Za Prahou vzniká rehabilitační centrum pro novodobé válečné veterány

  14:54aktualizováno  14:54
Rehabilitační centrum pro novodobé válečné veterány bude stát ve Svémyslicích na Praze-východ. Nabízet bude nejmodernější léčebné technologie, například kybernetické centrum pro mozkem ovládané robotické končetiny. Zařízení vzniká díky vojákovi, který byl zraněn při atentátu.

Jiří Schams byl v Afghánistánu těžce zraněn a zůstal odkázán na péči ostatních (na snímku se svou matkou). | foto: Nadační fond Regi Base I.

Čeští vojáci doprovázejí dánské humanitární pracovníky poblíž jihoafghánského Hílmandu. Vše probíhá bez větších potíží. Některým vojákům zbývá pouhých 14 dní do konce bojové mise.

Ke skupině se přes ulici blíží přátelsky kynoucí muž v tradičním oděvu. Jeho úsměv je však to poslední, co vojáci vidí. Záblesk, kouř, zmatek a křik. Usměvavý sebevražedný atentátník na svém těle odpálil nálož. Vojáci padají jeden po druhém.

Jiří Schams v afghánské misi

Jiří Schams v Afghánské misi.

Sedm jich umírá včetně velitele ochranného týmu Milana Štěrby. Bojový medik, praporčík Jiří Schams, je těžce zraněn. Tělo má prošpikované střepinami, ta osudná jej zasáhla do hlavy. Lékaři mu nedávají mnoho nadějí na přežití.

Dnes se Jiří Schams pohybuje na vozíku a velmi těžce mluví. Jeho stav se však přes negativní prognózy zlepšuje. "Snaží se dokonce chodit a má smysl pro humor," říká jeho kamarád Martin Jirsa.

Právě tito dva muži spolu přišli na nápad vybudovat rehabilitační centrum pro novodobé válečné veterány. To vzniká ve Svémyslicích v okrese Praha-východ.

"Jirka byl bojový medik. Během misí pomáhal léčit nejen vojáky, ale i místní lidi. Když byl doma, dobrovolně jezdil s pražskou záchrankou, aby se něco přiučil. Vždycky chtěl pomáhat ostatním, teď je odkázán na pomoc druhých," říká smutně Jirsa, který zná Schamse z vandrů.

Podobné komplexní centrum v Česku chybí

Jiří Schams alias Regi (válečná přezdívka - pozn. redakce) nyní žije v panelovém bytě ve Stodůlkách a je odkázán na trvalou péči ostatních. Nemá možnost v bytě cvičit a ani jinak si zlepšovat fyzický i psychický stav.

Areál a centra na vizualizaci
Interiér centra Regi Base na vizualizaci

Vizualizace vznikajícího rehabilitačního centra ve Svémyslicích

"Uvědomili jsme si, že u nás neexistuje zařízení, které by se o tyto veterány komplexně postaralo. Centrum Regi Base, co se týká péče, propojí všechny aktivity v oblasti sociální, zdravotní, psychologické, teologické, vzdělávací a kulturní," vysvětluje Jirsa.

Centrum pro válečné veterány Regi Base

Vodoléčebná část - bazén s transportním mechanismem - vířivka, perličková koupel s tryskami, které poslouží pro uvolnění svalového napětí

Elektroléčebná část - laser pro hojení povrchových ran, jizev apod., elektrostimulace svalů

Pro klienty po úrazu páteře - motomed (cvičení hybnosti končetin)

Robotické a kybernetické centrum pro amputované končetiny - aplikace robotických končetin ovládaných vůlí

Zařízení bude vybaveno nejmodernějšími přístroji, které veteránům pomohou rehabilitovat. Někteří budou v centru i bydlet

"Uvažujeme i o tom, že by tam někteří mohli bydlet a pracovat, třeba jako správci. Součástí totiž bude i internetové rádio a PR oddělení, které bude o válečných veteránech informovat a pomůže jim třeba s hledáním zaměstnání," pokračuje Jirsa.

Nedostatku klientů se Martin Jirsa nebojí. "Podle mých informací jsou těžce zraněných vojáků v Česku desítky, přesná čísla jsou tajná. Zpočátku budou moci služeb zařízení využívat třeba i postižení z řad hasičů nebo policistů," upřesňuje.

Starosta Svémyslic Pavel Hojer tuto aktivitu vítá. "Když jsem slyšel příběh Regiho, uvědomil jsem si, že je to potřeba. Navíc by v centru mělo vzniknout několik nových pracovních míst," říká starosta.

Centrum je hrazeno ze soukromých zdrojů. Jedním ze sponzorů jsou i české zbrojní společnosti. Klienti budou pobyt platit z větší části ze zdravotního pojištění.

Autor:

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Aktivisté slezli ze střechy Kliniky, strávili tam sedm nocí

Aktivisté i při pátečním vyklízení budovy Kliniky zůstali na střeše (11.1.2019)

Skupina aktivistů dnes odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Na...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Jdu z Belgie do Anglie, tvrdil cizinec bez dokladů mezi auty na D1

Migrant se pěšky procházel po dálnici D1. (16.1.2019)

Při hlídce na D1 narazili celníci na 41. kilometru u Českého Šternberka na cizince, který šel pěšky ve směru na Prahu....

Najdete na iDNES.cz