Zlatá tretra slibuje lahůdkovou podívanou

Praha - Takovou atletickou podívanou Češi dlouho nezažili. Čtvrteční ostravský mítink Zlatá tretra bude doslova nabit slavnými jmény. V nepřeberné záplavě hvězd lze těžko někoho vynechat, ale kdosi přece jen vyčnívá. Jako magnet přitahuje pozornost start fenomenálního amerického běžce Michaela Johnsona. A neméně sledované bude vystoupení českého oštěpařského hrdiny Jana Železného, který se utká se svým odvěkým sokem Britem Stevem Backleym. "Se Stevem spolu bojujeme už léta a on bude velmi dobře připraven, i když není v tomto období zvyklý závodit. A já doma rozhodně nechci prohrát," upozornil Jan Železný. Více informací o Zlaté tretře najdete ZDE

Trojnásobný olympijský vítěz by si rád spravil chuť po nepovedeném úvodním závodu sezony ve finském Vantaa, kde skončil až za domácím Parviainenem. Nabudil ho také výkon Řeka Gatsioudise, jenž při víkendovém Poháru mistrů poslal své načiní do vzdálenosti 91,27 metru. Jan Železný slibuje velkou podívanou. "Určitě budu chtít letošní Gatsioudisovo maximum přehodit," říká.

Zlatá tretra je jednou ze zastávek Michaela Johnsona na jeho rozlučkovém turné. Devítinásobný mistr světa a pětinásobný olympijský vítěz bude finišmanem čtvrtkařské štafety, jejíž další členové vzejdou z kvarteta James Carter (čtvrtý na OH v běhu na 400 m překážek), Derrick Brew, Derek Mills a Jerome Davis.

Výteční Američané se utkají s českou štafetou, která se loni ozdobila titulem evropských halových šampionů, s Poláky, ti jsou prozměnu letošními halovými mistry světa. A příležitost dostane i mezinárodní kvarteto složené z účastníků jedinečného klání.

Ani další disciplíny však nejsou v žádném případě ošizeny. Při nejkratším sprintu zakleknou do bloků třeba Kanaďan Donovan Bailey, bývalý světový rekordman, olympijský vítěz a mistr světa. Jeho sokem bude další věhlasný atlet, Dennis Mitchell sbíral na počátku devadesátých let medaile na velkých akcích takřka nepřetržitě.

Ve výškařském sektoru se zase představí Javier Sotomayor, jehož jméno mluví za vše. A nebude mít snadné protivníky, vždyť Voronin i Holm už také zakusili radostný pocit ze zisku titulu mistra světa. V tyčce žen se zase české hvězdy Hamáčková s Bártovou střetnou s vybranou konkurencí v podobě Ukrajinky Balachonovové, či naturalizované Australanky Grigorjevové.

Rychlý čas v běhu na 3000 metrů překážek avizoval Keňan Wilson Boit Kipketer, svého času držitel světového rekordu. Mistr světa z Atén, jenž na následujícím světovém šampionátu v Seville i na loňských OH v Sydney vybojoval střibro, si objednal dva vodiče, spolu s ním je přihlášeno dalších pět běžců s časy pod osm minut a deset sekund.

Z téměř kompletní české špičky na startu vyčnívá čerstvý světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle, jenž je přihlášen k běhu na 110 metrů překážek a start ve skoku dalekém ještě zvažuje. Na krátkých překážkách nebude chybět ani donedávna nejlepší světový vícebojař Tomáš Dvořák. "Tělo mě sice po Götzisu ještě bolí, ale na start v Ostravě se těším, už proto, že se představím před českými diváky," poznamenal.  

V druhé polovině 90. let upadající mítink chce jubilejním ročníkem zahájit cestu zpět na bývalé výsluní. Cílem pořadatelů je ze současného statusu Evropské atletické asociace (EAA) postoupit mezi mítinky Mezinárodní atletické federace (IAAF) a položit tak základ pro přijetí do seriálu Grand Prix či Zlaté ligy.

"Prioritou je uspořádat skvělý mítink. Potom už záleží na dalších okolnostech, jako jsou třeba dosahované výkony nebo divácká návštěva. Nečekáme zázraky ze dne na den, ale každý rok by mohlo dojít k progresu alespoň o jeden stupeň vzhůru," řekl ředitel mítinku Tomáš Petera. "Vstup do Grand Prix bych tedy rád viděl v tříletém horizontu," přiblížil svůj plán.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž