Kampa. Ostrovem byla až do roku 1915, později svedla regulace Vltavy Čertovku do potrubí a jižní konec ostrova splynul s pobřežím. Ostrov byl původně bahnitým územím, vzniklým postupným zanášením meandru Vltavy bez stálého tvaru. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Pražské ostrovy. Známá místa, která vás překvapí svou historií

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Víte, kde se uskutečnil první všesokolský slet? Kam chodila ráda tancovat Božena Němcová a že i Praha měla své Benátky? Vydejte se na výlet po vltavských ostrovech a možná vás překvapí, kde všude se psaly pražské dějiny.

Jsou mezičlánkem, bez kterého by Vltava nebyla kompletní. Zastávkou mezi dvěma břehy. Některé solitérem, jiné spíše sousedem. Ostrovy jsou podobně jako budovy, mosty či parky nepostradatelnou součástí města. Jejich primární funkce byla praktická, volnočasové využití přišlo později. V průběhu staletí vznikaly, zanikaly, měnily velikost, tvar i funkci. Podvolovaly se řece, jejíž koryto se jako živý tvor měnilo v čase. 

V aréně dvoupatrové budovy byli psi štváni na menší i větší zvířata až do roku 1816, kdy lidovou zábavu císař František I. shledal jako úpadek dobrých mravů a zakázal ji.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se