Janáček neuspěl, aspoň si užívá lásky s Polkou

Birmingham - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Tyčkař Štěpán Janáček se na halovém mistrovství světa nedostal mezi osm finalistů, přesto je pro něj Birmingham sladký. Je tu blízko své milé, od které ho běžně dělí propast osmi set kilometrů a také česko-polská hranice. "Přijel jsem si v závodě zlepšit reputaci a taky na rande," žertuje Janáček. Jeho milou je polská čtvrtkařka Grazyna Prokopeková. On žije a trénuje v Praze, ona v Gdaňsku.

Už rok a půl jsou spolu, celou dobu zdárně přežívají trable, jež přináší vztah dvou špičkových sportovců. Vídají se daleko méně, než by jim bylo milé. "Mám zkušenost, že si tak jeden druhého víc vážíme a vztah vydrží déle," vypráví Janáček. "Pořád se na sebe těšíme a jsme si vzácní. Jde o to, jestli jsme se trefili. Oba si myslíme, že ano, že jsme našli partnera na celý život."

Sport je spojil, ale zároveň jim staví do cesty překážky. Jak je překonávají? Telefonují si, snaží se trávit čas na společných soustředěních a jezdit na stejné závody. V Birminghamu při mistrovství světa se víc daří Prokopekové.

V pátek postoupila do semifinále běhu na 400 metrů a časem 52,72 vteřiny vytvořila národní rekord. Další souboj atletických milenců má tak stejnou vítězku jako na loňském mistrovství Evropy v Mnichově. Tehdy byl Janáček pátý a Prokopeková o místo lepší. Společných chvil v Birminghamu si neužívají mnoho. Výpravy bydlí odděleně.

"V hale na sebe mrkneme, ale jinak se vše podřizuje závodu. Neexistuje nějaké dlouhé scházení a lítání po venku," říká Janáček. Ale pořád je to pro ně příjemný čas. Když se chtějí vidět v sezoně, Janáček musí nasednout do vlaku a podstoupit jedenáctihodinovou cestu do Gdaňska, někdy o něco blíž do Spaly, kde Prokopeková často trénuje.

"Gražka do Česka nemůže, protože její trenér chce všechny její tréninky vidět. Neexistuje, aby odjela pryč," říká Janáček. Prokopekové trenér Nowak je tvrdý, ale v atletice má skvělé výsledky. Trénuje například keňského půlkaře Wilsona Kipketera, který závodí za Dánsko a drží světové rekordy v běhu na 800 metrů v hale i venku.

Láska dvou atletů zatím hoří jenom v hranicích, které jim dovolí jejich vrcholící sportovní kariéry. A u stýskání zřejmě ještě chvíli zůstanou. Oba se chystají na olympiádu, která bude příští rok. "Je to takové harakiri," říká Janáček. "Ale říkám si, že po olympiádě se to zlepší. Tam bychom oba měli mít svůj sportovní vrchol. A pak budeme spolu."

A co bude pak? Může se stát, že česká atletika získá výtečnou čtvrtkařku. Anebo se té polské dostane nového tyčkaře? "Až takhle daleko se dohnat nenechám," říká Janáček s úsměvem.