Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Takt a tvrdost Karla Schwarzenberga

  0:01
Narodil se, a už něčím byl. Nikdy nemusel ohýbat páteř, aby přežil. Proto si také Karel Jan Schwarzenberg odjakživa může dovolit přepych upřímnosti a pojmenovávání věcí pravými jmény. "Když se člověk narodí jako kníže a patří mu kus Německa, Rakouska a Česka, pak ho kariérismus neohrožuje," říká publicista Karel Hvížďala.

Tomu pod názvem Knížecí život vyšel se Schwarzenbergem - již ve dvou vydáních - knižní rozhovor.

I když by se směle mohl zařadit mezi elitu, nemá to slovo příliš v lásce. Je podle něho bezobsažné, protože elity českému národu chybí. Vždy, když svitla naděje, že nějaké vyrostou, Češi se o ně "postarali". V lepším případě nejlepší lidi ze svého středu vyhnali ze země, v tom horším je rovnou povraždili, míní kníže.

Článek řetězu
Schwarzenbergové stáli u zrodu mnoha evropských zvratů. Jmenovec nynějšího knížete maršálek Karel Schwarzenberg porazil Napoleona v bitvě u Lipska, Adolf zase zahnal Turky od Vídně. Od té doby má rod v erbu hlavu Turka, kterému havran klove oči.

"Znám dějiny svého rodu od středověku. To věno jsem přijal se všemi pozitivy i negativy. Díky tomu si člověk uvědomí, že není unikát, ale pouhý článek řetězu, který s pomocí boží jde a půjde dál," prozradil na sebe v Knížecím životě.

Na co je nejvíc hrdý, je drobnost spojená s otcem: "Bylo povstání v roce 1945, otec byl československý důstojník. Seděli v hlavním stanu u Čimelic a radili se o výbušné situaci. Najednou přišla zpráva, že čeští vojáci obírají německé zajatce o cennosti. Otec neváhal, vřítil se mezi ně a zařval: 'Zachoval jsem si čest důstojníka během války a nehodlám to na poslední chvíli měnit. Jestli někdo z vás něco ukradne, osobně ho zastřelím.' Přestože byl mírumilovný a určitě by to nedokázal udělat, svým vztekem všechny zaskočil a zajatci dostali své věci zpátky."

Zatímco otec jej ovlivnil především intelektuálně, charakter mladého šlechtice utvářela hlavně matka. Na svou dobu byla dost moderní. Karla Jana porodila v prosinci 1937 v nemocnici, a nikoli doma, jak tehdy bylo zvykem. A že rodina přijde v Čechách o všechen majetek a dědictví jejího nejstaršího syna bude ztraceno, předpověděla už v létě 1947. O rok později rodina komunisty ovládané Československo opouštěla.

Věděl, že se vrátí
Rozsáhlá panství otec komunistům předával s prosbou, ať se o majetek dobře starají. Na Karla Schwarzenberga pak při jeho prvním návratu do rodné země koncem šedesátých let čekal šok - zdevastované zámky a lesy téměř nepoznal.

Při druhé návštěvě v roce 1978 se rozhodl navštívit rodinný hrad Orlík. Zaplatil si prohlídku a konečně překročil práh zámku, kde strávil největší část dětství! Nastala nejhezčí chvíle, která ho během návštěvy v Čechách potkala. "Průvodkyně zavřela dveře, podívala se na mého syna, otočila se ke mně a povídá: 'To je malý Jeníček, že ano?' Byl to ten nejtaktnější pozdrav, jaký jsem kdy zažil."

Vždycky věděl, že se domů vrátí. A udělal to hned v prosinci 1989. Neprodleně se přihlásil do služby Václavu Havlovi. Nejprve vyřizoval, co bylo zrovna potřeba, a když parlament zvolil Havla prezidentem, stal se jeho poradcem a krátce nato i kancléřem.

