Recidivista kopal muže do hlavy, družce hrozil oddělením hlavy od páteře

  13:20aktualizováno  13:20
Na sedm a půl roku půjde do věznice s ostrahou Karel Baum, který při loňských novoročních oslavách v holešovické ubytovně surově zbil muže. Trest potvrdil Vrchní soud v Praze.

Podle verdiktu se Karel Baum dopustil těžkého ublížení na zdraví a nebezpečného vyhrožování. Rozsudek je pravomocný.

„Jednání obžalovaného svědčí, že se v inkriminované době choval velmi agresivně, napadal různé lidi. Trest při spodní polovině zákonné sazby s ohledem na předchozí odsouzení obžalovaného nelze považovat za nepřiměřeně přísný,“ zdůvodnil dnešní rozhodnutí předseda senátu Jiří Lněnička.

O Baumově vině a trestu shodně rozhodl loni na podzim senát Městského soudu v Praze. Jenže tento rozsudek okamžitě napadla obhajoba.

„Nemyslím si, že shromážděné důkazy jsou dostatečné k tomu, aby mohl být Karel Baum odsouzen,“ tvrdil dnes obhájce David Máša.

Zpochybnil některé svědecké výpovědi i důkazy. „Policie dostatečně nevyšetřila, zda se útoku mohl dopustit také někdo jiný,“ argumentoval Máša. Ten proto navrhl, aby odvolací senát rozsudek kolegů z městského soudu zrušil a nařídil nové projednání věci.

„Bylo by možné představit si i přísnější právní kvalifikaci. Vzhledem k povaze, intenzitě útoku a jeho následkům, trest považuji za přiměřený,“ zdůraznil naopak státní zástupce. Byla to však pouze akademická námitka, vrchní soud stejně nemohl původní trest zpřísnit, protože se proti němu žalobce neodvolal.

„Já se opilostí sotva pohyboval, padal jsem například na schodech, poté jsem usnul,“ popíral vinu Karel Baum. Napadl i věrohodnost jedné ze svědkyň. „Já vypil jen lahev vína, ona lahev a půl vodky. Já měl jen jeden a půl promile, ona tři,“ apeloval na soud. 

Soudci ovšem v dnešním rozhodnutí uvedli, že zmíněná výpověď není osamocená a pro posouzení viny nezbytná. Existuje zde uzavřený řetězec dalších důkazů a expertiz. „Střízlivých osob na místě moc nebylo, snad jeden nezletilý,“ uvedli k tomu soudci.

Kromě trestu vězení musí Baum zaplatit napadenému muži 40 tisíc korun jako odškodnění. 

Usekám vám hlavy

Krvavý střet se odehrál přibližně ve tři hodiny v noci 1. ledna 2018 na ubytovně v Holešovicích. Vše začalo banální opileckou hádkou o to, kdo a zda má rád Ukrajince. Baum vzápětí zaútočil na muže, který stejně jako on bydlel na ubytovně. Oběť několik minut surově kopal do hlavy.

„Tím muži způsobil zlomeninu spodiny a zevní strany očnice, pohmoždění mozku a oboustrannou zlomeninu čelisti,“ četl státní zástupce z dlouhého seznamu vážných zranění. Baumovo řádění na ubikaci tím však neskončilo.

Kopal do zamčených dveří pokoje své tehdejší družky a jejího nezletilého syna a chrlil temné hrozby. „Oddělím vám hlavu od páteře, usekám vám hlavy, zapálím vás,“ hulákal. Poté se odpotácel do svého pokoje, kde usnul. Vzbudila až ho přivolaná policejní hlídka. „Oběť mi řekla, že ji jen brní kolena, nic víc,“ hájil se obviněný při zatčení.

Závěry posudku ovšem byly podstatně drsnější. „Šlo o vážně zranění, při němž hrozí trvalé následky,“ upozornil soudní lékař Jiří Hladík.

Na družku s nožem

„Možnost resocializace hodnotíme spíše skepticky,“ zhodnotil psycholog Jiří Klose osobnost obžalovaného. Podle něj a psychiatra Vlastimila Tichého Baum nadužívá alkohol, má nízkou inteligenci a sklon k agresivitě a impulzivnímu jednání, není schopný domýšlet následky svého jednání.

Ostatně před trestním soudem nestojí poprvé, v době útoku na ubytovně byl v podmínce za nebezpečné vyhrožování a další delikty, trest vynesl jeden ze slovenských soudů. V Praze jeho trestní rejstřík obsahuje například i ublížení na zdraví.

Na ubytovně ve Vysočanech před několika lety brutálně zaútočil na družku, kterou úderem „prohodil“ zavřenými dveřmi skříně, načež ji bodl nožem. Za to dostal tříletou podmínku, během ní se neosvědčil a proto musel nastoupit do vězení.

„Ve výchovný účinek trestu u obžalovaného už moc věřit nelze. Lze tak jen trestem zajistit účinnou ochranu společnosti,“ konstatovali soudci.

Autor:

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Dva muži vytrhli babičce z náruče pětiletou dívku, odjeli zřejmě do Německa

Ilustrační snímek

Policie vyhlásila pátrání po pětileté dívce, kterou dva muži vytrhli babičce z náruče v ulici Vlasty Průchové v pražské...

Chelsea - Slavia 4:3, hrozivý úvod, pak drama a důstojné loučení s Evropou

Slávisté při děkovačce po odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Chelsea.

Slávističtí fotbalisté donutili Chelsea, aby se o postup do semifinále Evropské ligy pořádně obávala. Ve čtvrtfinálové...

Další z rubriky

Policie uzavřela část náměstí Jiřího z Poděbrad, prověřovala odložený kufr

Nález podezřelého zavazadla na náměstí Jiřího z Poděbrad. (23. 4. 2019)

Pražská policie v úterý před jednou hodinou odpoledne poslala pyrotechnika na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na zemi u...

Na dálnici D8 se převrátil náklaďák s přívěsem, skončil v náspu

Na dálnici D8 se převrátil náklaďák s přívěsem

Středočeští policisté vyšetřovali v úterý odpoledne nehodu nákladního auta na 21. kilometru dálnice D8, které se i s...

Umělé oplodnění lvice Ginni skončilo nezdarem, mládě se narodilo mrtvé

Společně s Jamvanem do Prahy přiletěly dvě nepříbuzné lvice, Ginni (na snímku)...

Smutná událost otřásla zoologickou zahradou v pražské Troji. Samice ohroženého druhu lva indického, která podstoupila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz