Sobota 19. září 2020, svátek má Zita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 19. září 2020 Zita
Premium

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna z nejznámějších českých influencerek Kristýna Třešňáková, známá pod jménem Týnuš Třešničková, kterou na sociálních sítích sleduje téměř půl milionu lidí, o tom poprvé vypráví.

iDNES Premium

Máme narozeniny, a proto jsme pro vás otevřeli 12 článků s největším ohlasem. Všechny najdete zde.


Dělíte život na to, co bylo před nehodou a co po ní?

Trochu ano. Tahle zkušenost mi dala hodně, některé věci vnímám jinak. Například mě pokaždé těší, že můžu vyjít ven, na vzduch. Taková obyčejná a přirozená věc, kterou každý den děláme běžně, vám po devíti měsících v nemocnici začne připadat vzácná. Ceníte si jí.

Ptám se proto, že před neštěstím vás hodně lidí mělo ve škatulce krasavice, jejíž jedinou starostí je, jak si udělat hezkou fotku.
Ale já jsem ani předtím nežila bezstarostně. Ono to tak na sociálních sítích působí, protože tam dáváme fotky, které zachycují nejhezčí momenty, krásné věci. Ve skutečnosti jsem žila normálně. I když je pravda, že jsem už pomalu soukromý život a práci neoddělovala. 

Často se stává, že někde jsem, třeba na obědě, a říkám si: Tady by se dala pořídit hezká fotka na Instagram. Dělám to šest let. Pokud si chcete udržet zájem a pozornost followerů, musíte se tomu věnovat soustavně, pravidelně. Zároveň musíte komunikovat se spoustou lidí. Samozřejmě jsou mezi nimi takoví, kteří cítí potřebu být nepříjemní. Čím je člověk sledovanější, tím víc s tím musí počítat. Ale samozřejmě je to pěkná práce a hezký život. 

Jak si vybavujete moment, kdy ten hezký život málem shořel?
Pamatuju si všechno přesně. Byla jsem pořád při vědomí.

Zkuste to popsat, prosím.
Byli jsme s přítelem na dovolené v Turecku. Šli jsme do restaurace. Posadili nás k baru a čekali jsme na stůl. Barmani se rozhodli, že předvedou ohnivou show. Jenže se jim to nepovedlo. Bouchlo to, začalo hořet. Bohužel těsně přede mnou, přímo v místě, kde jsem seděla. Nevěděla jsem, co se děje. Černo před očima. V první chvíli mě vyděsilo, že jsem přišla o zrak. Naštěstí jsem pak začala vidět. Nevím, co to bylo, možná nějaký reflex, že jsem zavřela oči, ale byly to vteřiny, kdy jsem opravdu neviděla nic. Lidi se mě často ptají, co jsem cítila.

Na to jsem se taky chtěla zeptat.
Nevím. Často jsem nad tím přemýšlela. Možná jsem byla v takovém šoku, že jsem bolest nevnímala. Je to asi podobné, jako když ženy po dlouhém a těžkém porodu říkají, že na bolest úplně zapomněly, že si ji nepamatují.

Magazín DNES+TV

Co se dělo potom? Vypukla panika?
Okolo bylo strašně lidí. Někteří si nás natáčeli na mobily. Nikdo mi neposkytoval první pomoc, byl tam zmatek. Pak přijela záchranka a odvezli mě do nemocnice. Vlastně mi pořád nedocházelo, co se stalo. Zavázali mi ruce, obličej ne. Nejpopálenější jsem měla horní část těla, která byla odhalená. Spodní část tváře, dekolt. Měla jsem tenké tílko, ale přes něj bundu, takže horní část rukou byla částečně chráněna. Uhořela mi část vlasů. Myslela jsem si, že v nemocnici budu pár dnů a pojedu domů. Ani jsem nevolala rodičům. Stejně jsem v rukou zpočátku neudržela mobil. Přítel jim oznámil, co se stalo. Muselo to pro ně být strašné.

Nakonec jste tedy v nemocnici v Istanbulu strávila devět měsíců?
Ano. Prožila jsem tam i Vánoce a Nový rok. Dokonce mi nazdobili stromeček, i když v Turecku se Vánoce neslaví.

