Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Primátor mi řekl rezignuj, důvody ne, říká šéf pražského magistrátu

  18:04
Řekl mi jen, abych podepsal rezignaci. Žádné důvody. To říká v rozhovoru pro MF DNES ředitel pražského magistrátu Martin Trnka na adresu primátora Tomáše Hudečka, který se ho snaží odvolat. Až od novinářů se dozvěděl, že to je kvůli jeho podpisu pod zakázkou za sto padesát milionů korun.

Martin Trnka, ředitel Magistrátu hlavního města Prahy | foto: ČTK

Vysvětlil vám někdo, že jste pochybil a máte jít pryč?
Je to tak, že pan primátor mi žádné důvody své snahy o mé odvolání nesdělil. Jen řekl, že je to jeho rozhodnutí. Včera (ve středu, pozn. red.) mě velmi jasně požádal, abych podepsal rezignaci. Tady a teď. Pokud tak neučiním, bude to nucen sdělit novinářům. Netušil jsem o co jde. Až dnes (ve čtvrtek, pozn. red.) ráno jsem se od novinářů dozvěděl, že mám odejít kvůli údajnému neplnění smluv připravených odborem informatiky a mému podpisu pod smlouvou na jednotný ekonomický systém.

Takže vás to překvapilo?
Ano, byl jsem překvapen, to určitě. Na úřadě pracuji 19 let, začínal jsem jako řadový úředník. Musím říct, že mě to stálo hodně sil. Lidé mi říkají, že vypadám starší než jsem, což mě docela mrzí. Ale pro město pracovala moje matka, úřednicí byla babička, dědeček i pradědeček. Možná je to taková genetická dispozice.

Vždycky jsem se snažil dělat svou práci, jak nejlépe jsem byl schopen a jsem přesvědčen, že jsem jí dělal i nejlépe, jak jen bylo možné. Navíc mi pan primátor často sám říkal, že ho profesionalita moje i dalších úředníků magistrátu překvapila. I proto jsem prostě nebyl schopný udělat takové životní rozhodnutí, jako je náhlá rezignace, takhle najednou. Celý můj život je spojen s Prahou. Mám doma manželku a mám čtyři děti, mám blízké, s nimiž bych to chtěl probrat.

Proč tedy vaše rezignace?
Opravdu nevím. Samozřejmě jsem čekal, co sdělí pan primátor novinářům. Takže až dnes mi novináři zaslali či řekli své dotazy a já pochopil, že je mi vytýkán můj podpis na smlouvě na jednotný ekonomický systém.

Pochybil jste tedy v tomto konkrétním případě?
Jednotný ekonomický systém byl projekt, který se tu připravoval léta letoucí. Připravoval to odbor informatiky, posvětilo to několik právních kanceláří. Zakázku schválila Rada hlavního města Prahy a to již ve formě zadání. Já dostal za úkol to podepsat. To znamená udělat poslední formální krok. Neměl jsem důvod pochybovat, že je zakázka nějakým způsobem nekorektní.

A je nekorektní?
Netuším, protože je to prý v nějaké analýze, kterou jsem dosud neviděl. Ono to ale vlastně není to o tom, jestli byla smlouva podepsána, ale jestli byla řádně naplňována. Měl to celou dobu v gesci odbor informatiky, který má samozřejmě na starosti i kontrolu realizace projektu. Co se dělá a za jaké peníze na základě této smlouvy.

Můžete to podchytit sám jako ředitel magistrátu? 

Máme tu určitou dělbu pravomocí, která určuje, co je v kompetenci toho kterého ředitele odboru. Já celá léta pracuji tak, že co patří do kompetence ředitele, tak mu do toho nezasahuji. Nebudu ho zbavovat zodpovědnosti. Samozřejmě nejsem schopen proniknout do detailu všeho, co řeší magistrát.

Martin Trnka

Na pražském magistrátu působí od roku 1995.

Svou kariéru začal jako řadový referent - vodohospodář odboru výstavby magistrátu, pak byl vedoucím odboru, aby ho exprimátor Bém v roce 2002 nejdříve pověřil a nakonec v roce 2004 jmenoval ředitelem magistrátu.

S Trnkovým jménem je spojena i řada problematických kauz, například pronájem Škodova paláce.

To po mě nikdo nemůže ani chtít. A navíc zrovna informatika je pro mne asi obor nejvzdálenější. Nevím, jestli lze tu kterou programátorskou práci udělat za hodinu, nebo za tisíc hodin. Bylo období, kdy jsem za informatiku podepisoval faktury, protože zrovna nebyl jmenován ředitel. Takže mi tam vozili stohy faktur na vozíku.

Jak to bylo u této konkrétní zakázky?
Nevím, nechávám si to nyní zjišťovat. Jestli tam jsou nějaké faktury, které jsem podepsal, je to možné. Tady se měnili ředitelé informatiky, památkové péče, školství a další. Faktury jsem podepisoval na základě garancí lidí z odborů a doložených akceptačních protokolů k jednotlivým pracím.

Ano, občas jsem chtěl vysvětlení, proč je tahle faktura nějak vysoká. Občas se to prověřovalo. Ale byly toho stovky. Buď jsem to tam mohl nechat ležet a čekalo by se i s rizikem penále, nebo jsem musel mít elementární důvěru v úředníky z magistrátních odborů. Jedině snad kdyby existoval nějaký další úřad, který by to celé ještě kontroloval.

Radní říkali, že jste to měl prohlédnout, když vám to uložili podepsat. A třeba říci, že to nemůžete splnit...
Já prostě žiji v přesvědčení, že úředníci realizují rozhodnutí politiků. Samozřejmě v souladu se zákonem. Když tento konkrétní materiál šel do rady, já ho neviděl, protože jsem byl zrovna na dovolené. Původně to měl podepsat ředitel odboru informatiky, ale na radě se to změnilo. Pak jsem to měl podepsat já. Pro kontrolu bych musel vzít celý proces zpátky, objednat si nějaké analýzy a začít to znovu prověřovat. Ale vždyť na to už posudky byly. Já přeci nebudu po koncovce něco znovu zpětně hodnotit.

A teď si vezměte situaci, že městská rada rozhodne a úředník jí řekne: Ne tohle ne, to úřad dělat nebude. To prostě nejde. Takhle by to zničilo systém fungování státu. Jak by měl jinak úřad pracovat, koho poslouchat, od koho dostávat zadání?

Neměl jste někdy pocit, že politici nechtěli vzít odpovědnost na sebe, tak ji přehodili na úředníka?
Já ve své profesi nemám právo hodnotit, jaké jsou motivy politika.

A co ty politické? Praze vládne TOP 09 s podporou ČSSD. Vy jste stále členem ODS.
Do ODS jsem vstoupil v roce 1995. Ale nikdy jsem politiku nedělal a ani ji dělat nechtěl. Do strany jsem vstoupil jen kvůli tomu, že mám určité myšlenkové směřování. Mám nějaké ideje. To je přeci moje lidské právo, ať již jsem úředník, nebo ne. Vždycky jsem se ale v roli úředníka choval k politickým stranám stejně, ať byly jakékoliv a to zcela profesionálně. Těžko posoudím, jestli mé odvolání má politický motiv. Věřím, že ne.

Autor:

Oprava Barrandovského mostu

Druhá etapa oprav severní poloviny jižního mostu začala v březnu 2023. Dopravní omezení jsou plánována od 15. května do konce prázdnin v celkové délce 92 dní. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací.

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Násilí mezi dětskými gangy v Praze pokračuje, policie zveřejnila další video

Pražská policie stále vyšetřuje případ skupiny mladých útočníků. Nyní má podezření, že násilí pokračuje odplatami. V...

Autor kritizované repliky kalendária na orloji zemřel, tvorbu nové to neovlivní

Zemřel akademický malíř a restaurátor Stanislav Jirčík, autor kritizované repliky kalendária na pražském Staroměstském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Musel jsem si detailně projít každou linku, říká autor oceněného schématu PID

Cenu Mapa roku 2022 vyhrál leták se schématem linkového vedení Pražské integrované dopravy, jejímž autorem je grafik...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prázdná část dejvického „Kulaťáku“ nabídne místo bytům a univerzitě

Dosud volný výsek Vítězného náměstí mezi zastávkami hromadné dopravy a vysokoškolským komplexem mají lidé spojený...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

U Slaného se tragicky střetlo osobní auto s náklaďákem, zemřeli dva lidé

Na silnici I/7 u Slaného na Kladensku došlo k dopravní nehodě osobního vozidla a nákladního auta, při které zemřeli dva...

Ředitelé se teď přetahují o žáky. Druhé kolo přijímaček? Panika a zmatek, říkají

Premium Zmatek kolem přihlášek na střední školy pokračuje. Někteří ředitelé mají problém naplnit třídy. Nová místa však stále...

Řidič v Modřanech přejížděl koleje, z boku do něj narazila tramvaj

Nehoda tramvaje a osobního auta uzavřela krátce po 13. hodině tramvajovou trať u zastávky Čechova čtvrť v pražských...

Z dojení udělali umění. Kravín v Ohařích patří k nejmodernějším v zemi

Premium Pokud byste na chvíli zavřeli oči, ani by vás nenapadlo, že jste v kravíně. Po štiplavém zápachu a uširvoucím bučení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...