RYCHLÝ KONEC. Po diskvalifikaci Usaina Bolta zůstal jen prázdný startovní blok.

RYCHLÝ KONEC. Po diskvalifikaci Usaina Bolta zůstal jen prázdný startovní blok. | foto: Reuters

Proč Bolta vyloučili okamžitě? I atletika podléhá televiznímu diktátu

  • 279
Atlet, který ulil start, musí poodstoupit o dva metry za startovní čáru - takové pravidlo platilo na atletických soutěžích na olympijských hrách v St. Louis 1904. Jamajský sprinterský fenomén Usain Bolt by se po diskvalifikaci ve finále mistrovství světa v Tegu možná rád vrátil v čase...

Pravidla se v průběhu let zpřísňovala. Vylučovalo se za tři ulité starty, potom za dva. Od roku 2003 byl po prvním ulitém startu diskvalifikován každý atlet, který pokazil následující start, přestože se v jeho případě jednalo o první prohřešek.

Na mistrovství světa v Paříži 2003 se zrodil první velký skandál, v meziběhu byli na základě nového pravidla vyloučeni začínající Jamajčan Asafa Powell a americký showman Jon Drummond, který se po zhoupnutí v blocích změnil v rabiáta. Nechtěl opustit dráhu, lehal si na ni, hádal se s rozhodčími a opakoval: "Nepohnul jsem se." Nakonec musel ustoupit. 

zdroj: www.youtube.com

V lednu 2010 vstoupilo v platnost pravidlo "nulové tolerance", ani opakované starty už se nekonají, každý ulitý start, tedy startovní reakce 0,100 sekundy a nižší, znamená diskvalifikaci.

Bylo otázkou času, kdy vypukne další aféra. Diskuze se rozvířila opětovně také při letošním mítinku Diamantové ligy v Eugene, kdy po evidentně chybném startu Alison Felixové v běhu na 400 m rozhodčí americkou čtvrtkařku nevyloučili.  

zdroj: www.youtube.com

Jiný extrém přineslo klání v New Yorku, kde si v cíli sprinteři připadali jako sirotci. Nejdřív ulil start domácí Padgett, pak rozhodčí diskvalifikovali Thompsona z Trinidadu a vzápětí dalšího Američana Edwardse. Až napočtvrté nervózní atlety nezbrzdil druhý výstřel, ale prořídlé pole skýtalo tristní pohled a očekávaný vrchol mítinku diváky zklamal. 

Pravidlo 162.7

"Atlet poté, co zaujal úplnou a finální startovací pozici, nesmí z bloků vyrazit dříve, než zazní výstřel z pistole startéra. Pokud podle soudu startéra a rozhodčích závodník toto pravidlo porušil, bude jeho počínání považováno za chybný (ulitý) start. S výjimkou vícebojů je každý atlet, zodpovědný za chybný start, diskvalifikován."

Přímo v Tegu doplatili na "nulovou toleranci" dva elitní britští běžci - olympijská vítězka v běhu na 400 m Christine Ohoruguová už v  rozběhu, sprinter Dwain Chambers si vybral slabou chvilku v semifinále nejkratšího sprintu. "Pravidla jsou pravidla, s tím se musím smířit," neprotestoval Brit. 

Proč vzniklo tohle hraniční pravidlo?

Funkcionáři čelili diktátu televizních společností, které žádají urychlení závodu a spád jednotlivých disciplín. Opakované starty dokázaly program neúměrně natáhnout.

Atleti dlouho poslední úpravu pravidla 162.7 odmítali akceptovat. "Případ Bolt" znovu rozvířil diskuzi.

A sám postižený? Bolt se odmítl litovat. Mít možnost vrátit se v čase do roku 1904, vyhrál by s dvoumetrovým mankem v Tegu zlato?

Souhlasíte se současným pravidlem, kdy po ulitém startu přijde hned diskvalifikace?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 2. září 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 14246
ANO
ANO 2142

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž