Studentské koleje Hvězda na pražském Břevnově

Studentské koleje Hvězda na pražském Břevnově | foto: František Vlček, MAFRA

Studenti dělali večírky na kolejích i přes zákaz, dva jsou nakažení koronavirem

  • 126
Na vysokoškolských kolejích v Praze se v týdnu i přes zákaz shromažďování uskutečnilo několik večírků. Na Větrníku se oslav i přes naléhání policie a rektora Univerzity Karlovy zúčastnilo asi čtyřicet zahraničních studentů. Česká zemědělská univerzita na kolejích zaznamenala dva případy nákazy koronavirem.

Česká zemědělská univerzita (ČZÚ) řešila v týdnu několik případů porušení pravidel na kolejích. 

Epidemie koronaviru

„Navíc se objevily případy pozitivně testovaných, které směřují k ubytovaným na kolejích,“ přiznala pro iDNES.cz mluvčí univerzity Jana Kašparová. To ČZU v pátek večer potvrdila.

 Nakažení jsou nyní v domácí karanténě. Kvůli porušování zákazu sdružování škola ale očekává šíření nákazy.

„Průběžně probíhá trasování a jedinci, kteří přišli do kontaktu s nemocnými a mohli by být potenciálně nakaženi, byli o své situaci informováni a jsou v izolaci. Momentálně probíhá komunikace a ladění dalších kroků s hygienou,“ uvedla další mluvčí ČZU Karla Mráčková.

„Vedení ČZU neprodleně uzavřelo celý kampus a studentům ubytovaným na kolejích důrazně doporučilo bezodkladné opuštění kolejí,“ upřesnila mluvčí Kašparová s tím, že pokyn se nevztahuje na studenty, kteří jsou na kolejích v karanténě.

Na kolejích však nadále zůstávají zahraniční studenti, kteří se kvůli opatřením zavedeným proti šíření koronaviru nemohou dostat domů. Škola podle Kašparové studenty upozornila, že jim v případě opakovaného porušování vyhlášeného zákazu shromažďování hrozí nahlášení na policii a vyloučení z kolejí.

„Současně byla posílena bezpečnostní služba v celém areálu ČZU i vně kolejí,“ doplnila mluvčí přijatá opatření.

Zahraniční studenti neposlechli ani policii

Studentskou party řešila v noci na úterý i Univerzita Karlova. Na koleji Větrník se akce zúčastnilo asi čtyřicet zahraničních studentů. 

„Na Bloku III došlo k velké party zahraničních studentů Erasmus. Studenti neuposlechli ani výzvy městské policie,“ uvedl mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Co s pokojem na koleji?

Studenti UK mají tři možnosti:

  1. Studenti mají možnost ukončit ubytování bez sankce okamžitě. Musí tak ale učinit do 30. března. Škola jim však do budoucna nemůže garantovat, že pokoj opět získají. 
  2. Student fyzicky opustí kolej s tím, že si ve svém pokoji může zanechat osobní věci. Klíče při odjezdu odevzdá. Po celou dobu až do odvolání mimořádných opatření bude studentovi účtováno kolejné ve výši cca 15 procent standardní částky.
  3. Student nadále čerpá služby v plném rozsahu a také za ně v plném rozsahu platí. 

Rektor UK Tomáš Zima přitom podle něj na všechny studenty na kolejích opakovaně apeloval, aby dodržovali přísná hygienická opatření, nesdružovali se a věnovali se samostudiu. Na ostatních kolejích, kde nejsou studenti z programu Erasmus, je podle něj vše bez problémů.

Zástupci kolejí nyní podle mluvčího opět vyzvali studenty programu Erasmus k respektování všech nařízení.

„V případě, že dojde k opětovnému porušení ubytovacích předpisů nebo nařízení vlády a univerzity, bude to považováno ze hrubé porušení ubytovacích pravidel,“ řekl. To by mohlo být důvodem k ukončení ubytování těchto studentů na kolejích.

Univerzita zároveň již o tom, co se stalo, informovala školy v zemích, odkud studenti do ČR přijeli. „Požádali jsme o ukončení Erasmu u dvou studentů z Granady a jednoho z Malagy, u kterých problém s rušením nočního klidu byl prokázán už dříve. Na odpověď z obou škol nyní čekáme,“ uvedl Hájek.

Na větších kolejích UK, které mají asi 1300 lůžek, zůstalo podle odhadů školy kolem 200 až 300 lidí, uvedl Hájek. U menších kolejí jsou to desítky osob, dodal. Většinou zůstávají na kolejích cizinci nebo studenti, kteří pracují, přidali se k dobrovolníkům nebo nemají rodinu.

,