Zorientovat v českých poměrech se musel "za pochodu". Nejhorší bylo, že mnoho místních lidí neznal. "Mé zkušenosti zvenku, byť prospěšné, byly přece jen odlišné od představ většiny lidí v této zemi," vzpomíná na své začátky u prezidenta. Pro roli politického vyjednavače - a svým způsobem diplomata - byl přitom jako stvořený. "Šlechtici mají minimálně jednu úžasnou schopnost. Z jejich obličeje se nedá vyčíst, co si myslí," podotýká Hvížďala.

Pražský hrad opustil krátce před rozdělením Československa a pustil se do toho, kvůli čemu se jako dědic rodového majetku vrátil. Stal se - jak s oblibou říká - opět hospodským a lesníkem. Ujal se správy orlicko-čimelického panství, bývalého statku v Sedlci u Kutné Hory, domu ve Voršilské ulici v Praze, budovy v Novém Hraběšíně a Karlově. Koupil i zámeček Dřevíč u Berouna, kde dnes žije a odkud téměř denně dojíždí do Prahy.

Přestože je kníže Karel jediným dědicem majetku i bohatší hlubocké větve rodiny Schwarzenbergů, poválečný konfiskační zákon znemožnil, aby mu byl majetek vrácen. Jeho současné jmění nejen v Česku, ale i v Rakousku a v Německu se přesto odhaduje na pět miliard korun.

"Otázka ale je, jaké z tohoto majetku plynou příjmy. A ty jsou tady i v Rakousku poměrně skromné," dodává kníže. Komunistická éra totiž zanechala především lesy a polnosti v žalostném stavu. Jako kdyby uběhlo nikoli čtyřicet, nýbrž dvě stě let.

Jazyky mění jak kabáty
Když hovoří, každé slovo dlouho váží, občas se spontánně zasměje. Své spoluřečníky okouzluje a dobře o tom ví. "Využívá této schopnosti i při obchodních jednáních. Když chce, málokdo mu odolá," vzpomíná na pět let strávených ve službách Karla Schwarzenberga bývalý šéfredaktor týdeníku Respekt Petr Holub.

Při jednáních přitom umí být tvrdý a svého partnera tlačí do kouta. "Například začal rozhovor větou: 'Dozvěděl jsem se, že jste tohle udělali špatně.' Člověku nezbylo, než se uchýlit do defenzivy. Měl mě, kde chtěl," líčí Holub. Setkání s knížetem, majitelem listu, ovšem Holub považuje za přínosné. "Naučil mě přímému obchodnímu jednání. Vždycky řekne jasně a tvrdě, co chce. A uzavřená dohoda s ním vždy platí, což je v Čechách spíše výjimka," dodává.

Ne všude ovšem na setkání se Schwarzenbergem vzpomínají v dobrém. Dodnes mu nemohou přijít na jméno například dělníci z pobočky Tesly v Mirovicích. Původně chtěl totiž Karel Schwarzenberg restituovat tamní cihelnu. Právnička však jeho jménem zprivatizovala Teslu, na což doplatili tamní zaměstnanci - přechodně jim nikdo nevyplácel mzdy.

Na popularitě mu nepřidala ani jeho účast na koupi karlovarské Becherovky. Podnik se pod novými majiteli brzy dostal do ztráty. Schwarzenberg říká, že to bylo kvůli obrovským investicím, které do Becherovky plynuly, a upozorňuje, že se novým majitelům podařilo získat ze zahraničí zpět cennou značku Undenberg.

Permanentně komentuje společenské dění. Už v roce 1989 například upozorňoval, že se Češi budou muset podívat na svou minulost ze zcela jiného úhlu, než byli zvyklí. Měl tím na mysli mimo jiné vyhnání sudetských Němců. "Kritizuje stejně tvrdě u nás jako v Rakousku. Je totiž všude doma. Ztotožnil se s půdou, a ne s jazykem," poznamenává Hvížďala.

