Střecha Národního divadla v Praze se solárními panely.

Střecha Národního divadla v Praze se solárními panely. | foto: ČTK

Praha investuje miliardy do solárních panelů, pomůže i se soukromými

  • 3
Pražské společenství obnovitelné energie má ambiciózní plán. Do čtyř let hodlá díky 1 635 solárním elektrárnám na městských budovách naspořit přes 757 milionů korun ročně. Stejně tak chce pomoci Pražanům s realizací jejich vlastních solárních elektráren.

„Ve strategii jsou stanovené úkoly, které by Pražské společenství obnovitelné energie mělo splnit. Je tam přesně stanoveno, kolik zařízení mají v průběhu let instalovat, a díky tomu slouží dokument také k tomu, abychom mohli kontrolovat, jak společnost své úkoly plní,“ vysvětluje Jana Plamínková (STAN), dosluhující náměstkyně primátora pro životní prostředí, infrastrukturu a technickou vybavenost.

Bytové domy i školy

V současné době Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE) dokončilo na městských budovách již tři projekty, a to na Černém Mostě. Díky PSOE má na střeše novou elektrárnu bytový dům v ulici Arnošta Valenty a také dva domy v ulici Karla Hlaváčka.

Další desítku budov pro úpravu již radní schválili. Letos plánuje PSOE vybavit 155 dalších městských objektů a postupně tempo instalací zrychlovat tak, aby s koncem roku 2026 bylo takových střech v majetku města 1 635. Co se týče investic, počítá strategie hlavního města s náklady za celé pětileté období ve výši 3,3 miliardy korun. Dva a půl miliardy z toho by mělo poskytnout hlavní město, dalších 800 milionů pak pomohou pokrýt různé dotační programy, zejména Nová zelená úsporám.

Asistence Pražanům

Prostřednictvím PSOE se město snaží plnit Klimatický plán do roku 2030, který mimo jiné počítá s osazením solárními panely 23 tisíc pražských střech, a to jak veřejných, tak soukromých.

Největší solární elektrárna v hlavním městě

  • Vůbec největší solární elektrárna v Praze se nachází od konce listopadu na střeše Kongresového centra (KCP) na Vyšehradě.
  • Na sedmi tisících metrech čtverečních (což je o trochu méně než plocha fotbalového hřiště) se nachází 2 080 solárních panelů.
  • Celá budova by podle odhadů měla díky solárním panelům ušetřit za energie zhruba 5,5 milionu korun ročně.
  • Co se týče spotřeby KCP, měla by solární energie pokrýt přibližně desetinu.
  • Panely mají výkon téměř jeden megawatt.
  • K propojení soustavy slouží téměř 20 tisíc metrů kabelů.

A právě rozjet svou činnost v soukromé sféře patří k hlavním výzvám, které před PSOE v nadcházejícím roce stojí. Kromě úspor pro hlavní město je totiž posláním PSOE také pomoci Pražanům s realizací jejich vlastních solárních elektráren. Sice je za obyvatele metropole nezaplatí, ale celý proces v podstatě vyřeší za ně a samotní vlastníci mohou rovněž využít některé z dotací.

„Zájemci se mohou registrovat na webu www.pripojdum.cz. Pro prvotní registraci postačí uvést adresu bytového či rodinného domu a základní parametry, jako je počet podlaží, počet bytových jednotek a podobně. Na dané webové stránce bude automaticky vypočítán teoretický potenciál instalace včetně základní investice, možné dotace, úspory a tak dále. Po zanechání kontaktu se zájemcům ozvou zaměstnanci Pražského společenství obnovitelné energie ohledně dalšího osobního jednání a upřesnění parametrů projektu,“ vysvětluje ředitel PSOE Jaroslav Klusák.

Podle jeho slov za dobu své existence, tedy po necelém roce, přijala PSOE od obyvatel Prahy přibližně 900 žádostí. Valná většina z žadatelů se ale prý už znovu neozvala, a proto počet skutečné realizovatelných instalací Klusák odhaduje asi na dvě stovky.

První projekty začátkem jara

„Zájemci ze soukromého sektoru jsou zatím ve stadiu, kdy mají k projektu podklady a mají předložené cenové nabídky, ale zatím se jim nepodařilo se na realizaci dohodnout v rámci Společenství vlastníků jednotek. Pokud všechno půjde, jak má, měly by první soukromé projekty startovat na přelomu února a března,“ míní Klusák.

Mezi časté komplikace patří například chybějící revize, nebo dokonce nevyhovující stav hromosvodu. Stává se také, že vlastníci objektu nemají veškerou potřebnou technickou dokumentaci, bez které solární panely nelze instalovat.

Solárních panelů je už moc. Přetěžují elektrické vedení, hasiči mají obavy

Zhatit plány na výrobu vlastní solární energie může také památková zóna, která je v Praze velmi rozlehlá. Magistrátní odbor památkové péče proto připravil metodiku, díky níž se zájemci mohou vyhnout případným střetům s památkáři.

Kvůli výraznému zvýšení cen energií je o fotovoltaiku po celém Česku velký zájem, což má za následek dlouhé čekací lhůty na instalaci panelů.

„U těch menších realizací jsme to zatím nepocítili. Momentálně ale budeme dokončovat zadávací řízení pro vícero dodavatelských firem. Proto jsme vlastně i chtěli schválit strategii, aby zde existovala nějaká jistota pro dodavatele, s jakým zájmem mohou počítat,“ říká Klusák.