Atletický rok 2001? Češi opět zářili

Praha - Rok 2001? Čeští atleti na něj nebudou muset vzpomínat s hlavami v dlaních, vždyť opět prokázali příslušnost k absolutní světové špičce. Oštěpař Jan Železný a desetibojař Tomáš Dvořák se stali v Edmontonu potřetí atletickými mistry světa a Roman Šebrle navíc podal nejlepší výkon roku. V rakouském Götzisu nasbíral v květnu 9026 bodů, překonal desetibojařský světový rekord a jako první v historii zdolal bájnou metu s číslem 9000.

Za hvězdnou trojicí jen o krůček zaostala halová mistryně světa ve skoku o tyči Pavla Hamáčková, která na březnovém halovém mistrovství světa v Lisabonu zvítězila v novém českém rekordu 456 centimetrů. V Portugalsku dařilo i dalšímu majiteli zlata Šebrlemu, jemuž k Dvořákovu evropskému maximu chyběly pouhé čtyři body. Bronzovou medaili si z Lisabonu za vydařenou osmistovku odvezla veteránka Helena Fuchsová.

Podobně vyvedenou sezonu samostatná česká atletika nepamatuje a těžkou volbu měli hlasující v anketě Atlet roku. Těsné vítězství obhájil Železný, jenž letos navíc kraloval Hrám dobré vůle i oštěpařskému finále Grand Prix, a sedmým triumfem vyrovnal rekord koulařky Heleny Fibingerové. S obdobnými úspěchy ve své disciplíně skončil Dvořák druhý a oba závodníci Dukly se shodli, že před nimi měl být třetí v pořadí - rekordman Šebrle.

Dragilaová řádila
Ve světové atletice nejvíce zaujaly výkony tyčkařky Stacy Dragilaové z USA, která zlepšila šest světových rekordů a podruhé za sebou kralovala na MS. Konstantní formu si udržuje legendami opředený kubánský dálkař Iván Pedroso, který vyhrál pětkrát MS v hale a čtyři šampionáty venku. O jednu výhru méně má pod širým nebem americký sprinter Maurice Greene, jenž zaběhl letošní finále stovky v úžasném čase 9,82 sekundy.

Osmý světový šampionát v Edmontonu nabídl špičkovou podívanou. V paměti utkvěly úspěšný boj Ukrajinky Žanny Pintusevičové se sprinterskou královnou Marion Jonesovou na stovce, pátý titul německého diskaře Larse Riedela či skvělá půlka Andrého Buchera, pozdějšího švýcarského vítěze atletické Grand Prix a evropského atleta roku. Při neúčasti zraněné mistryně světa ze Sevilly 1999 Ludmily Formanové patřila ženská osmistovka Marii Lurdes Mutolaové z Mozambiku.

Dvě zlata vytěžili čeští sportovci. Železný překonal hodem 92,80 metru rekord mistrovství. Desetibojařský favorit Šebrle se trápil se zraněním, zatímco Dvořák neměl v Edmontonu konkurenta a nastřádal plných 8902 bodů. Šestým místem potěšil Jiří Ryba. Česká republika celkově skončila na MS dvacátá (desátá podle medailí); nejúspěšnější zemí bylo USA s devíti zlatými kovy.

El Guerrouj zaslouženě
Koncem listopadu Mezinárodní amatérská atletická federace (IAAF) bilancovala. Světovým atletem roku byl vyhlášen marocký mílař Hicham El Guerrouj, jenž zářil ve Zlaté lize i na obou světových šampionátech. Ženám vévodila Stacy Dragilaová před první pokořitelkou oštěpařské sedmdesátky Osleydis Menendézovou z Kuby.

Ani končící rok se však neobešel bez dopinkových případů. Doživotním zákazem činnosti potrestala IAAF amerického překážkáře Tonyho Deese, po dvouletém ortelu uzavřel kariéru i koulař C. J. Hunter z USA. Nejsledovanějším případem bylo obvinění Rusky Olgy Jegorovové, u níž byly nalezeny stopy erythropoietinu (EPO) jen osm dní před začátkem MS. Kvůli porušení pravidel při odběru vzorku však byla omilostněna a v Edmontonu vyhrála běh na 5000 metrů.

Naopak ukrajinský koulař Alexander Bagač dostal definitivní stop a svůj bronz z HME 2000 musel dodatečně předat českému soupeři Miroslavu Mencovi. I ten ale získal v srpnu smutný primát a stal se prvním Čechem, který dostal doživotní atletický distanc. Už podruhé v kariéře se provinil proti pravidlům a v srpnu byl usvědčen z užití zakázaného množství norandrosteronu.

Konec, smrt i nový život
Stín dopinku také zkrátil kariéru světového výškařského rekordmana Javiera Sotomayora z Kuby. V červenci byl v jeho krvi objeven nandrolon a před vyjasněním případu ohlásil olympijský vítěz z Barcelony konec závodní činnosti. S atletikou se letos rozloučil i legendární Ukrajinec Sergej Bubka, jenž překonal 35 světových rekordů a šestkrát v řadě vyhrál MS ve skoku o tyči.

V letošním roce zemřel bývalý slavný maďarský kladivář Jozsef Csermak, zlatý trojskokan z OH 1952 a 1956 Brazilec Adhemar Ferreira da Silva a někdejší český výškařský přeborník Václav Hausenblas.

O mnoho radostnější zprávy vyslaly do světa české atletky Šárka Kašpárková a Zuzana Hlavoňová - obě se letos staly maminkami.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž