Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Primátor mi řekl rezignuj, důvody ne, říká šéf pražského magistrátu

  18:04
Řekl mi jen, abych podepsal rezignaci. Žádné důvody. To říká v rozhovoru pro MF DNES ředitel pražského magistrátu Martin Trnka na adresu primátora Tomáše Hudečka, který se ho snaží odvolat. Až od novinářů se dozvěděl, že to je kvůli jeho podpisu pod zakázkou za sto padesát milionů korun.

Martin Trnka, ředitel Magistrátu hlavního města Prahy | foto: ČTK

Vysvětlil vám někdo, že jste pochybil a máte jít pryč?
Je to tak, že pan primátor mi žádné důvody své snahy o mé odvolání nesdělil. Jen řekl, že je to jeho rozhodnutí. Včera (ve středu, pozn. red.) mě velmi jasně požádal, abych podepsal rezignaci. Tady a teď. Pokud tak neučiním, bude to nucen sdělit novinářům. Netušil jsem o co jde. Až dnes (ve čtvrtek, pozn. red.) ráno jsem se od novinářů dozvěděl, že mám odejít kvůli údajnému neplnění smluv připravených odborem informatiky a mému podpisu pod smlouvou na jednotný ekonomický systém.

Takže vás to překvapilo?
Ano, byl jsem překvapen, to určitě. Na úřadě pracuji 19 let, začínal jsem jako řadový úředník. Musím říct, že mě to stálo hodně sil. Lidé mi říkají, že vypadám starší než jsem, což mě docela mrzí. Ale pro město pracovala moje matka, úřednicí byla babička, dědeček i pradědeček. Možná je to taková genetická dispozice.

Vždycky jsem se snažil dělat svou práci, jak nejlépe jsem byl schopen a jsem přesvědčen, že jsem jí dělal i nejlépe, jak jen bylo možné. Navíc mi pan primátor často sám říkal, že ho profesionalita moje i dalších úředníků magistrátu překvapila. I proto jsem prostě nebyl schopný udělat takové životní rozhodnutí, jako je náhlá rezignace, takhle najednou. Celý můj život je spojen s Prahou. Mám doma manželku a mám čtyři děti, mám blízké, s nimiž bych to chtěl probrat.

Proč tedy vaše rezignace?
Opravdu nevím. Samozřejmě jsem čekal, co sdělí pan primátor novinářům. Takže až dnes mi novináři zaslali či řekli své dotazy a já pochopil, že je mi vytýkán můj podpis na smlouvě na jednotný ekonomický systém.

Pochybil jste tedy v tomto konkrétním případě?
Jednotný ekonomický systém byl projekt, který se tu připravoval léta letoucí. Připravoval to odbor informatiky, posvětilo to několik právních kanceláří. Zakázku schválila Rada hlavního města Prahy a to již ve formě zadání. Já dostal za úkol to podepsat. To znamená udělat poslední formální krok. Neměl jsem důvod pochybovat, že je zakázka nějakým způsobem nekorektní.

A je nekorektní?
Netuším, protože je to prý v nějaké analýze, kterou jsem dosud neviděl. Ono to ale vlastně není to o tom, jestli byla smlouva podepsána, ale jestli byla řádně naplňována. Měl to celou dobu v gesci odbor informatiky, který má samozřejmě na starosti i kontrolu realizace projektu. Co se dělá a za jaké peníze na základě této smlouvy.

Můžete to podchytit sám jako ředitel magistrátu? 

Máme tu určitou dělbu pravomocí, která určuje, co je v kompetenci toho kterého ředitele odboru. Já celá léta pracuji tak, že co patří do kompetence ředitele, tak mu do toho nezasahuji. Nebudu ho zbavovat zodpovědnosti. Samozřejmě nejsem schopen proniknout do detailu všeho, co řeší magistrát.

Martin Trnka

Na pražském magistrátu působí od roku 1995.

Svou kariéru začal jako řadový referent - vodohospodář odboru výstavby magistrátu, pak byl vedoucím odboru, aby ho exprimátor Bém v roce 2002 nejdříve pověřil a nakonec v roce 2004 jmenoval ředitelem magistrátu.

S Trnkovým jménem je spojena i řada problematických kauz, například pronájem Škodova paláce.

To po mě nikdo nemůže ani chtít. A navíc zrovna informatika je pro mne asi obor nejvzdálenější. Nevím, jestli lze tu kterou programátorskou práci udělat za hodinu, nebo za tisíc hodin. Bylo období, kdy jsem za informatiku podepisoval faktury, protože zrovna nebyl jmenován ředitel. Takže mi tam vozili stohy faktur na vozíku.

Jak to bylo u této konkrétní zakázky?
Nevím, nechávám si to nyní zjišťovat. Jestli tam jsou nějaké faktury, které jsem podepsal, je to možné. Tady se měnili ředitelé informatiky, památkové péče, školství a další. Faktury jsem podepisoval na základě garancí lidí z odborů a doložených akceptačních protokolů k jednotlivým pracím.

Ano, občas jsem chtěl vysvětlení, proč je tahle faktura nějak vysoká. Občas se to prověřovalo. Ale byly toho stovky. Buď jsem to tam mohl nechat ležet a čekalo by se i s rizikem penále, nebo jsem musel mít elementární důvěru v úředníky z magistrátních odborů. Jedině snad kdyby existoval nějaký další úřad, který by to celé ještě kontroloval.

Radní říkali, že jste to měl prohlédnout, když vám to uložili podepsat. A třeba říci, že to nemůžete splnit...
Já prostě žiji v přesvědčení, že úředníci realizují rozhodnutí politiků. Samozřejmě v souladu se zákonem. Když tento konkrétní materiál šel do rady, já ho neviděl, protože jsem byl zrovna na dovolené. Původně to měl podepsat ředitel odboru informatiky, ale na radě se to změnilo. Pak jsem to měl podepsat já. Pro kontrolu bych musel vzít celý proces zpátky, objednat si nějaké analýzy a začít to znovu prověřovat. Ale vždyť na to už posudky byly. Já přeci nebudu po koncovce něco znovu zpětně hodnotit.

A teď si vezměte situaci, že městská rada rozhodne a úředník jí řekne: Ne tohle ne, to úřad dělat nebude. To prostě nejde. Takhle by to zničilo systém fungování státu. Jak by měl jinak úřad pracovat, koho poslouchat, od koho dostávat zadání?

Neměl jste někdy pocit, že politici nechtěli vzít odpovědnost na sebe, tak ji přehodili na úředníka?
Já ve své profesi nemám právo hodnotit, jaké jsou motivy politika.

A co ty politické? Praze vládne TOP 09 s podporou ČSSD. Vy jste stále členem ODS.
Do ODS jsem vstoupil v roce 1995. Ale nikdy jsem politiku nedělal a ani ji dělat nechtěl. Do strany jsem vstoupil jen kvůli tomu, že mám určité myšlenkové směřování. Mám nějaké ideje. To je přeci moje lidské právo, ať již jsem úředník, nebo ne. Vždycky jsem se ale v roli úředníka choval k politickým stranám stejně, ať byly jakékoliv a to zcela profesionálně. Těžko posoudím, jestli mé odvolání má politický motiv. Věřím, že ne.

Autor:

Za plné nemocnice je odpovědný Plaga, řekl šéf Pedagogické komory Sárközi

  • Nejčtenější

O očkování lidé často nevědí ani obecné věci, říká šéfka hygieny Jágrová

Premium Na konci roku skončí sedmdesátiletá Zdeňka Jágrová v čele pražské hygieny. Ale nemyslí na to. „Všichni teď dělají...

Krejčířova vila byla vydražena za 21,38 milionu, přihazovali dva zájemci

Vila odsouzeného Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy byla dnes vydražena za 21,38 milionu korun. V osmém pokusu...

Při pokusu "zamávat" pilot zahynul, letadlo v zahradě trefilo židli s mužem

Za loňským pádem malého letadla do zahrady domu na Mladoboleslavsku byla chyba pilota. Muž, který v obci Bukovno také...

VIDEO: Zásah proti agresivnímu pacientovi v Benešově z policejních kamer

Útok pacienta, který v pondělních odpoledních hodinách na chirurgické ambulanci nemocnice v Benešově ohrožoval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U D1 vyrostla designová Pumpa, dobije elektromobily a odcloní hluk

Na dálnici D1 u Průhonic vyrostla stavebně unikátní čerpací stanice. Designový objekt s lakonickým názvem Pumpa stojí...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Praha 2 pomůže trhovcům, odkoupí od nich balíčky s drobnými dárky

Radnice Prahy 2 odkoupí od trhovců z náměstí Míru, kteří museli kvůli protiepidemickým opatřením zavřít stánky na...

Šéfa kutnohorské nemocnice odvolali uprostřed covidové vřavy, špatně hospodařil

V době, kdy kutnohorská nemocnice úpí stejně jako většina špitálů v zemi pod tlakem další covidové vlny, se musel...

Lítačka bude chytřejší. Za uživatele pohlídá, aby nepřeplatili

Jednorázové zdražení jízdného, ke kterému vedení Prahy přistoupilo v létě, spoustu lidí motivovalo k nákupu...

Trhy jsou zavřené, náměstí v Brně přesto blokují protiteroristické zábrany

Brňané se poslední týden musejí proplétat mezi betonovými bloky u vstupu na náměstí Svobody a další prostranství v...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...