Pohled do zrcadla

Jak jste to zvládala?
Byla to soukromá klinika, poskytli mi velmi dobrou péči. Byli na mě hodní. Zvažovala jsem převoz do Česka, ale nakonec se ukázalo, že jejich péče je opravdu špičková. Doktoři celkem uměli anglicky, takže jsme se dorozuměli. Sestřičky míň, ale taky jsme se domluvily. Zpočátku jsem každý den absolvovala převazy. Kdo měl někdy nějakou popáleninu, zná to. A tak plynuly dny, týdny, měsíce. Ležíte a ztrácíte pojem o čase.

Jezdil za vámi někdo?
Přítel, rodiče, babička. Je zdravotní sestra, tak ji to samozřejmě zajímalo. Přijela hned, jak jsem se na to cítila. Je mi hodně blízká. To víte, že jsme obě držely slzy. Ale nebrečely jsme.

Měla jste v nemocnici zrcadlo?
Ano. První týdny jsem se neviděla, to jsem ani nevstala z postele. Pak jsem byla zvědavá.

Týnuš Třešničková

V pěti číslech

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020)

 • 1995
  Rok, kdy se 8. října narodila v Liberci jako Kristýna Třešňáková.
 • 6
  Před šesti lety začala natáčet první videa.
 • 469 000
  Tolik lidí ji sleduje na Instagramu.
 • 2018
  Osudový rok: v září utrpěla v Istanbulu těžké popáleniny.
 • 2020
  Návrat do života, začala spolupracovat s agenturou PURE MODEL.

Nebála jste se toho, co uvidíte?
Zajímalo mě to. Dívala jsem se, co kde je, jak se to hojí. Lékaři mě uklidňovali. Říkali, že jizvy nebudou trvalé. Zpočátku byli až moc pozitivní. Myslím, že to dělali schválně, aby mě udržovali v naději a klidu. Nenechali mě, abych se začala bát.

Jde to vůbec? Myslím nebát se?
To víte, že to bylo těžké. Nejhorší bylo, že v nemocnici máte spoustu času na přemýšlení. Ležíte a hlavou se vám honí myšlenky. Já nikdy žádnou popáleninu neměla. Vůbec jsem nevěděla, jak se léčí a hojí. 

Připouštěla jste si, že následky budou trvalé a výrazné?
Nepřipouštěla. Věřila jsem lékařům. Říkala jsem si, že i když nějaké jizvy zůstanou, tak se s nimi přece dá žít.

Taková situace musí být šílená pro každého, ale pro ženu, kterou živí krása, móda a obdiv fanoušků, to jistě platí dvojnásob. Řešila jste v začátcích, jak to prezentovat?
Tehdy jsem si uvědomila, jak jsou sociální sítě důležité. Nejde jen o hezké fotky. Denně mi chodily zprávy. Cítila jsem z nich obrovskou podporu. Tihle lidi mě sledují na sociálních sítích, většinu jich neznám. Jsou v podstatě cizí, ale v těch chvílích mi došlo, jak jsou pro mě důležití. To jsou situace, kdy sociální sítě můžou pomoct. Přicházely moc hezké komentáře plné podpory.

Nepřišly vzkazy typu: Měla ses dobře, tak vidíš, že život je i krutý?
Přišly. To k mé práci patří. Ale naučila jsem se brát takové věci s nadhledem.

Zblízka

Překvapení

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020)

Na fotkách se prezentuje jako sebevědomá sexy kráska, ve skutečnosti působí trochu plaše. Mluví tiše, nad odpověďmi přemýšlí. Zdá se být chvílemi téměř nejistá. U ženy, která si vybudovala pozici hvězdy sociálních sítí, je to milé překvapení.

Měla jste vůbec sílu a chuť dávat vědět, jak na tom jste?
Postupně jsem to dávkovala. Bylo mi jasné, že lidi jsou zvědaví, jak vypadám. Někdo si myslel, že na tom nejsem až tak špatně a možná se všechno přehání. Jiní to zase zveličovali. Pomalu jsem hodlala uvádět věci na pravou míru, ale zároveň jsem nechtěla, aby to působilo, že snad na popáleniny někoho lákám: tak se podívejte, jak vypadám! Tak to opravdu nebylo. Časem jsem tedy na Instagram dala fotku, na které byl kousek ruky nebo nohy. První fotky, kde byl vidět obličej, jsem zveřejnila asi po sedmi osmi měsících. Trošku jsem si ho zakrývala. Postupné dávkování bylo důležité hlavně pro mě.

