Radost českých basketbalistek na evropském šampionátu po vítězství nad Švédskem. | foto: FIBA

Báječný obrat. Po špatném úvodu basketbalistky přehrály Švédsko

• 32
Riga (Od našeho zpravodaje) - První z dílčích cílů splněn. České basketbalistky na evropském šampionátu po špatném úvodním poločase porazily Švédsko 71:64. Důležitým vítězstvím se tak výrazně přiblížily postupu ze skupiny B.

Optikou postupové matematiky to byl klíčový duel. V případě vítězství se totiž české basketbalistky výrazně přiblížily účasti v osmifinále, kam by navíc mohly zamířit z výhodnějšího druhého místa.

Proto ještě před odletem se sestry Elhotovy shodovaly: „Bude to velmi důležitý zápas, pokud chceme do Bělehradu.“

V prvním poločase ale byla na hráčkách v bílých dresech patrná únava. Na palubovku se vrátily o méně než 24 hodin po čtvrteční do posledních minut vyrovnané bitvě s Francií.

Proti Švédkám tak české hráčky zpočátku ztrácely v agresivitě, prohrávaly klíčové souboje pod vlastním košem. Nedařila se jim ani střelba z dálky.

Často se stávalo, že mohutné soupeřky drobnějším Češkám vůbec nedovolily skórovat.

„Měli jsme problém s návratem do obrany. To jsme museli zlepšit,“ hodnotil trenér Štefan Svitek.

Po poločase, kdy Kateřina Elhotová a spol. prohrávaly 30:44, však přišlo razantní zlepšení. Těsně před závěrečnou čtvrtinou na světelné tabuli svítil nerozhodný stav 52:52. Výrazný bodový náskok Švédek se rozplynul.

Na začátku poslední periody české hráčky poslala do vedení hodem za tři body právě Elhotová. Švédky se trápily v útoku, prostor pod vlastním košem výborně hlídaly vytáhlé Březinová a Štěpánová.

Amanda Zahuiová (vlevo) ze Švédska zakončuje na český koš přes Kamilu...
Romana Hejdová (v bílém) v utkání českých basketbalistek proti Švédsku na...

A rázem začaly přibývat body hlavně českému týmu. Až se nakonec počítadlo zastavilo na lichotivém výsledku 71:64.

„Hodně jsme se přiblížili našemu cíli. Ale nic není hotové. Když nám v neděli nevyjde zápas s Černou Horou, nemusíme postoupit,“ doplnil Svitek.

Britky vzdorovaly Španělsku tři čtvrtiny

Španělské basketbalistky porazily Velkou Británii 67:59. Obhájkyně titulu zvládly i druhý zápas na šampionátu, na kterém by rády jako první celek od roku 1991 získaly druhé zlato za sebou.

Španělky v Rize kralují skupině A, z níž vzejde případný osmifinálový soupeř českého výběru. Velká Británie, která nad favoritem ještě v poločase vedla a po třech částech hrála vyrovnaně, je v tabulce druhá před domácím Lotyšskem a Ukrajinou.

Francie po úvodní výhře nad českými reprezentantkami uspěla i podruhé, Černou Horu deklasovala 88:53. Stoprocentně úspěšné jsou zatím na turnaji také týmy Maďarska, které už má jisté čtvrtfinále, a druhého pořadatele ME Srbska, naopak Rusky ještě nezvítězily a hrozí jim vyřazení.

Mistrovství Evropy basketbalistek

Skupina B (Riga):

Česko - Švédsko 71:64 (14:14, 30:44, 52:53)
Nejvíce bodů:
Březinová 23, Kateřina Elhotová a Štěpánová po 14, Hejdová 11 - Zahuiová 19, Halvarssonová 12, F. Eldebrinková 11. Fauly: 18:17. Trestné hody: 16/11 - 12/10. Trojky: 8:8. Doskoky: 33:29.

Černá Hora - Francie 53:88 (13:24, 25:46, 38:67)
Mujovičová 12, Pašičová 10, Kovačevičová 9 - Johannésová 15, Ayayiová 12, Grudaová 11, Miyemová 10.