Návrhář McQueen zemřel udušením, oběsil se v šatníku

  10:40aktualizováno  10:40
Pitva prokázala, že britský návrhář Alexander McQueen zemřel na udušení, když se oběsil ve svém šatníku plném vlastních modelů v den pohřbu své matky. Její smrt nedokázal slavný návrhář unést.

Alexander McQueen s Naomi Campbellovou | foto: AP

Úřad britského koronera s odkazem na výsledky soudní pitvy oznámil, že čtyřicetiletý návrhář zemřel na udušení. Nebyly podle něho zjištěny žádné podezřelé okolnosti. Policie hned na počátku uváděla, že smrt návrháře nepovažuje za podezřelou.

Ostatní podrobnosti týkající se pitvy budou zveřejněny během několika měsíců. Úkolem koronera bylo jen zjistit okolnosti úmrtí návrháře. Další vyšetřování smrti bylo odloženo na 28. dubna a jeho cílem je zjistit, zda McQueenova šlo o sebevraždu.

Britská média dávají jeho smrt do souvislosti s nedávným úmrtím jeho matky Joyce. O silném poutu k vlastní matce hovořil návrhář v minulosti mnohokrát a jeho závislost na matce také znali všichni blízcí a spolupracovníci. Na sociální síti Twitter se návrhář svěřil s pocity smutku, který mu smrt matky způsobila. Zemřel v den, kdy se konal její pohřeb.

Návrhář, kterému se kvůli provokativním kreacím začalo říkat "chuligán britské módy", se v roce 1996 stal hlavním návrhářem pařížského módního domu Givenchy po svém krajanovi Johnu Gallianovi. V roce 2001 přešel do módní skupiny Gucci, v jejímž rámci si otevřel vlastní firmu. Oblékl celebrity jako herečku Cameron Diazovou nebo zpěvačku Lady Gaga a svým stylem ovlivnil celou generaci návrhářů.

Čtyřikrát se stal britským návrhářem roku a v roce 2003 dostal řád Britského impéria. McQueen se netajil svou homosexualitou a označoval se za "růžovou ovci rodiny". V létě 2000 si vzal na jachtě u Ibizy filmaře George Forsytha.

Módní svět truchlí

"Byl to génius. Je to hrozná a tragická ztráta," řekla návrhářka Katherine Hamnettová. Podle šéfredaktorky britského vydání magazínu Vogue Alexandry Shulmanové ovlivnil celou generaci návrhářů. "Jeho úžasná představivost neznala hranic," dodala.

Organizátoři londýnského týdne módy, který začíná v pátek, chtějí zesnulému návrháři při přehlídkách vzdát hold. "Bude to něco jednoduchého a vkusného," řekla mluvčí připravované akce.

Poctu McQueenovi vzdala už na newyorském týdnu módy modelka Naomi Campbellová, která tu uspořádala přehlídku pro Haiti spojenou s poctou zesnulému návrháři.

Naomi Campbellová zorganizovala charitativní přehlídku pro Haiti a zároveň jako poctu zesnulému návrháři McQueenoviVévodkyně z Yorku Sarah Fergusonová na přehlídce pro Haiti, která byla zároveň poctou zesnulému návrháři McQueenovi

"Alexandře McQueene, děkuji," řekla slavnostně na adresu jednoho z nejrespektovanějších britských návrhářů vévodkyně z Yorku Sarah Fergusonová, která přehlídku Fashion for Relief Haiti (Móda na pomoc Haiti) zahajovala.

Autoři: ,

Nejčtenější

Teď mě čeká boj o syna. V Mariem jsem se zmýlil, říká Karel Janeček

Karel Janeček

Miliardář a podnikatel Karel Janeček (45) říká, že v osobním životě momentálně prochází dvěma extrémy. Na jedné straně...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Producenti mě už nechtějí, jsem na Hollywood moc starý, říká Brad Pitt

Brad Pitt na premiéře filmu Tenkrát v Hollywoodu (Cannes, 21. května 2019)

Nejen herečky v Hollywoodu řeší, že s přibývajícím věkem jim často ubývají role. Nyní si v podobném duchu zafilozofoval...

Youtuberka Třešničková ukázala jizvy na obličeji po popáleninách

Kristýna „Týnuš“ Třešničková (1. května 2017)

Youtuberka a influencerka Kristýna Třešňáková (23), známá pod jménem Týnuš Třešničková, se opět začala více věnovat...

Jsem šťastná a těším se. Špatně mi bylo jen chvíli, říká těhotná Šafářová

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec

Lucie Šafářová (32) nedávno skončila s tenisem, Tomáš Plekanec (36) si po tahanicích přivezl z Kanady domů oba syny....

Další z rubriky

KVÍZ: Osudové ženy, fanynky i rodina. Jak dobře znáte Karla Gotta?

Karel Gott a jeho manželka Ivana Gottová (2018)

Která česká herečka mohla být manželkou zpěváka Karla Gotta? Jak se jmenuje jedna z jeho nejznámějších fanynek? Kde a...

Gott dokázal elegantně spolupracovat i s minulým režimem, říká Fanánek

Lou Fanánek Hagen na křtu CD skupiny Tři sestry Fernet Underground (22. 5. 2015)

I když je kapela Lou Fanánka Hagena (53) tvorbě Karla Gotta (79) vzdálená, mistr má ve Fanánkovi obdivovatele. „V 80....

Žádná nevraživost. Kate a Meghan si užily Wimbledon i s Pippou

Vévodkyně Kate a Meghan společně na ženském finále Wimbledonu (Londýn, 13. 7....

Stejně jako v minulém roce vyrazily vévodkyně Kate a Meghan na Wimbledon. Tentokrát je doprovodila i sestra Kate Pippa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz