| foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Opava zaskočila Prostějov, basketbalisté Děčína v derby rozdrtili Ústí

• 0
Basketbalisté Opavy dokázali jako druzí v této sezoně NBL uspět na palubovce Prostějova. Ve 42. kole zvítězili 92:79 a napodobili Děčín, který na Hané vyhrál v lednu. Právě Děčínští zvládli severočeské derby, Ústí v pondělní dohrávce rozdrtili 102:62. Svitavy zdolaly tým Kolína 82:55 a ukončili tak šňůru osmi porážek v řadě. Výhrou nad Brnem si k boji o play-off přihlásil Jindřichův Hradec.

Prostějov přitom neprohrál před vlastním publikem ani s mistrovským Nymburkem, který v říjnu porazili po prodloužení. Jenže tentokrát Orli v zápase s Opavou naprosto nezvládli poslední čtvrtinu, kterou prohráli 12:27. Hosté na ně vyrukovali s týmovým výkonem a hned sedm hráčů Opavy přispělo k výhře dvouciferným počtem bodů. „To znamená, že míč putoval, jak měl,“ pochvaloval si trenér Opavy Petr Czudek.

Šestice Opavanů se také postarala o celkem 13 tříbodových košů. Petr Dokoupil dal čtyři a byl s 16 body nejlepším střelcem Opavy, Radim Kramný dal 15 bodů a doskočil devět míčů. „My jsme byli v pohodě, všichni hráči, co byli na hřišti, hráli výborně. Druhý poločas jsme se zlepšili, dotáhli jsme je, a když jsme šli přes ně, tak soupeř znervózněl,“ řekl Czudek.

V domácím týmu čněl nad ostatními Kamil Švrdlík s 28 body a osmi doskoky, Pavel Slezák přidal 17 bodů. „Nevím, jestli nás Opava falešně přesvědčila v první půli, že nebude střílet. Tam se nám hra ještě dařila. V druhé půli to začalo, začali střílet a my v obraně chtěli chytit dva zajíce současně a přitom jsme nechytili nikoho. V druhé půli jsme úplně propadli,“ konstatoval domácí kouč Zbyněk Choleva.

Prostějov poprvé v sezoně prohrál ve dvou zápasech za sebou a přepustil druhé místo Děčínu. Opava si upevnila pátou příčku.

Svitavští Tuři hrající bez nervů, protože na jejich postavení v tabulce se už nemůže změnit, od začátku působili proti Kolínu hrajícímu o všechno daleko uvolněněji a od úvodu si získali mírný náskok. O výsledku utkání definitivně rozhodla třetí čtvrtina, ve které nervózní Středočeši dali jen osm bodů, sami jich inkasovali 24 a z velké ztráty se už nedostali.

Kolín potvrdil, že se mu ve Svitavách nedaří, protože v prvním vzájemném zápase na palubovce Turů prohrál o třicet. Naděje Kolína na vyřazovací boje tak prakticky skončily.

Veledůležitý zápas v rámci boje o playoff zvládli hráči Jindřichova Hradce. Lions napravili nevydařenou první čtvrtinu proti poslednímu Brnu a nakonec zvítězili hladce 110:99.

U Vajgaru se hrálo tradičně prakticky bez obran a domácí v první čtvrtině inkasovali 29 bodů a prohrávali dvouciferným rozdílem. Ještě do poločasu se Lions trápili, ale pak se rozstříleli a 66 body v druhé půli skóre převrátili na svou stranu. Až nezvykle se jim nedařilo z dlouhé vzdálenosti (pouhé dvě trojky z 18 pokusů), ale nahradili to sedmnácti útočnými doskoky. Jihočeši si díky prohře Kolína prakticky zajistili postup do playoff a navíc ještě se přiblížili sedmému místu, což by jim dávalo větší šance do čtvrtfinále.

V zápase dvou týmu, kterým už o nic zásadního nejde, potvrdily Pardubice roli favorita a poradili si s USK 86:74. Skóre poklidného zápasu se definitivně lámalo až v poslední čtvrtině, protože Vysokoškoláci i přes své nedostatky na doskoku lépe stříleli a dlouho měli na dosah cennou výhru. Nakonec si ale zkušenější Pardubice zápas utéct nenechaly.

Jásot basketbalistů Děčína.
Hlavy dole na střídačce basketbalistů Ústí nad Labem.

Basketbalisté Děčína, kteří bojují v závěru základní části NBL o druhé místo s Prostějovem, deklasovali v severočeském derby Ústí nad Labem. Ve čtyřicátém utkání v sezoně si připsali 30. výhru, Hanáci mají na třetí příčce bilanci 29:11.

Svěřenci kouče Pavla Budínského vykročili za důležitou výhrou hned v první čtvrtině, kterou vyhráli o 17 bodů. Další dvě desetiminutovky skončily nerozhodně, ale v poslední části Děčín soupeře smetl 31:8.

Domácí si pomohli k vítězství 13 trojkami. Hned čtyři hráči Děčína dali alespoň 15 bodů, nejlepším střelcem zápasu byl s 18 body Tucker. Děčínští basketbalisté vyhráli čtvrtý z pěti vzájemných duelů v sezoně (jednou v poháru).

Do konce základní části ligy zbývají odehrát dvě kola.

Kooperativa liga mužů - 42. kolo:

Děčín - Ústí nad Labem 102:62 (31:14, 50:33, 71:54)
Nejvíce bodů:
Tucker 18, J. Houška 17, Jelínek 16, Bažant 15 - Vette 17, Pecka 12. Fauly: 20:17. Trestné hody: 10/9 - 22/9. Trojky: 13:7. Doskoky: 33:25.

Jindřichův Hradec - Brno 110:99 (18:29, 44:54, 82:77)
Robinson 35, White 20, Autrey 19, Novák 12 - Dygrýn 29, Krakovič 26, Bennett 15, Zachrla 12. Fauly: 34:26. Trestné hody: 27/20 - 36/29. Trojky: 2:4. Doskoky: 31:36.

Pardubice - USK Praha 86:74 (17:21, 43:39, 61:55)
Kohout 16, Kotas 13, Bohačík 12 - Nikolič 18, Feštr 15, M. Mareš 14. Fauly: 22:19. Trestné hody: 13/7 - 24/19. Trojky: 5:9. Doskoky: 33:20.

Svitavy - Kolín 82:55 (19:15, 36:32, 60:40)
Votroubek 17, Teplý a Abercrombie po 16, Šotnar 13 - Bryant 15, Horák 14, Machač 8. Fauly: 22:22. Trestné hody: 13/8 - 18/10. Trojky: 14:1. Doskoky: 33:34.

Prostějov - Opava 79:92 (23:21, 43:36, 67:65)
Švrdlík 28, Slezák 17, Mrviš 9 - Dokoupil 16, Kramný 15, Blažek a Šiřina po 12, Sokolovský, Klečka a Gniadek po 11. Fauly: 19:22. Trestné hody: 23/18 - 15/9. Trojky: 7:13. Doskoky: 35:35.