Odměnu za práci čistič Karlova mostu odmítl. Techniku předvedl na workshopu

  • 52
Na pražském Dvořákově nábřeží se odpoledne konala ukázka moderních metod, jak efektivně odstraňovat graffiti. Akci svolal primátor Zdeněk Hřib a své znalosti tu mimo jiné předváděl i Miloslav Černý. Ten se minulý týden doznal kromě nedovoleného čištění Karlova mostu od graffiti také k tomu, že byl před lety odsouzen za dvojnásobnou vraždu.

A podle posledních informací se nechal i slyšet, že za práci na Karlově mostě odmítá odměnu, kterou mu nabídl pražský primátor Hřib.

Ten na úvod řekl, že při boji s graffiti Praha nepostupuje dobře. Od vzniku nápisu po čištění uplynulo dvanáct dní, další dva týdny si dali restaurátoři na jeho vyčištění.

„Je zde nastavený systém, který není optimální a my potřebujeme, aby magistrát reagoval rychleji. O zrychlení procesu jsem požádal náměstka pro dopravu Adama Scheinherra, radního pro majetek Jana Chabra a radní pro kulturu Hanu Třeštíkovou,“ sdělil Hřib s tím, že se s kolegy podělí i o výsledky workshopu.

Samotný Černý v rámci workshopu předvedl čtyři technologie čištění graffitti z tvrdých povrchů. Tu z Karlova mostu, kde byla použita horká voda pod vysokým tlakem. Podobnou techniku pro interiéry, kde se používá pára a vysavač. Mikrotryskání, kdy se zeď čistí abrazivními mikročástečkami, v tomto případě kousíčky ořechových slupek. A nakonec překrývání barvou, kdy by předchozí postupy narušily původní povrch.

Nyní se na místě lidé seznamují s laserovým čistěním památek.

O graffiti v Praze a jeho odstraňování se začalo mluvit poté, co za jeden víkend z pilíře Karlova mostu zmizel nápis, který tu nastříkali dva Němci. Najatí Restaurátoři přitom tvrdili, že to potrvá týdny.

K nedovolenému očištění zdi za použití vroucí páry se poté přiznal profesionální čistič Miloslav Černý. Jeho iniciativu pochválil pražský primátor Zdeněk Hřib, který zároveň na Facebooku zkritizoval magistrátní památkáře za pomalé řešení situace.

„Věřil jsem, že nepovedený nápis bude brzo odstraněn a bude zvolena ta nejlepší metoda pro ochranu tak významné kulturní památky, jakou je Karlův most. Proto mě velice překvapilo, že na čištění mělo být použito běžné čistidlo a kuchyňský kartáč,“ svěřil se Hřib s tím, že navrhne Černého finančně odměnit.

Ředitel magistrátních památkářů Jiří Skalický postupy obhajuje.

„My jako úřad musíme dohlížet na zákonnost všech postupů, i když se zdají někdy nedokonalé a zdlouhavé,“ řekl Skalický k vývoji odstraňování graffiti.

Později pak doplnil, že jeho památkaři zvládli způsob čištění mostu odsouhlasit s Národním památkovým ústavem za jediný den.

„Zbytek byl na firmě, která se má o údržbu památek starat,“ podotkl Skalický. Tedy na TSK.

Hřib chce postup odstraňování nápisů z památek urychlit, proto na pondělí na půl pátou hodinu odpoledne naplánoval workshop, kde budou vyzkoušeny různé technologie na posprejované Limnigrafické stanici Na Františku.

Graffiti dokáže z povrchů odstraňovat například laser, který ale památkáři odmítli na Karlově mostě použít. 

Svoji technologii představí i profesionální čistič Miloslav Černý. Ten v noci ze soboty na neděli 28. července nápis pomocí zahřátého vysokého tlaku vody odstranil. V pátek se také redakci iDNES.cz svěřil, že za za očištění Karlova mostu nechce žádné zásluhy, vzhledem ke své minulosti. V roce 2000 byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu své manželky a jejího milence, ve vězení strávil jedenáct a půl roku.

Původně měli restaurátoři čas na odstranění graffiti do poloviny srpna. Práce byla uzavřena na 40 tisíc korun a smlouva je stále platná. Restaurátoři budou dočišťovat zbytky malby, které Černý odstranit nestihl. Jejich práci zpomalovalo rozhodnutí památkářů, kteří museli nejdříve prozkoumat vzorky zdiva. 

1. srpna 2019