V jakém smyslu?
Potřebovala jsem si vyzkoušet, jak se budu cítit. Později, když jsem se z Turecka vrátila domů, jsem pořád nosila roláky. Na krku jsem měla dost ošklivou jizvu a bylo mi nepříjemné ji ukazovat. To je zbytečné, říkali mi známí, vždyť to máš v pohodě. Tak jsem si vyšla bez roláku. Poprvé, podruhé... Stávala jsem se jistější a časem jsem přestala přemýšlet, jestli je někde nějaká jizva vidět.

Chci mít jizvy ráda

Musím říct, že vypadáte výborně, ale to asi slyšíte často.
Děkuju, to je kvalitní make-up. Lékaři se mě snažili léčit tak, aby se většina popálenin zhojila bez operací. Pár rekonstrukčních zákroků bylo. Podstupuju různé laserové a estetické zákroky. Zlepšuje se to. Často se mě ptají, jestli se mi už jizvy zahojily. Jenže jizva se nikdy úplně nezahojí. To lidi nevědí a já to chápu. Dřív bych se asi sama ptala stejně.

Bylo to peklo k něčemu dobré?
Už v nemocnici mi přišla zpráva od holčiny, která byla taky popálená. Chtěla se svěřit a poradit. Uvědomila jsem si, že budu moct na sítích předávat i něco hlubšího než dosud. Že už holkám nebudu jen radit, co si vzít na sebe, ale můžu ukázat, že když se jim stane něco špatného, vždycky je možnost se z toho dostat. Vždycky mají šanci, že prožijí hezký, šťastný život, i když se jim to teď nezdá. Psali mi lidi s různými handicapy, po nehodách, vozíčkáři. Prý se jim líbí, že jsem se nesložila.

Bylo těžké se nesložit?
Nastavila jsem si to tak, že jizvy jsou mojí součástí. Zvláštností, která mě odlišuje od ostatních. Snažím se naučit je mít ráda.

Jak zvládáte pátravé pohledy?
Jsem zvyklá, že na mě lidi koukají. Vždycky se koukali, protože chodím výrazně oblečená, někdy mám výraznou rtěnku. Neřeším, jestli se dívají, protože se jim líbí moje šaty, nebo zkoumají, kde mám jizvu.

Jako influencerka propagujete výrobky firem, jak vás teď berou? Neztratily zájem o spolupráci?
Nedávno jsem propagovala šperky. Říkala jsem o nich, že jsou unikátní podobně, jako je teď unikátní moje kůže, protože mě nedřou na popálených rukách. Té značce se to moc líbilo, protože šperky tím dostaly příběh, všechno spolu souviselo. Myslím, že mě firmy postupně přestávají brát jen jako tu, která se hezky obléká, a začínají vidět, že můžu předávat i něco jiného.

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020)

Jak dlouho se člověk může živit jako influencer, youtuber?
To je dobrá otázka. V poslední době nad ní často přemýšlím. Je třeba uvažovat nad zadními vrátky. Ale co já vím? Třeba vzniknou nějaké nové platformy. Svět se rychle mění a člověk se tomu musí přizpůsobovat. Zatím mám s některými firmami velké dlouhodobé spolupráce a zároveň mě stále oslovují i nové, menší, začínající podniky.

Máte na Instagramu téměř pět set tisíc fanoušků. Jaké to je, když se tolik lidí řídí vašimi radami, jaký krém nebo šaty si koupit?
Uvědomuju si, že ovlivňuju jejich chování. Myslím, že mě berou spíš jako virtuální kámošku, že pro ně nejsem celebrita. Proto to funguje. Kamarádky se totiž zeptáte, kde koupila tyhle šaty nebo jakou používá kosmetiku. Influencer si musí časem vybudovat určitý vliv, stát se hlasem, kterému lidi věří. Někteří influenceři něco propagují jen proto, že to dostali zadarmo. Jenže to dlouhodobě nefunguje. Časem poznáte, kdo má k věcem, které používá, opravdu vztah.

Pamatujete si první video, které jste umístila na internet?
Pamatuju. Bylo hrozné. Recenzovala jsem dva kosmetické produkty. Opravdu to bylo strašné. Ale mělo to kolem tisícovky zhlédnutí, což vůbec nebylo špatné.

Co vás k tomu přivedlo?
Věděla jsem, že v zahraničí se taková videa natáčejí. Tak jsem si řekla, že to zkusím.

