Trasy některých pražských linek se od konce června znovu změní

  10:45aktualizováno  10:45
Pražané si budou muset zvyknout na další změny v městské hromadné dopravě. Od 29. června začne platit nový jízdní řád. Změny se dotknou pěti tramvajových a 11 autobusových linek. Jde už o několikátý zásah od revoluční proměny v loňském září.

Pražané si budou muset od 29. června zvyknou na další změny v městské hromadné dopravě. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Další úpravy, které nyní přicházejí, jsou podle společnosti Ropid plánované. Týkají se pěti tramvajových a jedenácti autobusových linek. A u některých dalších spojů se mění intervaly. Úpravy mají platit od soboty 29. června.

"Jedná se o avizované doladění systému metropolitních linek, který začal v Praze fungovat loni v září. Díky změnám z loňského roku uspoříme zhruba 307 milionů ročně. Úpravy, které začnou platit koncem června, přinesou dalších 20 až 30 milionů korun ročně," říká mluvčí organizátora dopravy společnosti Ropid Filip Drápal.

Kompletní seznam nových změn v pražské MHD si můžete prohlédnout ZDE

Dopravní plánovači v mnoha ohledech do nynějších změn zakomponovali požadavky městských částí, kterým se zářijová revoluce v MHD často velmi příčila. To se týká například Prahy 3, na jejíž radnici se štosovaly dopisy místních obyvatel kritizujících zrušení přímého tramvajového spojení Jarova a Vinohrad.

"Rozhodnutí Ropidu vítáme. Lidé si velmi stěžují na zhoršenou dopravní situaci. Zejména nutný přestup na žižkovské tramvajové zastávce Biskupcova byl podle nich horor. Přeplněný úzký ostrůvek mezi vytíženými ulicemi je nepřehledný a nebezpečný," popsal situaci mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický.

Od konce června tak bude tramvaj číslo 11 jezdit až na Spojovací a trasu mezi I. P. Pavlova, Želivského a Černokosteleckou zajistí nově vzniklá linka 13. Druhou konečnou bude mít na nuselském náměstí Bratří Synků.

Nově některými částmi Prahy budou jezdit ještě tramvaje číslo 2 a 5. Dvojka spojí přes Dejvickou Petřiny s Divokou Šárkou. Pětka pojede z Podbaby na Malostranskou, přes Vltavu na náměstí Republiky, dále na Olšany a přes Žižkov až na konečnou Ústřední dílny DP v Malešicích.

Někde se po protestech místním vyhoví, jinde ne

Provoz linky 22 zase dopravní plánovači v části její trasy omezují. Původně navrhovali, aby mezi Bílou Horou a Vypichem a na druhé straně trasy mezi nádražím Strašnice a Hostivaří jezdil v méně vytížených denních dobách každý druhý spoj. Dvaadvacítka coby páteřní linka byla často terčem kritiky, protože právě na těchto koncových úsecích vozí mimo špičku více vzduchu než cestujících. 

To je realita i u některých dalších páteřních spojů. Poté, co byl původní návrh Ropidu zveřejněn, ozvali se obyvatelé Prahy 6, kteří se nechtěli vzdát spojů jedoucích na Bílou Horu. A tak plánovači z Ropidu ustoupili. Omezí se tak jen koncový úsek v Praze 10.

"Toto opatření vychází i z doporučení řady dopravních odborníků, že kapacita linky 22 byla mimo špičky v této oblasti naddimenzována," přiznal Drápal.

Proč stížnostem Prahy 6 plánovači vyhověli a třeba lidem z Prahy 5, kteří si hlasitě stěžovali na zkrácení linky 123, ne? "Někde jsou protesty oprávněné, jinde méně a někde neoprávněné, je potřeba zvažovat pro a proti," dodal Drápal.

I cestující využívající městské autobusy se musí připravit na novinky. Některé trasy se prodlužují na okraj Prahy, na dalších přibudou kloubová vozidla, jinde se mění jen intervaly.

Například 121 už nebude končit na Budějovické, ale bude pokračovat na Kavčí hory a dále k Podolské vodárně. Autobus 293 zase spojí Milíčov a Háje s Budějovickou. Cestující, kteří zvolí tuto linku, se dostanou na Spořilov, Kačerov a třeba i k Thomayerově nemocnici v Krči.

Přesto, že si mnozí cestující na veliké zářijové změny stěžovali, vzniklo i přímé spojení Budějovické a Smíchova. Po prodloužení linky 118 z Dvorců na Smíchovské nádraží vzrostl počet jejích pasažéru o 116 procent. Jízda autobusem je rychlejší než cesta metrem.

"Počet cestujících na lince 118 od září vzrostl natolik, že je nezbytné nasadit kloubové autobusy. Budou tu jezdit v pracovní dny. Na Smíchov pojedou i o víkendech, přičemž doposud končily všechny víkendové spoje na Dvorcích," upřesnil Drápal.

