ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Radek Petrášek, ČTK

Středočeské firmy rostou pandemii navzdory, zboží mají často vyprodané

  • 0
Největší průmyslové podniky ve Středočeském kraji za první tři měsíce letošního roku meziročně zvýšily tržby v průměru o 10 procent na téměř 224 miliard korun. Radost z dostatku zákazníků ale firmám kalí fakt, že nestíhají vyrábět. Čeká se na zahradní techniku i na auta.

Zatímco na část středočeské ekonomiky, hlavně pohostinství, cestovní ruch a kulturu, dopadly měsíce kvůli pandemii nového typu koronaviru, průmysl naopak v době nejsilnějších omezení rostl. 

MF DNES to zjistila z předběžných výsledků hospodaření 220 středočeských průmyslových podniků se sto a více zaměstnanci, které poskytl Český statistický úřad.

„Naříkat si nemůžeme, všechny firmy, které pode mě patří, mají letos meziroční nárůst o deset procent,“ potvrzuje statistiku Jan Belinger, generální ředitel a předseda představenstva firmy Vari, která sídlí v Libici nad Cidlinou na Nymbursku. 

Známý výrobce zahradní techniky potvrzuje trend poslední doby v oblasti průmyslu, tedy že poptávka je tak vysoká, že firmy nestíhají vyrábět.

Nemohli cestovat, našetřili

„Drtivá většina položek je vyprodaná a to, co se vyrobí, má předem svého zákazníka, který na produkt čeká. Nepamatuji si, kdy naposledy se o prázdninách na nějaké zboží čekalo kvůli tomu, že se nestačí vyrábět,“ říká Belinger, který je zároveň za Středočeský kraj místopředsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP).

Lidé teď podle něho více nakupují díky penězům, které našetřili kvůli tomu, že nemohli cestovat a nakupovat v některých kamenných obchodech. „Ve středních Čechách je proto spousta firem, které nyní zaznamenávají nárůsty odbytu,“ říká Belinger.

Jenže radost ze zájmu zákazníků kalí fakt, že firmy v kraji nestačí vyrábět a uspokojovat poptávku. Nečeká se přitom jen na zahradní techniku či stavební materiál, hlad je i po podstatně dražších věcech, jako jsou nová auta. Na ta si zákazníci počkají opravdu dlouho. Osm měsíců od objednání k dodání vozu dnes není ničím výjimečným. Prodej nových osobních aut v prvním pololetí meziročně vzrostl o 18,7 procenta na 112 805 vozů. Nejprodávanější byly automobily domácí Škody Auto s meziročním nárůstem o 8,5 procenta na 39 644 aut.

Prodloužení cesty hotových výrobků k zákazníkům má několik důvodů. Tím největším je nedostatek dílů, chybějí plasty nebo čipy do elektroniky. Kromě toho ale firmám dál chybějí kvalifikovaní zaměstnanci. „Máme mnohem více zakázek, ale nestačíme je plnit, protože není dostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Ti noví, kteří přijdou a zacvičují se, většinou nemají dostatečnou kvalitu,“ dodává Belinger.

Do průmyslu podle něho sice přišli noví lidé z pohostinství a služeb, které musely kvůli pandemii zavřít, ale situaci to neřeší. Například číšníci byli zvyklí pracovat v pohybu v restauraci, ale jejich práce byla často nárazová přes poledne a k večeru. Pracovat ve stejném tempu osm hodin denně na výrobní lince někteří podle zkušeností zaměstnavatelů nezvládají. „Realita je taková, že z pěti lidí, které přijmeme, zůstanou dva, kteří práci zvládnou,“ dodal místopředseda představenstva AMSP.

Dál chybějí kvalitní zaměstnanci

Sehnat kvalifikovaný personál je stále problém, situace se nezměnila ani po pandemii, přestože panovaly obavy z propouštění a z otřesu trhu práce. Firmy mají dál nedostatek dělnických a technických profesí.

„Poptáváme několik dělnických profesí, situace je víceméně stejná jako každý rok touto dobou, covid z našeho pohledu zásadně nabídku pracovníků neovlivnil,“ říká Jana Krblichová, personalistka slánské firmy Linet, která vyrábí zdravotnické postele pro zákazníky po celém světě. Pracovité zaměstnance dál hledá také mladoboleslavská automobilka Škoda. „V současné době hledáme v dělnických pozicích zejména operátory výroby a karosáře,“ uvedla mluvčí Škoda Auto Kamila Biddle.

V prvním čtvrtletí letošního roku zaměstnávaly středočeské průmyslové firmy 110 709 zaměstnanců, což je meziročně o šest desetin procenta více. Tyto podniky také lidem podle Českého statistického úřadu mírně zvyšovaly výdělky, průměrná mzda se zvýšila o 1,1 procenta na 42 974 korun. Do této částky se ale započítávají i bonusy a příplatky zaměstnanců.