Basketbalistky USK se zdraví s protihráčkami z Trutnova

Basketbalistky USK se zdraví s protihráčkami z Trutnova | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Basketbalistky USK rázně vstoupily do semifinále. Z ligy sestoupila BA Sparta

• 7
Pražská hala na Folimance svědčila domácím týmům. Basketbalistky USK jednoznačně přehrály v prvním semifinále Trutnov 109:56. Hráčky VŠ v následném duelu zvítězily nad městským rivalem BA Sparta 72:49 a rozhodly o svém setrvání v nejvyšší soutěži.

Obhájkyně prvenství v Ženské basketbalové lize z USK Praha daly svému soupeři šanci pouze v prvních minutách, kdy se skóre zápasu srovnalo na stavu 6:6. Pak však přišla čtrnáctibodová šňůra domácích, která ukončila drama.

Východočešky se ale nevzdávaly, v poločase ztrácely "pouze" šestnáct bodů. Vaz jim zlomily potíže s fauly u celé podkošové sestavy.

Zejména klíčová pivotka Michala Hartigová na hřišti dlouho nepobyla, pro pět faulů musela odstoupit už 25. minutě a dovolila tím podkošovým hráčkám USK ve zbytku duelu bodovou explozi. I přes brzké odstoupení byla Hartigová se třinácti body nejlepší střelkyní Trutnova.

Z ligy sestupuje BA Sparta

V rozhodujícím pátém utkání série o udržení se štěstí i um přiklonil na stranu VŠ Praha, jehož hráčky zdolaly Basketbalovou akademii Sparta 72:49.

Sparťanky se od úvodu nedokázaly vypořádat s taktikou soupeře, který nastoupil se třemi hráčkami pod košem. "Rozhodla hra pivotek," přiznal i trenér poraženého týmu Ondřej Zajíček.

Klíčovou statistikou zápasu se stal počet doskoků. Vysokoškolačky přeskákaly soupeře v poměru 43:24. Jejich aktivita se ale projevila i v počtu zisků (17:8).

Semifinále play-off - 1. zápas:
USK Praha - Trutnov 109:56 (27:16, 53:37, 88:47)
Nejvíce bodů:
Kiretaová 18, Pecková a Kat. Elhotová po 15, Tamaneová 14 - Hartigová 13, Mišurová 11, Hindráková a Komžíková po 10. Rozhodčí: Šikner, Neuman. Trestné hody: 25/17 - 22/15. Fauly: 19:23. Pět chyb: 25. Hartigová. Trojky: 6:3. Diváci: 121. Nejlepší hráčka: Kiretaová.

Skupina o 5. až 8. místo - 1. zápasy:
Valosun Brno - Hradec Králové 72:58 (16:21, 34:43, 51:45)
Svobodová 26, M. Zrůstová 14, Vlková 12 - Steffanová 15, K. Nováková 12.

Karlovy Vary - Strakonice 68:61 (13:9, 32:27, 54:44)
Větrovcová 17, Magerčiaková 12, Borecká 12, DeHavenová 10 - Reisingerová 12, Johnová 11, Uhrová 9.

O udržení - 5. zápas:
VŠ Praha - BA Sparta 72:49 (23:10, 40:32, 56:42)
Štěpánková 23, Bristolová 10, Koďousková 10 - Obrusníková 16, Wallaceová 14, V. Nováková 7. Rozhodčí: Kučerová, Vondráček, Znamínko. Konečný stav série 3:2