Adam Sebastian Helcelet

Adam Sebastian Helcelet | foto: AP

Vícebojař Helcelet má český titul, osobní rekord a první místo na světě

• 2
Po dvou letech si Adam Sebastian Helcelet vylepšil osobní rekord v sedmiboji. Český atlet v Praze ovládl národní halový šampionát, kde svoje maximum posunul o 69 bodů na hodnotu 6 164. Takový výkon stačil na posledním mistrovství Evropy pod střechou na medaili, navíc znamená první místo v letošních světových tabulkách.

Helcelet si ve dvoudenní soutěži ve Stromovce prakticky zajistil účast na březnovém HME v Praze. Tam bude mít jistý start jednička z pozice pořadatelské země a 11 Evropanů v redukovaném pořadí letošního žebříčku.

„To (první místo v tabulkách) zatím nic neznamená, řada kluků ještě pořádně nezávodila. Ale tenhle výkon mi říká, že budu chtít jít na halovém mistrovství Evropy po medaili,“ citoval svěřence Josefa Karase server atletického svazu.

Třiadvacetiletý Helcelet se mimo jiné blýskl absolutním maximem v dálce (760 cm) i premiérovým časem pod osm sekund na 60 metrů překážek (7,99). Získal druhý titul po roce 2013.

Druhý skončil loňský šampion Marek Lukáš rovněž v osobním rekordu 5 883 bodů a ani on není úplně bez šance na start v O2 aréně. Pětiboj žen vyhrála v sobotu Kateřina Cachová v rekordu šampionátu 4 386 bodů.

Halové MČR v atletických vícebojích v Praze

Muži
Sedmiboj:
1. Helcelet 6 164 (60 m: 6,98 - dálka: 760 - koule: 14,97 - výška: 206 - 60 m př.: 7,99 - tyč: 490 - 1 000 m: 2:46,33), 2. Lukáš (oba Olymp Praha) 5 883, 3. Doležal (Sokol Hradec Králové) 5 694.