Květa Fialová na křtu kalendáře Proměny 2010 (24. listopadu 2009)

Květa Fialová na křtu kalendáře Proměny 2010 (24. listopadu 2009) | foto: Profimedia.cz

Může za to Einstein a Květa Fialová, vzpomíná Kurečka na vznik Proměn

  • 1
Snímky Petra Kurečky (41) nesou nápad, vizi a poslání. Umělec do každé ze svých fotek dává kus sebe a na výsledku je to znát. Symbolem jeho tvorby se staly působivé proměny slavných tváří.

„Osobně se za fotografa nepovažuju. Jsem spíš vizuální umělec, který využívá fotku jako prostředek k vyjádření,“ tvrdí Petr Kurečka. Obor fotografie nikdy nestudoval a je tedy samoukem. „Chvíli jsem se ‚ohřál‘ na konzervatoři pro dospělé v Ostravě, kde jsem studoval malbu a kresbu.“

Jeho kariéra je od počátku spjata se známými osobnostmi. Hlavní náplní jeho tvorby byly vždycky přebaly na desky zpěváků a také divadelní plakáty. Pak se dostal k Proměnám. 

„Měl jsem možnost seznámit se s Květou Fialovou. Když jsem ji uviděl, bylo mi hned jasné, že ji musím vyfotit jako Alberta Einsteina. Strašně mi ho připomínala. A tak to vlastně celé vzniklo. Ukázalo se totiž, že to vzbuzuje ohromný ohlas,“ řekl.

V roce 2010 spatřil světlo světa první kalendář, kde se slavné české tváře proměnily v někoho jiného. Stala se z toho tradice, kterou Kurečka každoročně dodržuje, a výtěžek z prodeje putuje na konto Nadace Archa Chantal. Kurečka si sám vymýšlí, kdo se v koho „transformuje“. Dává při tom na svůj instinkt.

„Proměny mi zaberou i čtvrt roku. Je za tím víc práce, než je na první pohled patrné,“ přiznává. „Mému srdci je ale stejně nejbližší focení nahého lidského těla. Fascinuje mě.“

Petr Kurečka je momentálně v Los Angeles, kde na velké výstavě prezentuje právě akty.

28. listopadu 2019