Tergat: nejrychlejší maratonec všech dob

• 10
Berlín - Keňan Paul Tergat zaběhl v Berlíně nejrychlejší maraton všech dob. Výkon čtyřiatřicetiletého atleta má podle neoficiálních výsledků hodnotu 2:04:55 hodiny. Dosavadní nejrychlejší čas, 2:05:38 si připsal maximum v loňském maratonu v Londýně Američan Chalid Kannouchi. Tergat tento výkon překonal o více než půl minuty.

Keňan si tak vedle prémie 30 000 eur za vítězství v závodě vydělal dalších 50 000 eur za překonaný nejlepší světový čas. Vytrvalec přitom vítězství vybojoval až v závěrečném spurtu, v němž o jedinou sekundu překonal svého krajana Sammyho Korira.

Ten byl pro závod angažován jako vodič, nakonec však maraton doběhl až do konce a stejně jako vítěz se dostal pod hranici dosavadního nejlepšího světového výkonu.

"Na trati jsem si uvědomil, že běžíme na vynikající čas, a začal jsem si dávat pozor hlavně na to, abychom tempo nepřepálili. Nakonec se to vyplatilo," popsal průběh závodu Tergat.

Mezi ženami stejně jako v předchozích třech letech triumfovala Japonka. Tentokrát to byla Jasuko Hašimotová, která do cíle doběhla v čase 2:26:32.