Podílel se rovněž na takzvané Dřevíčské výzvě, v níž přední ekonomové varovali politiky před dalším zadlužováním České republiky. Okusil i volby. Loni na podzim se na Strakonicku utkal o senátorské křeslo s ministrem spravedlnosti Pavlem Rychetským. Prohrál, ale nelituje. "Chtěl jsem vědět, jestli to umím, nebo ne. A s těsným výsledkem jsem byl celkem spokojen."

A stejně jako za mladých let žije kočovným životem. "Část týdne většinou trávím v pražské kanceláři nebo jsem na Orlíku či v Dřevíči. Zbylou část trávím ve Vídni nebo jinde v Rakousku. Málokdy zůstávám na jednom místě víc než tři dny."

Jazyky přitom mění jako jiní oblečení. Když přijede do svého zámku v rakouském Murau, přepne na hornorakouský dialekt. V rodovém sídle na hradě Schwarzenberg plynule přejde k francké němčině. Ve Vídni mluví jako rodilý Vídeňan. Jen v kruhu přátel si prý občas povzdechne: "Vím, že se na mě otec seshora dívá a směje se mi, jak se tu v tom plácám." 

KAREL SCHWARZENBERG

Odkud jsem
Narodil jsem se v Praze 10. prosince 1937, v porodnici v Bubenči. Dětství jsem strávil hlavně v Čimelicích.

Čím vším jsem byl
Vším možným. Obecnou školu jsem dokončil v Čechách, pak jsme se odstěhovali do Rakouska. Tam jsem s velkými problémy dodělal gymnázium. Moje němčina velká sláva nebyla, dokonce jsem kvůli ní i několikrát propadl. Po maturitě jsem studoval práva a lesnictví v Mnichově. Nic z toho jsem však nedokončil. V roce 1965 jsem převzal statek v Rakousku a Německu, o ty jsem se staral. Pár let jsem také dělal předsedu správní rady a kurátora slavného muzea ve Štýrsku. V 80. letech jsem pracoval v Mezinárodní helsinské federaci pro lidská práva. No a jakmile to v Čechách prasklo, vrátil jsem se. Dva roky jsem dělal kancléře prezidentu Václavu Havlovi.

Co se mi v životě asi nejvíc povedlo
Po pravdě řečeno jsem nebyl nikdy spokojen s tím, co jsem udělal, o svých činech mívám pochybnosti. Hrdý jsem snad jen na své lesy. Radost mi dělají i některé památky, které jsem opravil. Třeba přestavba paláce ve Vídni se myslím povedla.

Můj nejbližší velký úkol
Nikdy si nedělám konkrétní plány do budoucna. Obyčejně to rozhodne někdo tam nahoře, já spadnu do studené vody a plavu.

Autoři:
  • Nejčtenější

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

19. dubna 2024  17:06,  aktualizováno  17:43

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

24. dubna 2024  11:01

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

21. dubna 2024

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

23. dubna 2024  8:30

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

David Beckham žaluje Marka Wahlberga, žádá přes 8 milionů dolarů

20. dubna 2024  15:11

Bývalý fotbalista David Beckham (48) se s hercem Markem Wahlbergem (52) spřátelil, když se...

Jak Abrhám pomáhal, Šimek vyléval pralinky a Gott volal z krmítka. Krampol vypráví

26. dubna 2024

Premium Když se řekne Jiří Krampol, hned mi naskočí jeho role hostinského, který se v seriálu Synové a...

Vyčítali mi, že nejsem sexy. Ponižování je drsné, vzpomíná Anne Hathawayová

26. dubna 2024

Anne Hathawayové (41) bylo v jejích hereckých začátcích vyčítáno, že nemá žádný sex-appeal. Po...

S alkoholem jsem začala v devíti letech, pak přišel kokain, říká Drew Barrymore

26. dubna 2024

Herečka Drew Barrymore (49) prozradila, že má s alkoholem a závislostí bohaté zkušenosti, podobně...

Čtyři partneři za jeden den. Nicholas Galitzine popsal postelové scény

26. dubna 2024

Práce na historických dramatech může být pro herce obzvlášť náročná. Své o tom ví i Nicholas...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...