ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Řeky trápí nižší přítoky. Nový lodní výtah na Orlíku zatím zůstává v provozu

  • 1
Méně vody v orlické přehradě, ale také v řekách a potocích v kraji. A to navzdory vydatnějším dešťům v uplynulých několika dnech. Delší sucho a horké červencové počasí se podepsaly právě na deficitu vody v krajině. Přestože se situace pomalu lepší, jsou hladiny vodních toků pod normálem pro dané období. Meteorologové navíc po zbytek srpna očekávají méně srážek.

„I když nyní prší, potřebovali bychom vyšší přítok. Do nádrže přitéká asi 20 metrů krychlových vody za sekundu, ale my přibližně 40 krychlových metrů odpouštíme, abychom nadlepšovali toku Vltavy,“ vysvětluje mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Na alarmující stav v některých částech Česka upozornili na společné tiskové konferenci představitelé jednotlivých povodí. Ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala potvrdil, že průtoky na Vltavě se pohybovaly mezi deseti až 55 procenty dlouhodobého průměru pro červenec. Většina nádrží si ale drží dobrý stav, jsou naplněné z 95 procent. V případě Želivky jde o 94 procent.

Orlický lodní výtah má rezervu

Srpen bude spíše suchý

Podle dlouhodobé předpovědi počasí nelze v řekách a nádržích v kraji čekat velkou změnu k lepšímu. V nadcházejícím týdnu se má po sérii deštivých dnů vrátit letní počasí. S teplotami až kolem 25 stupňů Celsia lze počítat od čtvrtka. Meteorologové očekávají, že od poloviny měsíce zůstane počasí setrvalé, srážky se budou držet na srpnových průměrných hodnotách. Vodákům a dalším rekreantům doporučují vodohospodáři sledovat aktuální stav na pvl.cz, v případě koupališť khsstc.cz.

Ačkoli je hladina orlické nádrže nižší, tamní lodní výtah je stále v provozu. Hlavně proto, že v uplynulých letech při jeho rekonstrukci prodloužili kolejiště, po němž se plavidla dostávají na druhou stranu obří betonové hráze.

„Výtah by ještě bez problémů zvládl pokles hladiny o dva až dva a půl metru,“ tvrdí mluvčí Povodí Vltavy.

Mimo provoz naopak zůstává plavební komora na nádrži Kořensko. Důvodem k uzavření se staly zmiňované minimální přítoky. „Zatím je Kořensko stále uzavřené a obnovení provozu lze těžko predikovat. Opět záleží hlavně na počasí,“ konstatuje Hugo Roldán. K tomu doplňuje, že další nádrže a vodní toky, které pod podnik spadají, hlásí aktuálně setrvalý stav či mírný pokles.

Ale Sázava a Lužnice jsou nadále z velké části splavné, i když průtok je na některých místech pod normálem. Už v červenci lodě neprojely mezi Týncem nad Sázavou a Pikovicemi. Splavná nebyla řeka také v oblasti takzvaných Stvořidel. Další potíže čekaly milovníky vodní turistiky v úseku Zruč nad Sázavou – Týnec, kde bylo opakovaně vody pouze minimální množství pro bezpečné proplutí.

Koupání je zatím bez problémů

Vodohospodáři pak vydali upozornění pro vodáky splouvající Vltavu od Vraňan po soutok s Labem. Při revitalizaci tam totiž došlo ke změnám. „Do původního koryta zasahují balvanité výhony, kamenné úkryty pro ryby a dřevní hmota, které mohou být pod vodou,“ upozorňují pracovníci povodí na skrytá nebezpečí. Doporučují tak vodákům sledovat stav na řece.

Povětšinou v dobré kondici se aktuálně drží voda na středočeských koupalištích. Hygienici ji na pětistupňové škále hodnotí pouze stupni jedna či dva, trojka je výjimkou. Horší výsledek doposud nemuseli hlásit. Voda je na většině koupališť nezávadná, místy ji zhoršuje pouze výskyt fytoplanktonu.

„Většina sledovaných koupacích oblastí má vodu na výborné úrovni, například lokality středočeské části nádrže Orlík, kde průhlednost dosahuje 2,3 až 2,5 metru. Tento stav panuje i na většině malých přírodních koupališť,“ uvedl ke stavu na přelomu července a srpna za Krajskou hygienickou stanici Středočeského kraje Luboš Mandík.

V daném úseku označili jako mírně zhoršenou kvalitu vody v přírodním koupališti Vyžlovka, na jezeře Ostrá na Nymbursku, v Novém rybníku v Příbrami a také na Tyršově plovárně v Rakovníku. Stupněm dva hygienici označili také dvě lokality na Slapské přehradě, šlo o Živohošť a Županovice. V Bakově na Mladoboleslavsku a Pilském rybníce na Příbramsku nicméně zaznamenali také výskyt sinic.

27. července 2023