Basketbalistky se dočkaly první výhry

Gravelines - Ve svém třetím vystoupení na mistrovství Evropy v Gravelines porazily české basketbalistky Maďarsko 57:55 po prodloužení a zachovaly si naději na postup do čtvrtfinále. Prodloužení vynutila třináct sekund před koncem normální hrací doby Eva Vítečková, která za stavu 47:50 proměnila tříbodový pokus. "Při oddechovém čase těsně před koncem nám trenér Bobrovský poradil sehrát tento nacvičený signál, který jsem měla zakončovat tříbodovou střelou. Byla to sice trochu náhoda a štěstí, ale důležité bylo, že jsem trefila cíl," řekla Vítečková.

V prodloužení už hrály takticky lépe české hráčky, které nervózní soupeřky nepustily do střeleckých pozic a rozehrávačka Jarchovská se dvakrát odvážně probila obranou soupeřek, které ji faulovaly. Ze čtyř trestných hodů Jarchovská tři proměnila a rozhodující náskok 57:54 už pouze snížila Hagarová, která proměnila jednu šestku.

I když české basketbalistky nezachytily začátek utkání a po čtyřech minutách prohrávaly 2:8, hrály proti předcházejícím dvěma vystoupením se Slovenskem a Litvou podstatně koncentrovaněji v obraně. Právě pečlivým bráněním nedaly soupeřkám prostor ke střelbě, počínaly si lépe i při sbírání odražených míčů. Právě těmito zbraněmi zvrátily české basketbalistky průběh utkání a
úvodní desetiminutovku vyhrály 15:12.

Ovšem Maďarky postupně zpřesnily také obranu, takže český tým působil v útočných akcích dost bezradně a zbytečně ztrácel míče. Hráčkám chyběla větší odvaha ke střelbě a hra bez koncovky pomohla Maďarkám, které po změně stran získaly až devítibodový náskok (30:21 v 22. minutě). Z letargie probrala český tým trojka Vítečkové a úspěšnou šňůru k vyrovnání doplnily přesným
zakončením Pechová a Jarchovská.

Maďarky sice ještě několikrát bodově odskočily a získaly až pětibodový náskok, jenže většina jejich akcí končila na výborné defenzívě českého týmu. Ten měl vedle Vítečkové a Jarchovské další hlavní opory v Machové, Pechové, Večeřové a Veselé, dobrými zákroky v obraně se blýskla i Pavlíčková.

"Na maďarský tým jsme se dokonale připravili už na dopolední poradě a soupeřky nás ničím nezaskočily. Naopak my jsme Maďarky překvapili přebíranou obranou. To byla hlavní příčina, že jsme jim nedovolili zaznamenat více bodů. V útoku jsme hráli dobře, i když nám střelba také příliš nevycházela," řekl po zápase trenér českých basketbalistek Jan Bobrovský.

Česká republika - Maďarsko 57:55 po prodl. (15:12, 21:26, 33:36, 50:50)
Body:
Vítečková 16, Jarchovská 14, Machová a Večeřová po 8, Veselá 7, Pavlíčková a Pechová po 2 - Csáková 11, Karolyiová 8, Ujvariová a Pappová po 7, Beresová 6, Ivanyiová 5, Csakanyová 4, Hagarová 3, Kalmarová a Seresová po 2. Rozhodčí: Landeirová (Šp.), Facchini (It.). Fauly: 20:29. Trestné hody: 29/23 - 18/14. Trojky: 4:1. Diváci: 500.

DALŠÍ ZÁPASY

V prvním nedělním utkání ve skupině A v Orleansu porazily basketbalistky Španělska hladce Rumunsko 83:61. Španělky těžily z rychlých protiútoků a přesné střelby hlavně z dvoubodového území, kde měly úspěšnost 52 procent.

Po získání jedenadvacetibodového náskoku v úvodním poločase Španělky polevily v úsilí a příležitost ke hře dostaly i všechny náhradnice. V rumunském týmu vynikala pouze střelecky neomylná Brosovszská, která zaznamenala 30 bodů.

Favorizovaná domácí Francie bez větších problémů přehrála Ukrajinu 84:71, když dokázala uplatnit hlavně výškovou převahu v podkošových soubojích. Ukrajinky těžily hlavně z přesné koncovky Tkačenkové, ale vyrovnanou partii
udržely pouze deset minut.|

Ve skupině B v Gravelines zvítězilo Rusko nad Litvou až díky zlepšení v závěru. Po většinu zápasu diktovala tempo překvapivě Litva, která ale v posledních minutách citelně postrádala vyfaulované pivotky Baranauskaiteovou a Jankovskou.

