Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. února 2020 Svatopluk

Když začne blbnout hlava, vyžehlený obličej vás nezachrání, míní Černocká

  0:02aktualizováno  0:02
Dvakrát do stejné řeky nevkročíš? Petra Černocká (70) do ní hupsla už potřetí. Čtyřicet let po úspěšné Dívce na koštěti přišlo kritiky i diváky nepříliš příznivě přijaté pokračování Saxana a Lexikon kouzel, a od konce roku se Černocká objevuje v divadelní verzi Saxany. I o tom promluvila pro týdeník 5plus2.

Petra Černocká | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

To, že na svůj věk nevypadáte, určitě slýcháte často. Cítíte se na sedmdesát vy sama?
Takhle, když se vyšňořím, hezky to všechno vymaluju, vyfoukám si vlasy, tak je mi nápadné, že zřejmě asi opravdu vypadám mladší, než jsem. Všichni ale víme, že tyhle věci se řídí někde jinde. Mám zřejmě nějaké geny, které zařídily, že se držím dobře. U nás v rodině vypadá mladší i můj bratr, dcera... Vnučce Coco je zatím osm, takže tam ještě není co vylepšovat. (smích) Člověk by ale na žádnou takovou výhodu od pánaboha neměl spoléhat, protože všichni víme, že zítra nebo pozítří se může stát cokoli. Beru to jenom jako dočasnou výhodu, protože přiznávám, to číslo sedmdesát se mi tedy moc nelíbí.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Takže s věkem nebojujete? A teď nemám nutně na mysli různé omlazovací procedury za asistence lékařů, které by leckoho mohly napadnout jako první.
To je zajímavá věc. Všimla jsem si, že hodně děvčat mého věku už podstoupilo různé plastické operace. Mají takové ty vypnuté obličejíčky, jsou si trochu podobné. My víme, co se na nich opravuje, takže si často všímám horního rtu a toho, jak moc jsou vystouplé líce. Ono je to hezké, protože opravdu vypadají vyžehleně. 

Problém je, že když se potom člověk dostane do určitého věku, tak si nevzpomene, kde má například výstavu obrazů, jako se to před narozeninami stalo mně. Krátkodobá paměť vás prostě začne zrazovat. Tak si říkám, proč mít vyplněný obličej jako andělíček, když vám hlava stejně bude blbnout? Já se teď soustředím na to záměrně si zapamatovávat různé věci. Celý život jsem spoléhala, že co potřebuju, mám někde v tom svém harddisku uložené. Teď už se na sebe úplně spolehnout nemůžu. Sice si nakonec vždycky po chvilce vzpomenu, ale není moc fajn, když stojíte proti někomu a nemůžete si vybavit, jak se jmenuje. To jsou věci, kterých se trošku bojím, a od těch vás vyžehlený obličej nezachrání. 

S tou pamětí je to ošemetné u každého, nehledě na věk. Při premiéře muzikálu Saxana, ve kterém se mimochodem také objevujete, představitelka mladé čarodějnice na vteřinku také zapomněla text písně, která vás před lety proslavila.
Musím říct, že mladá Saxana je geniální. Víte, ta písnička má celkem svižnější tempo a i já, která ji zpívám spoustu let, mám někdy potíže všechno odříkat. Co teprve ona, když se dozvěděla, že by měla zazpívat druhou sloku teprve tři dny před premiérou? Nevěřila jsem, že se to naučí. Jen při prvním představení se malinko přeřekla a potom už to nikdy nezkazila. Je úžasná! 

Fotogalerie

Pro porovnání, já v představení zpívám novou část téhle písně a učila jsem se ji tři neděle. Chodila jsem po ulici a neustále si opakovala text, abych to nezvorala. Vypadala jsem jako blázen. Občas jsem si všimla pozorných pohledů, kdy si kolemjdoucí lidé museli říkat: Vida, bába jde a už si chudák mumlá pro sebe. (smích)

Takže ptát se, jak muzikál pražského divadla Studio DVA hodnotíte, je asi zbytečné, že?
Neodvažuju se nikoho a nic hodnotit, já se vždycky zeptám svého muže. On je takový lakmusový papírek. Vždycky například pozná, který film je špatný, a je jedno, jestli je artový, nebo ne. Vždycky prostě pozná, když tam něco není v pořádku. Občas ho dovleču do divadla, což on sám nijak nevyhledává, protože si musí vzít sako, a to ho obtěžuje. Jednou, když jsme byli v Rokoku, tak během představení zjistil, že tam má jedna herečka krásného psa, který si chodil po foyer, no a už jsem ho neviděla. Nevěděl ani, jak ta hra dopadla, víc ho zaujala ta němá tvář. Proto jsem se v případě Saxany strašně bála, co řekne, až to uvidí. 

Chválil?
Řekl, že se úžasně bavil. Že je to nápadité, a v tom má pravdu, protože Šimon Caban je schopný zařadit do představení takové kousky, že žasnete nad jeho představivostí. Když jsem na jevišti viděla človíčka hrát hasicí přístroj, byla jsem nadšená.

Petra Černocká

■ Narodila se 24. listopadu 1949 v Praze.
■ Na konzervatoři vystudovala operní zpěv a hru na klavír.
■ Hrála v divadle Semafor, dlouhá léta zpívala se skupinou Kardinálové (The Cardinals) Zdeňka Merty.
■ Zatím poslední sólovou deskou je Souhvězdí střelce z roku 2006.
■ V současné době vystupuje převážně v komorních recitálech s manželem Jiřím Pracným.
■ Kromě dvou snímků o čarodějnici Saxaně se ve filmech objevuje jen zřídka, naposledy v roce 2015 v rodinné komedii Andílek na nervy.
■ Její dcera Barbora Vaculíková je také zpěvačka.

