Fišerovi chyběla ještě jedna medaile

Praha - Šéftrenér české atletické reprezentace Václav Fišer se z víkendového halového mistrovství Evropy ve Vídni nevrátil nespokojen. Dvě medaile - zlatou a stříbrnou - ocenil, stejně jako fakt, že v hodnocení národů patří Česko do první desítky v Evropě. Medailová bilance je výrazně chudší než před dvěma lety v Gentu. "To byl zcela mimořádný úspěch, s tím nechci nic srovnávat. Já jsem docela spokojený. Ne nadšený, protože mi chyběla jedna medaile, ale ne rozhořčený," řekl Fišer.

Reprezentaci podrželi vícebojaři, kteří zopakovali dvojnásobný triumf, tentokrát v pořadí Šebrle, Dvořák.  Výčet českých úspěchů finančně honorovaných domácím svazem doplňují tři pátá a tři šestá místa. V Gentu byla Česká republika se sedmi medailemi druhá, ve Vídni jí patřilo deváté místo jak podle medailových zisků, tak podle bodovaných umístění.

V hale Ferryho Dusiky měli Češi z 24 startujících jedenáct finalistů - z nich 20 nastoupilo v kvalifikacích a celkem dvanáct nepřekročilo práh prvního kola. Zatímco medailové zisky vícebojařů byly v očích veřejnosti i odborníků do značné míry brány jako povinnost, největší senzací ve Fišerových očích bylo vystoupení mílaře Michala Šnebergera, který při premiéře na významné soutěži sahal po medaili.

"Především způsob, jakým si ve finále počínal, byl pro mne nesmírně překvapující," uznal šéftrenér.  Hned jako druhý mu vytanul na mysli výškař Tomáš Janků, který
se na velkou soutěž vrátil po komplikované operaci kolena a při obnovené premiéře obsadil šesté místo - stejně jako při svém předchozím reprezentačním startu na HMS v Maebaši v roce 1999.

Absolutorium si vysloužili i Jiří Mužík, který se na čtvrtce blýskl druhým časem v české historii, či rovněž pátý dvoustovkař Radek Zachoval, který na vrcholné soutěži dokázal také odběhnout svůj letos nejrychlejší čas.

Na opačném pólu hodnocení se ocitli předsoutěžní medailoví adepti - tyčkař Štěpán Janáček a půlkařka Helena Fuchsová. Výpadkem v kvalifikaci, respektive v rozběhu, se připravili o šance bojovat o medaili; Janáček s ohledem na finálové výsledky
dokonce o nejcennější, Fuchsová maximálně o bronz. Medailové ambice třetí kandidátky, tyčkařky Pavly Hamáčkové, zbrzdilo svalové zranění, byť na finálové šesté místo vliv nemělo.

Ze sedmičky dodatečně nominovaných atletů dokonale zužitkovala nabídnutou šanci dálkařka Lucie Komrsková, za vyrovnání osobního rekordu si vysloužila sedmé místo v užším finále. Nikdo další nepřekročil práh prvního kola a pouze sprinter Jiří Vojtík běžel na hranici vlastního maxima. "U dodatečně nominovaných se předpokládá, že v drtivé většině nepostoupí. Neberu to jako neúspěch, my je sem s tím vědomím posílali. Někde se musejí oťukat," dodal Fišer.

Hodnocení zemí podle umístění: 1. Rusko 168 bodů, 2. Španělsko 92,5, 3. Německo 73, 4. Polsko 71, 5. Velká Británie 63,5, 6. Švédsko 58,5, 7. Francie 56, 8. Rakousko 49, 9. ČR 39, 10. Rumunsko 31, ...26. Slovensko 6.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž