Mravnost je všechno

  11:10aktualizováno  11:10
- Bez ironie říká, že mu osud přichystal strašlivé štěstí. Nemusel nikoho zabít, nikoho zradit... Ano, tatínka mu zplynovali v koncentráku, to je pravda, on sám však prý nemusel udělat například to, co Elie Wiesel: hrůzou ze smrti hladem připravit nemocného umírajícího otce o poslední kousek chleba. A Arnošt Lustig se zlehka usměje. Už bezmála třicet let žije ve Washingtonu. Dvacátého prvního prosince oslaví třiasedmdesátiny. Mimo jiné vydáním knížky Tma a světlo světa, jejíž závěr přinášíme na straně IV.
* Děj vaší poslední knížky, která vyjde v nakladatelství Eminent, se odehrává až po roce 1948. Znamená to, že je to vaše první dílo, které nepojednává o holocaustu?

Nemůžu holocaust při psaní úplně vynechat. I tady si ho nesou oba hlavní hrdinové v sobě. Pravda je, že základem textu je krátká povídka Můj známý Wili Feld, kterou jsem napsal v roce 1950, protože mě zneklidňovala nemravnost té doby. Přitom já jsem byl na nemravnost výborně připravený z koncentráku, kde bylo možné přežít jen proto, že nepřežil někdo jiný. Během let jsem tu povídku pořád doplňoval, až je z ní tahle kniha.

* Vždyť vám se po únoru 1948 nevedlo zprvu zas tak špatně. Člověk by čekal, že někomu, kdo přežil koncentrák, bude stačit čistá košile, mýdlo a fakt, že pracovní doba končí ve čtyři...

To jsou věci, o kterých sníte tam. Ale když se odtud dostanete, chcete víc.

* Co hlavně?

No přece žít v mravné společnosti. Víte, já jsem byl pro socialismus. Socialisty jsem poznal v táboře jako ty nejlepší lidi, lidi ideálů řekl bych křesťanských. Zdálo se mi, že by to mohli být lidé mých hodnot. Devadesát procent lidí této ideologie v lágrech zahynulo. Padesát procent těch přeživších se za pár let zase octlo v lágrech nebo v exilu. A ta druhá půlka se nechala zkorumpovat mocí. Pochopil jsem, že nežiju v žádném ideálu, že všechno je jen záminka k uchopení a držbě moci. A nevěděl jsem, jak to vyjádřit. Chápal jsem jen, že nemravný socialismus, ale i kapitalismus či křesťanství bez mravnosti jsou stejně špatné jako fašismus.

* Nepřeháníte teď trochu?

Přinejmenším obětí nemravného kapitalismu snad nebylo zase tolik. Ten rozdíl je jen v síle následků, nikoliv v principu. Nepropojíte-li křesťanství s mravností, vznikne inkvizice. A naopak - i mezi nacisty byla původně spousta čestných lidí, kteří byli plni vznešených ideálů a nechtěli než povznést Německo. A demokracie bez mravnosti ztroskotá také.

* Přitom jste v padesátých letech pracoval jako ambiciózní reportér Mladého světa. Myslíte, že jste si s onou nemravností nezadal?

V životě jsem nikoho neudal a vědomě jsem nikomu neublížil. To však neznamená, že jsem na sebe mohl být vždy pyšný. Však jsem si v téhle knize tak trochu vyřídil s tehdejším Arnoštem Lustigem účty. Je předobrazem jednoho z hrdinů, mladého reportéra, který kdysi jednomu starému světoběžníkovi slíbí cosi, co mu nemůže splnit. Doufá, že ze všeho sejde, že nebude chycen za slovo, vlastně na svůj slib zapomene. Ale v závěrečné tragické scéně je na letišti naprostou náhodou konfrontován právě s člověkem, kterého podvedl. Strašně se za to stydí, mluví s tím odmítnutým repatriantem v tranzitu dokonce před estébáky, což je na jeho poměry hrdinství. Pomoci mu však samozřejmě nemůže.

* To tedy mravnost a slušnost příliš nezvítězí.

Ze stručného obsahu to nevyplývá, ale je to především knížka o tom dobrém v člověku. Věřím totiž, že v člověku je tolik dobrého, že jakási vzdálená možnost společnosti slušných lidí existuje.

* Teď si uvědomuji, že tady celou dobu mluvíte jako nějaký rabín...

Tak ať. Ale kdyby se mě někdo v posledních deseti letech života zeptal, co je nejdůležitější, odpovím, že mravnost je všechno.

Autor:
Témata: Arnošt Lustig

Nejčtenější

Manžel žil tajný život s několika dalšími ženami, přiznala Houdová

Helena Houdová, Miss ČR z roku 1999, žije v Americe, má tři děti a je velkou...

Modelka a bývalá miss Helena Houdová (39) se po rozvodu s manželem Omarem Amanatem (46) odstěhovala se svými třemi...

Karel Gott zrušil velkolepý koncert ke svým 80. narozeninám

Karel Gott a jeho manželka Ivana Gottová

Kvůli doporučení lékařů si fanoušci bohužel musí vymazat v kalendáři jeden z nejočekávanějších koncertů letošního roku....

Přiznávám, že jsem pila hodně, říká Dagmar Patrasová k autonehodě

Dagmar Patrasová na oslavě 80. narozenin Jiřího Krampola (12. 6. 2018,...

Dagmar Patrasová (62) měla na druhý svátek vánoční autonehodu nedaleko svého bydliště na Vinohradech. Policisté jí...

Bojujte proti falešnému pornu, vyzývá ženy Scarlett Johanssonová

Scarlett Johanssonová na promo fotografiích značky DOLCE AND GABBANA (2009)

Hollywoodská herečka Scarlett Johanssonová (34) nabádá ženy, které se staly oběťmi falešného porna, aby se k celé věci...

Novotného sestra: Byl vždycky trochu hovado, ale manželka ho zpracovala

Pavel Novotný a jeho sestra Lenka Fialová

Někdejší protekční fracek, král bulváru a pokerová star Pavel Novotný (37) je nyní starostou pražských Řeporyjí. Jeho...

Další z rubriky

Baterky dobíjím se synem nebo o samotě, přiznal vytížený Etzler

Miroslav Etzler

Miroslav Etzler (53) po narození čtvrtého dítěte doslova ožil. Nejenže se cítí skvěle, ale i tak vypadá. Pracovní diář...

Žádná žena není jen něčí manželka, říká Claire Foyová

Herečka Claire Foyová přebrala cenu #SeeHer na Critics Choice Awards (13. ledna...

Claire Foyová (34) zazářila v životopisném dramatu První člověk jako manželka astronauta Neila Armstronga. Britka...

Clintonová je opět těhotná. S novinkou se pochlubila na Twitteru

Bill Clinton, Marc Mezvinsky, Chelsea Clintonová a její syn Aidan a Hillary...

Jediná dcera bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a Hillary Clintonové Chelsea (38) se fanouškům na sociálních...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz