Serena Williamsová bojuje proti domácímu násilí. Kvůli dceři, říká

  13:06aktualizováno  13:06
Tenistka Serena Williamsová (36) se nedávno aktivně zapojila do boje proti domácímu a ekonomickému násilí. Rozhodlo nejen to, že je pro mnoho žen velkým vzorem, ale i její mateřství. S manželem, americkým podnikatelem Alexisem Ohanianem (35), má dceru Alexis Olympii.

Serena Williamsová (New York, 20. června 2018) | foto: AP

Tenistka se spojila s iniciativou Allstate Foundation Purple Purse. Chce, aby se její slova dostala i k těm, kteří o tomto problému nemůžou mluvit. 

„Tyto ženy velmi často nemůžou o problému mluvit. Je moc důležité, aby věděly, že tu jsou jiní, kteří o tom mluví. Od nich se mohou dozvědět, že existují místa a lidé, kteří jim můžou pomoci,“ vysvětlila tenistka časopisu People.

Fotogalerie

Podle organizace Allstate zažije domácí násilí během života každá čtvrtá žena, přičemž 99 procent případů je zároveň ekonomickým násilím, kdy je omezován přístup k penězům, neposkytování prostředků na společnou domácnost, či  absolutní kontrola nad příjmy a výdaji. 

A právě tato čísla slavnou tenistku natolik šokovala, že se okamžitě rozhodla do projektu zapojit. „Mám dceru a to pro mě znamená, že může být tou jednou ze čtyř. Doufejme, že statistiky už v době její dospělosti nebudou platit. Ale může to tak být, pokud s tím lidé něco neudělají a budou jen zavírat oči,“ řekla.

Tenistka připustila, že dalším důvodem rozhodnutí zapojit se byl fakt, že sama o tématu domácího násilí nevěděla téměř nic. „Není to věc, o které by se lidé rádi bavili a cítili se příjemně. Ale právě proto je nutné o tom mluvit. Spojili jsme se proto i s MeToo a Time’sUp a chceme spolupracovat, aby to bylo opravdu rozsáhlé hnutí,“ prozradila plány organizace.

Sama má jednu základní radu: vždycky se ozvat, a to hned od prvního dne. „Pokud to necháte pokračovat, situace se jen zhorší, dokud nebudete úplně utlačované,“ dodává. 

Teď chce Williamsová v rámci projektů organizace pomoci se vzděláváním a s působením na sociálních sítích. V červnu se třeba zúčastnila slavnostního představení prvních šesti výtvarných projektů, které se objeví na Instagramu a dalších sítích. První malbu vytvořil místní umělec Isabel Castillo Guijarro v New Yorku, pět dalších pak kreativci v Houstonu, Seattlu, New Orleans, Los Angeles a Chicagu. 

21.června 2018 v 13:51, příspěvek archivován: 06.srpna 2018 v 10:18

„Pouliční umění je na vzestupu a my se rozhodli toho využít. Třeba díky tomu problematika domácího násilí vystoupí ze stínu a dostane se k více lidem, kteří to potřebují. A nám to přinese i nové spojence do našeho boje,“ vysvětlila viceprezidentka organizace Vicky Dingesová. 

Williamsová vyjádřila naději v podobě lepší výchovy mladých chlapců k tomu, aby věděli, co je přijatelné a co už není. „Muži jsou klíčoví, musíme se soustředit i na ně. Je to celé i otázka lidských práv. Měli bychom chtít být lepšími lidmi,“ popsala.

Serena Williamsová poprvé ukázala dceru, prozradila její jméno (září 2018):

Autor:

Nejčtenější

Soud vyhověl Plekancovi. Vondráčková má manželovi odevzdat pasy dětí

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Soud v Kanadě rozhodl, že hokejistovi Tomáši Plekancovi (36) vydá pasy jeho synů, šestiletého Matyáše a tříletého...

Vypadají na třicet, ale mají po padesátce. Producent hodnotí herečky

Kateřina Brožová

Herečky mnohdy nevypadají na svůj věk. A neplatí to jen o těch světových. Za jejich krásou jsou rady výživového...

Stát se matkou pro mě bude velká výzva, říká Taťána Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá na tiskové konferenci nadace Krása pomoci a AEGON...

Taťána Gregor Brzobohatá (31) je dosud jedinou Češkou s titulem Miss World. Ten získala topmodelka již v osmnácti...

Původně jsem šla na konkurz na Dášu, prozradila Romana ze seriálu Most!

Zdeněk Godla, Michal Isteník, Dominika Býmová a Cyril Drozda v seriálu Most!...

Dominika Býmová (31) je jednou z hvězd seriálu Most!. Herečka prozradila, že nejdřív šla na konkurz na jinou postavu....

Nechápala jsem, že mě lidé obviňují, říká Rytmusova snoubenka Alagič

Jasmina Alagič (Party finalistů SuperStar, Fashion klub Kotva, 9. 5. 2018)

Jasmina Alagič (29) našla podle svých slov v Rytmusovi (42) ideálního partnera. Přestože jejich vztahu nikdo nevěřil,...

Další z rubriky

Česko-Slovenský ples: Trávníček na parketu, Švantnerová se šperky za 4,5 milionu

Hvězdy na Česko-Slovenském plese 2019 (Obecní dům, Praha, 16. 2. 2019)

16. února 2019 se vydaly známé tváře na šestý ročník Česko-Slovenského plesu do Obecního domu. Herec Pavel Trávníček...

Neumannová: Holky ve sportu jsou cílevědomější, proto vozí více ocenění

Kateřina Neumannová

Běžkařská legenda Kateřina Neumannová oslavila 15. února své 46. narozeniny. V rozhovoru na Rádiu Impuls přiznala, že...

Princ Philip nebude kvůli lednové autonehodě trestně stíhán

Princ Philip na svatbě své vnučky princezny Eugenie (Windsor, 12. října 2018)

Manžel britské královny Alžběty (92) princ Philip (97) nebude trestně stíhán v souvislosti s nedávnou autonehodou...

Najdete na iDNES.cz