Trvalé změny v MHD od 29. června:

Autobusy (výběr nejdůležitějších změn)

101 Prodloužení o úsek Nádraží Hostivař-Zentiva-Depo Hostivař ve špičkách prac. dnů a vybrané spoje v prac. dny večer. (Nahrazuje 122) 

106 Zkrácení o úsek Kačerov - Roztyly, v úseku Nádraží Braník - Psohlavců nově přes zastávky Černý kůň, Na Lysinách a Jitřní 

118 V úseku Dvorce-Smíchovské nádraží nově celodenně, celotýdenně. 

121 Nová trasa: Nádraží Braník-Na Lysinách-Zálesí-Nádraží Krč-Poliklinika Budějovická-Zelená liška-Pankrác Kavčí hory-Pražského povstání - Podolská vodárna (nahrazuje l. 148) 

122 Zrušena (nahrazena 101 a 181) 

135 Zkrácení o úsek Chodov-Koleje Jižní Město.

143 Úprava intervalů. Zavedení návazností s linkou 191 v zastávce Stadion Strahov. Nově metrobus.

148 zrušena (nahrazena linkou 121) 

154 zrušena (nahrazena l. 197) 

168 Zřízena zastávka Nárožní.

170 V úseku Brechtova - Chodovec jede nově přes zastávky Donovalská, Benkova a Brodského.

172 Zavedení vík. provozu od 6:00 do 20:00, omezení v prac. dny dop. 

173 Rozšíření provozu v úseku Nádraží Modřany-Násirovo náměstí v prac. dny cca do 19:00.

179 Nově metrobus.

191 Úprava intervalů celotýdenně, o víkendu jsou všechny spoje vedeny v celé trase. Zavedení celotýd. návazností s linkou 143 v zastávce Stadion Strahov.

193 Prodloužení vybraných spojů o úsek Šeberák - Volha - Chodov.

197 V oblasti Jižního Města jede nově přes zastávky Na Jelenách, Chodov, Brodského, Donovalská a Brechtova do zastávky Háje.

232 Zkrácení o úsek Háje - Milíčov. 

253 Ve směru Na Beránku zřízena zastávka Nádraží Braník.

269 Ve směru OC Čakovice zřízena zastávka Satalická obora. Ve směru z Letňan zřízena zastávka K Cihelně. 

293 Nová trasa: Milíčov-Háje-Sídliště Spořilov-Kačerov-Nemocnice Krč-Nad Havlem-Poliklinika Budějovická.

296 V úseku Háje-Newtonova nově přes zastávku Horčičkova, v oblasti Dolních Počernic jede ve směru Černý Most nově přes zastávky Škola Dolní Počernice a Stará obec a zároveň nezajíždí do zastávky Dolní Počernice. 

504 V úseku Pražského povstání - Sídliště Pankrác vedena přes Kavčí hory.

505, 510 Zřízena zastávka Brumlovka.

H1 Prodloužení intervalů.

H2 Obnovení linky pro tělesně postižené v trase Florenc-Hradčanská-Nemocnice Motol-Kodymova. V prac. dny od cca 6:30 do 20:30.

Tramvaje 

2 Nová trasa: Petřiny - Vozovna Střešovice - Dejvická - Div. Šárka 

3 Nádraží Braník - Sídliště Modřany jen ve špičkách prac. dnů. 

4 Pouze ve špičkách prac. dnů. 

5 Nová trasa: Podbaba - Malostranská - Nám. Republiky -Olšanské náměstí - Flora - Želivského - Černokostelecká- Ústřední dílny 

7 Zkrácení o úsek Černokostelecká-Ústřední dílny DP (v tomto úseku nahrazena linkou 5) 

8 V úseku Hradčanská - Dlouhá třída vedena přes Strossm. nám. 

11 Prodloužení v prac. dny do 20:00 o úsek Olšanské hřbitovy  - Želivského - Spojovací. 

13 Nová linka: Náměstí Bří Synků - I. P. Pavlova - Muzeum - Flora - Želivského - Černokostelecká. 

17 V úseku Výstaviště Holešovice - Vozovna Kobylisy pojede jen polovina spojů. 

22 V úseku Radošovická - Nádraží Hostivař mimo špičky prac. dnů a o víkendu pojede jen polovina spojů. 

Poznámka: jde o výběr MF DNES


Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Poklad na rozcestí. Klapne Součkovi velký přestup? Nebo ho Slavia udrží?

Tomáš Souček rozhodl o výhře Slavie nad Jabloncem.

12 gólů a 6 asistencí. Od defenzivního záložníka byste takovou nálož sotva očekávali. Tomáš Souček se rozhodl, že bude...

Další z rubriky

Výjezd z dálnice D1 u Čestlic uzavřela nehoda kamionu, vytekla z něj nafta

Ve čtvrtek ráno zkomplikovalo dopravu na D1 ve směru na Brno několik nehod a...

Výjezd z dálnice D1 na 8. kilometru u Čestlic ve směru na Brno uzavřela v pondělí večer nehoda kamionu, který najel na...

U železniční trati unikal plyn, mezi Zdicemi a Berounem nejezdily vlaky

Ilustrační snímek

Na trati u Berouna dopoledne železničáři přerušili provoz kvůli většímu úniku plynu, který vznikl při výkopových...

Trať ve Vysočanech bude mít novou zastávku, staré nádraží půjde k zemi

Vizualizace revitalizované železniční stanice Praha-Vysočany

Správa železniční dopravní cesty vypsala zakázku na modernizaci tratě ve Vysočanech za několik miliard. Součástí oprav...

Najdete na iDNES.cz