S životním jubileem mívá člověk mnohdy sklony bilancovat. Když se ohlédnete zpět, které období pro vás bylo nejsložitější?
Možná se v tomhle shodnu s velkou částí našeho národa. Složitý byl přechod do svobody. Když jsem v roce 1989 stála na Václaváku, byla to obrovská euforie, která mě popravdě dodneška zcela neopustila. Krátce poté ale přišel takový seskok dolů, protože, čistě prakticky, nebylo kde hrát a pro koho. Zaprvé lidé milovali politiky, čemuž se nedivím, protože v té době opravdu přinesli něco jiného, a měli jiné modly. 

Zpěváci mého žánru to měli těžké, i když ono se nejspíš nechodilo ani na operu. Najednou nebyly kulturáky, ve kterých by byl člověk, jenž objedná interpreta a akci zařídí. Celý tenhle byznys, když to tak nazvu, se zhroutil. Umělci koukali, jak se uživit. Otevírali si například hospody, které pak většinou zkrachovaly, a tak dále.

Vy jste o nějakém takovém podnikání neuvažovala?
Napsala jsem si sice písničku Jednou otevřu si cukrárnu, ale naštěstí mě ani nenapadlo se do něčeho takového doopravdy pouštět. Jenže jsem se musela něčím živit. Můj Jiří šel tehdy prodávat do bazaru postarší kytary. Byl hrozně úspěšný, protože zákazníkům na ty nástroje z fleku zahrál. Takže si s nadšením přinesli domů kytaru a možná až tam si říkali, jestli to kouzlo nebylo spíš v rukách, co na ni hráli, než v té samotné kytaře.

Petra Černocká v pořadu Shaker

Talkshow vysílá Óčko STAR ve středu v 17:00 (repríza v sobotu v 18:00), nebo v pátek od 17:00 (repríza v neděli v 11:00).

Prodávala jste s ním?
Kdepak. Já jsem si tehdy koupila psací stroj, protože počítače ještě v domácnostech nebyly, a naučila jsem se na něm pořádně a rychle psát. Potom jsem dělala rozhovory se svými kamarády z umělecké branže. První, který potom vyšel v Mladém světě, byl s Bróďou (herec Vlastimil Brodský – pozn. red.), protože to byl můj slavný příbuzný. Byla jsem taková redaktorka na volné noze. Například do časopisu Vlasta jsem chodila ráda, protože tam byly bezva ženské. 

Postupně jsem takhle obepisovala všechny mé známé, jenomže pak mi začali docházet a z redakcí mě začali posílat na rozhovory i s lidmi, které jsem neznala, což už mě tak nebavilo. V tu dobu se to ale v mé profesi začalo naštěstí lámat na lepší stranu, protože jsme vymysleli, že budeme hrát pro děti. Pro děti se totiž kultura dělá vždycky a pořád.

U toho jste částečně zůstala dodnes.
Dnes s tímhle programem ještě občas jezdíme také. Nejraději a nejvíc ale dělám recitály jenom s Jirkou a s kytarou. To je pro mě nejlepší, protože při tom se můžu vykecat. (smích) Když diváci vidí, že jsem sdílná, tak se také rozpovídají a nakonec je z toho vlastně taková talk show přímo s nimi. 

Petra Černocká a Jan Kraus ve filmu Dívka na koštěti (1971)
Petra Černocká v představení Saxana

Petra Černocká Jako Saxana v Dívce na koštěti (1972) a v divadelní adaptaci filmové komedie Saxana (2019)

Kam do všech vašich aktivit zapadá malování, kterému se také věnujete?
K narozeninám jste si nadělila dokonce výstavu vlastních obrazů.
Potřebuju něco dělat rukama. Ale nebaví mě mýt nádobí a podobné věci, takže zaměstnávám ruce něčím trošku vznešenějším. Občas si jen tak namaluju  obraz. Třeba si koupím nový koberec a řeknu si, že teď by to chtělo velké oranžové plátno na zeď, aby se to k němu hodilo. Takhle například vznikl obraz s ptáky. Nebudu si na nic hrát, to, co dělám, je přízemní, ale dělá mi to radost. To je pro mě důležité.

Autor:
  • Nejčtenější

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Berenika Kohoutová je maminkou, pochlubila se fotkou miminka

Berenika Kohoutová (29) je maminkou. Šťastnou novinkou se pochlubila na sociálních sítích. Miminko je podle všeho už...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

VIDEO: Pískot a křik. Neslušná divačka narušila koncert Nadi Urbánkové

Nevybíravé chování ženy v publiku zaskočilo na pátečním koncertu v pražském Švandově divadle Naďu Urbánkovou i členy...

Harry a Meghan přestanou používat slovo královský a značku Sussex Royal

Britský princ Harry a jeho žena Meghan přestanou od jara používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci loni...

Náš vztah nebyl nejšťastnější, přiznala dcera herce Josefa Větrovce

Josef Větrovec patří k hercům, které v televizi vidíte neustále. Dodnes se hrají filmy a seriály, v nichž vytvořil...

KVÍZ: Jak Trumpová ke štěstí přišla. Znáte exmanželku prezidenta USA?

Rodačka ze Zlína se uměla prodat tak dobře, že jí prakticky ležela u nohou celá Amerika. Ivana Trumpová slaví 20. února...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.

Najdete na iDNES.cz