„Nájemní smlouva byla v současné době pro Prahu 6 nevýhodná i proto, že nájemce platil neadekvátní nájem,“ uvedl radní Roman Mejstřík (ANO).
Z podkladů, které schválili radní, vyplývá, že podle smlouvy z roku 2005 měl nájemce platit ročně 1,8 milionu korun bez DPH. Někdejší vedení radnice ale s účinností od roku 2012 snížilo roční nájemné na polovinu a o dva roky později na 510 tisíc korun bez DPH.
„V minulosti na protidrogových a dětských akcích nájemce přímo před Ladronkou prodával alkoholické nápoje, přestože byl informován, že si to radnice nepřeje, a rovněž toto jeho jednání opakovaně kritizovala policie,“ uvedl Mejstřík.
Provozovatel prý navíc ani po opakovaných výzvách nepředložil doklady o revizích a technických prohlídkách.
Vyjádření provozovatele, společnosti Ladronka s.r.o., se zatím nepodařilo sehnat.
Zájezdní hostinec i squateři
Dějiny Ladronky sahají sahají do 17. století. Za své jméno vděčí italskému hraběti Filipu Ferdinandu de la Crone, zjednodušeně Lacrone, jehož jméno si Pražané upravili na Ladron. V letech 1677 až 1700 dal šlechtic na svém motolském panství vybudovat zájezdní hostinec.
O sto let později se ale Ladronka změnila v zemědělskou usednost. Může za to paradoxně město Praha, které na Ladronku nemyslelo, když budovalo nové obecní silnice.
V 90. letech minulého století někdejší statek obývali squateři. Městská část následně objekt nechala vyklidit, zrekonstruovala ho a pronajala. Nové kulturně-společenské centrum zahájilo provoz v září 2005 u příležitosti 85. výročí založení městské části Praha 6.
Dnes je ze statku oblíbené místo výletníků a in-line bruslařů, protože leží v klidné části města nedaleko obory Hvězda.