Co vás živilo dřív?
Videa jsem začala natáčet, když jsem ještě studovala obchodní akademii. Dělala jsem různé brigády, ale vlastně jsem nikdy nebyla zaměstnaná, protože mi mezitím videa začala vydělávat peníze. Zpočátku jsem byla nadšená jen z toho, že mi nějaká firma dala produkt, a netušila jsem, že bych za to mohla dostat i zaplaceno. Časem jsem zjistila, že když mám tak velký počet diváků, není důvod dělat reklamu zadarmo. Když jsem si vydělala tolik, abych si mohla zaplatit nájem v Praze a uživila se, odstěhovala jsem se z Liberce. Už dřív jsem do Prahy jezdila kvůli schůzkám, takže to takhle bylo jednodušší.

Jak vznikla Týnuš

Proč jste od začátku nevystupovala pod svým skutečným jménem?
Málokdo mi říká Kristýno, většinou Týnuš. A protože se jmenuju Třešňáková, často mi říkali třešnička. Už když jsem začínala na Facebooku, dala jsem si tam jméno Týnuš Třešničková. Přišlo mi to milé. A už to tak zůstalo. Myslím, že mnozí ani nevědí, jak se jmenuju ve skutečnosti.

Jsme kamarádi, říká po rozchodu s podnikatelem popálená Třešničková

Říká se, že když se člověk dostane do maléru, ukáže se, kdo jsou skuteční přátelé. Bylo to tak?
Samozřejmě.

Kdo vám byl největší oporou?
Rodina. Sestra je výborná parťačka, moc mi pomohla. Taky přítel samozřejmě, vždyť u té nehody byl, všechno to se mnou prožil.

Je pravda, že jste se pak rozešli?
Celou dobu mě velmi podporoval, i když se vrátil do Česka. Ano, rozešli jsme se, ale považuju za nutné říct, že pořád máme hezký vztah. Jen nás ta zkušenost víc sblížila jako kamarády, ne jako partnery. Je to na jiné úrovni než před nehodou. Shodli jsme se, že je to tak pro oba lepší.

Youtuberka Týnuš Třešničková v letech 2019 a 2017

Youtuberka Týnuš Třešničková v letech 2019 a 2017

Smím se zeptat, jestli se ve vašem životě vyskytuje nějaký nový muž?
Ne. Žádný dlouhodobý vztah nemám.

Co když se nějaký zajímavý muž objeví? Nepřijdou obavy, že jizvy budou vadit? Nebudete nejistá?
Říkám si, že to teď právě může být zajímavé. Že konečně zjistím, jestli o mě chlap opravdu stojí, zda mě miluje, nebo chce jen takzvaně dokonalou holku. Možná, že jednou konečně potkám někoho, koho bude zajímat, jaká jsem, a ne jen to, jak vypadám.

iDNES Premium

Máme narozeniny, a proto jsme pro vás otevřeli 12 článků s největším ohlasem. Všechny najdete zde.

 • Nejčtenější

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Vítěz StarDance se oženil. Tahle princezna je moje žena, pochlubil se

Loni v prosinci se stal králem tanečního parketu a nyní je z něj ženáč. Tanečník Dominik Vodička (24) si o víkendu vzal...

Je to jen blbá chřipka, která se dá přežít, popisuje Bílá nákazu covid-19

Lucie Bílá (54) se počátkem září fanouškům na sociálních sítích svěřila, že kvůli koronaviru musí být v povinné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kate Winsletová: Lituji spolupráce s Woodym Allenem a Romanem Polanskim

Kate Winsletová se veřejnosti omluvila za to, že v minulosti natáčela filmy s režiséry Romanem Polanskim a Woodym...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

 • Další z rubriky

Miss Mališová přiznala boj s nemocí. Vypadala mi půlka vlasů, prozradila

Česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová (23) se svým fanouškům na sociálních sítích svěřila, že půl roku bojuje s...

Modelka Refaeli si krácení daní odpracuje, její matka jde do vězení

Izraelský soud odsoudil topmodelku Bar Refaeli za daňové úniky k devíti měsícům obecně prospěšných prací a její matku...

Genitálie jsou možná portálem k naplněnému životu, píše nahá Houdová

Bývalá modelka a královna krásy z roku 1999 Helena Houdová (40) zapózovala na Bali nahá na skále. Na sociálních sítích...

Diktát módního průmyslu je přísný. Je mi líto děvčat s křivkami, říká Jány

Stojí za úspěchem mnohých českých a slovenských děvčat, kterým se podařilo prosadit ve světovém modelingu. Saša Jány...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....