez jediné "chyby". Gordon nastřílel celkem 32 bodů, Kirk Hinrich přidal 19 bodů a 8 asistencí, Andres Nocioni 17 bodů a 7 doskoků a uzdravený Luol Deng 16 bodů a 8 doskoků.

Hosté začali velmi dobře a díky 21 bodům Gilberta Arenase vyhráli poločas osmibodovým rozdílem - ještě 8 minut před koncem hosté vedli 87:81, ale pak přišla drtivá šňůra domácích. Gordon trefil 3 trojky během minuty a půl a Bulls šňůrou 14:0 otočili na 95:87 ve svůj prospěch.

Rozhodnuto ale zdaleka nebylo - Wizards se vzpamatovali a především díky Jeffriesovi a Arenasovi otočili minutu před koncem na 101:100. Gordon však vzápětí odpověděl svou poslední trojkou a za posledních 54 sekund už koš nepadl. Hosté měli v posledních sekundách ještě šanci vyrovnat, ale rozhodčí odpískali Jeffriesovi sporný útočný faul na Nocioniho.

Chicago je na 8.místě Východní konference, když na dělené 5.místo (Washington, Milwaukee, Indiana) ztrácí jediný zápas - naopak před devátou Philadelphií má jeden zápas náskok. Hosté nastoupili popáté za sebou bez zraněného Carona Butlera a všechny tyto zápasy prohráli. Wizards nestačilo ani 36 bodů Gilberta Arenase (13/32 z pole - jen 4 body v poslední čtvrtině), Antonio Daniels zaznamenal 20 bodů a 8 asistencí.
Střelci:
Bulls
- Gordon 32, Hinrich 19, Nocioni 17, Deng 16, Allen 6, Chandler 4, Harrington 4, Duhon 3, Sweetney 2
Wizards - Arenas 36, Daniels 20, Jamison 16, Jeffries 13, Haywood 13, Thomas 3
střelba: 47% - 45% (trojky: 13/21 - 5/19)

(33:30, 33:25, 15:27, 16:19)
Clippers začali vlažně v obraně, ve druhé čtvrtině neuhlídali Raye Allena (5 trojek) a po šňůře 0:14 prohrávali už o 18 bodů, ale ve druhé půli povolili domácím jen 31 bodů (za první 66!) a zápas otočili. Elton Brand zaznamenal 30 bodů a 15 doskoků (10/20 z pole, 10/10 ze šestek), Chris Kaman přidal 20 bodů a 12 doskoků (7/11).

Cuttino Mobley zaznamenal 18 bodů a 6 asistencí (trojky 4/5), Sam Cassell přidal 14 bodů a Clippers se v tabulce západu dělí o 5.místo s Memphisem, když oba týmy mají bilanci 46/33.

Domácím nakonec nestačilo ani 33 bodů, 6 doskoků a 6 asistencí Raye Allena (13/25 z pole, z toho trojky 5/12), Rashard Lewis a Warl Watson přidali po 20 bodech, když Watson trefil 4 trojky z 8 pokusů.

Domácí naposledy vedli po koši Allena 4 minut a 20 sekund před koncem (93:92), ale hosté odpověděli pěti body v řadě a v koncovce těsně vedení udrželi. Allen nevyužil možnost potenciálně vítězné střely 4 sekundy před koncem, míč doskočil Kaman a dvěma šestkami definitivně rozhodl.
Střelci:
Sonics
- Allen 33, Lewis 20, Watson 20, Moore 6, Ridnour 6, Collison 5, Wilkins 4, Petro 2, Swift 1
Clippers - Brand 30b. a 15d., Kaman 20b. a 12d., Mobley 18, Cassell 14, Ross 8, Livingston 4, Rebrača 4, Radmanovič 3
střelba: 43% - 47% (trojky: 11/28 - 5/13)

(36:18, 14:27, 29:29, 31:25)
Kobe Bryant nastřílel 50 bodů a Lakers si pojistili 7 příčku v Západní konferenci - 2 zápasy před koncem mají náskok zápas a půl před Sacramentem a 2 a půl zápasu před Utahem, takže o play-off by je mohla připravit jen velká shoda náhod.

Bryant překonal rekord klubu Elgina Baylora z roku 1963 v počtu nastřílených bodů za sezonu, padesátibodovou hranici "pokořil" letos už pošesté a celkem pojedenácté v kariéře. Lakers 8 z těchto 11 zápasů vyhráli.

Bryant proměnil 17 z 28 střel (z toho trojky 5/10) a 11 ze 14 šestek, přidal 6 doskoků a 5 získaných míčů, ale nebyl zdaleka osamocen - formu potvrdil Kwame Brown (20 bodů a 9 doskoků, 7/9 z pole), Lamar Odom zaznamenal podruhé za sebou triple-double 16 bodů, 12 doskoků a 12 asistencí (vyrovnaný osobní rekord), když trefil 7 z 12 střel z pole.

Lakers vyhráli první čtvrtinu 36:18 a v úvodu druhé vedli až o 21 bodů - pak sice výrazně polevili a následující úsek hry prohráli 0:14, ale vzpamatovali se včas. Portland držel naději na dobrý výsledek až do 4.čtvrtiny a dokonce snížili na 86:88, ale Bryant pak nastřílel 11 bodů za posledních 6 a půl minuty hry.

Lakers vyhráli 9 z posledních 12 zápasů, Portland naopak prohrál 15 zápasů v řadě na palubovkách soupeřů.
Střelci:
Lakers
- Bryant 50, Brown 20, Odom 16b., 12d. a 12as., Parker 11, Walton 6, Vujačič 3, George 2, Bynum 2
Blazers - Webster 18, Telfair 15, Outlaw 15, Dixon 12, Khryapa 10, Ratliff 10, Blake 9, Jack 8b. a 11as., Skinner 2
střelba: 48% - 51% (trojky: 8/24 - 7/13)

(26:23, 21:32, 37:22, 26:25)
Suns už v podstatě nemají o co hrát a tak šetřili Steva Nashe i Raju Bella, kteří sice byli v dresu na lavičce, ale do hry nezasáhli - hosté přesto vedli až dvanáctibodovým rozdílem, ale nezvládli 3.čtvrtinu a nakonec prohráli osmibodovým rozdílem.

Za domácí nastřílel Jason Richardson 27 bodů (9 doskoků, 11/24 z pole), Derek Fisher přidal 19 bodů a 7 asistencí (7/12 z pole) a Mike Dunleavy 18 bodů. Do dvouciferných čísel se proti děravé obraně Suns dostalo 6 hráčů.

Hostům nestačilo 31 bodů a 12 doskoků Shawna Mariona (11/17 z pole), Leandro Barbosa přidal 20 bodů (trojky 4/11) a Boris Diaw triple-double 11 bodů, 16 asistencí a 11 doskoků. Suns jsou jistými vítězi Pacifické divize a do play-off půjdou jako číslo 2 Západní konference.