Naopak ruský trenér Kapranov si do závěru schoval hlavní eso, pivotku
Stěpanovovu z brněnského Gambrinusu. Ta nastoupila až v poslední
čtvrthodině a úspěšnými doskoky pod oběma koši i přesnou koncovkou utkání rozhodla.

V závěrečném zápase nedělního programu skupiny B na mistrovství Evropy zvítězily basketbalistky Slovenska až po tuhém boji nad Řeckem 81:74. Hbitě hrající Řekyně vydržely zásluhou pozorné obrany po celé utkání držet rovnocennou partii. Slovenky sice v závěru poločasu uplatnily svou výškovou převahu zejména v útočném doskakování a získaly devítibodový náskok, ten ale tvrdě hrající řecké
basketbalistky nezlomil.

Naopak s důraznou hrou měly Slovenky až nečekaně mnoho problémů a v 34. minutě dokonce vedly jen 61:60. V posledních třech minutách ale nádech senzace Slovenky zhatily a zkušeně dotáhly koncovku k vítězství.

"Řekyně nás ničím nezaskočily. Jejich hlavní zbraní jsou přesně střílející hráčky ze střední vzdálenosti a mají i dvě kvalitní pivotky, které dobře spolupracují. Takticky jsme dobře zvládly koncovku," uvedla asistentka slovenského trenéra Anna
Kotočová.

Ve skupině A si Polky poradily s Jugoslávií, kterou porazily 83:66. Jugoslávie udržela rovnocennou partii pouze v úvodních deseti minutách. V polském týmu se vedle pivotky Malgorzaty Dydekové střelecky dařilo i Cupryšové.

Skupina A
Španělsko - Rumunsko 83:61 (25:13, 50:29, 70:49)
Nejvíce bodů:
Ferragutová 13, Ponsová a Gallegová po 12 - Brosovszská 30, Tomaová 8, Dragusová 6. Rozhodčí: Öget (Tur.), Roth (Rak.). Fauly: 22:25. Trestné hody: 31/23 - 28/19. Trojky: 8:6.

Francie - Ukrajina 84:71 (21:19, 46:35, 61:58)
Nejvíce bodů: Antibeová 21, Fijalkowská 20, Souvreová 16 - Tkačenková 20, Leleková 11, Burenoková 9. Rozhodčí: Zachara (ČR), Ochrimenko (Rus.). Fauly: 27:21. Trestné hody: 23/14 - 32/22. Trojky: 6:5.

Polsko - Jugoslávie 83:66 (20:20, 42:36, 63:45)
M. Dydeková 20, Cupryšová 18, Koryznová a Czerkawská po 17 - Mandičová 14, Draljačová 12, Tuvičová 11. Rozhodčí: Dovidavičius (Lit.), Bodnár (Maď.). Fauly: 18:19. Trestné hody: 16/13 - 17/11. Trojky: 8:3.

Skupina B
Rusko - Litva 78:70 (22:21, 40:44, 57:59)

Nejvíce bodů: Stěpanovová 16, Baranovová 15, Korstinová 12 - Brazdeikyteová 14, Vadaplaiteová 11, Vilutyteová a Jankovská po 8. Rozhodčí: Jovčič (Jug.), Banica (Rum.). Fauly: 32:37. Trestné hody: 37/32 - 26/22. Trojky: 0:4.

Slovensko - Řecko 81:74 (16:16, 41:32, 58:55)
Body:
Žirková 22, Kameníková 15, Hiráková 10, Huděcová a Škvareková po 8, Lichnerová 7, Godályová 6, Libicová 5 - Samorukovová 20, Kostakiová 16, Maltsiová 16. Rozhodčí: Ziemblicki (Pol.), Dravikovskij (Ukr.). Fauly: 30:24. Trestné hody: 22/11 - 30/24. Trojky: 7:2.

1. Rusko          3 2 1 219:170 5
2. Slovensko   3 2 1 222:205 5
3. Maďarsko   3 2 1 181:174 5
4. Litva           3 2 1 230:233 5
5. Česká rep. 3 1 2 207:222 4
6. Řecko         3 0 3 184:239 3

V pondělí je na ME na programu den volna.

Úterní program - skupina B (Gravelines): 15:00, Litva - Maďarsko, 17:30, Česká republika - Řecko, 20:00, Slovensko - Rusko. Skupina A (Orleans): 15:00, Ukrajina - Rumunsko, 17:30, Španělsko - Jugoslávie, 20:00, Polsko - Francie.

Mirka Jarkovská prochází přes Maďarku Emöke Csakanyovou.